Knockout Stage

Semifinals (September 18, 2019 to September 26, 2019)

Sep 19
Colón
Atlético Mineiro
21:30
Atlético Mineiro
 Sep 26 
Colón
Results are the aggregate results over two legs.
Sep 18
Corinthians
Independiente
19:30
Independiente
 Sep 25 
Corinthians
Results are the aggregate results over two legs.

Quarterfinals (August 6, 2019 to August 29, 2019)

Aug 6
Independiente
Independiente
Aug 13
Independiente
Independiente
Independiente won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 22
Corinthians
Fluminense
Aug 29
Fluminense
Corinthians
Corinthians won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 20
Atlético Mineiro
La Equidad
Aug 27
La Equidad
Atlético Mineiro
Atlético Mineiro won on aggregate score over two legs.
4–1
Aug 8
Zulia
Colón
Aug 15
Colón
Zulia
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Semifinals.

Round of 16 (July 9, 2019 to August 1, 2019)

Jul 10
Caracas
Independiente
Jul 17
Independiente
Caracas
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.
Jul 11
Colón
Argentinos Jun
Jul 18
Argentinos Jun
Colón
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.
Jul 23
Zulia
Sporting Cristal
Jul 30
Sporting Cristal
Zulia
Zulia won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarterfinals.
Jul 24
Botafogo (RJ)
Atlético Mineiro
Jul 31
Atlético Mineiro
Botafogo (RJ)
Atlético Mineiro won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.
Jul 25
Corinthians
Wanderers
Aug 1
Wanderers
Corinthians
Corinthians won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.
Jul 25
Independiente
Univ Católica
Aug 1
Univ Católica
Independiente
Independiente won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarterfinals.
Jul 23
Peñarol
Fluminense
Jul 30
Fluminense
Peñarol
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.
Jul 9
Royal Parí
La Equidad
Jul 16
La Equidad
Royal Parí
La Equidad won on aggregate score over two legs and advance to Quarterfinals.

Second Stage (May 21, 2019 to May 30, 2019)

May 22
Liverpool
Caracas
May 28
Caracas
Liverpool
Caracas won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Rionegro
Independiente
May 28
Independiente
Rionegro
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Univ Católica
Melgar
May 28
Melgar
Univ Católica
Univ Católica won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Royal Parí
Macará
May 29
Macará
Royal Parí
Royal Parí won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Round of 16.
May 21
La Calera
Atlético Mineiro
May 28
Atlético Mineiro
La Calera
Atlético Mineiro won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 16.
May 22
La Equidad
Santaní
May 29
Santaní
La Equidad
La Equidad won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Argentinos Jun
Tolima
May 30
Tolima
Argentinos Jun
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
AD Cali
Peñarol
May 29
Peñarol
AD Cali
Peñarol won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
Sol de América
Botafogo (RJ)
May 29
Botafogo (RJ)
Sol de América
Botafogo (RJ) won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Corinthians
Deportivo Lara
May 30
Deportivo Lara
Corinthians
Corinthians won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
River Plate
Colón
May 28
Colón
River Plate
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Wanderers
Cerro
May 30
Cerro
Wanderers
Wanderers won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
Zulia
Palestino
May 29
Palestino
Zulia
Zulia won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Fluminense
CDC Atlético
May 29
CDC Atlético
Fluminense
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Independiente
Univ Católica
May 30
Univ Católica
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Unión Española
Sporting Cristal
May 28
Sporting Cristal
Unión Española
Sporting Cristal won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.

First Stage (February 5, 2019 to May 8, 2019)

Mar 20
Independiente
La Equidad
Apr 16
La Equidad
Independiente
La Equidad won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Apr 2
Mineros
Sol de América
May 1
Sol de América
Mineros
Sol de América won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
4–2
UTC  Club Crest
Apr 3
UTC
Cerro
Apr 30
Cerro
UTC
Cerro won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Mar 21
Wanderers
Sport Huancayo
Apr 18
Sport Huancayo
Wanderers
Wanderers won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Apr 3
Independiente
Binacional
May 1
Binacional
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Feb 5
La Calera
Chapecoense
Feb 19
Chapecoense
La Calera
La Calera won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second Stage.
Apr 2
Univ Católica
Colo-Colo
Apr 30
Colo-Colo
Univ Católica
Univ Católica won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Feb 26
Fluminense
Antofagasta
Mar 21
Antofagasta
Fluminense
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Apr 4
AD Cali
Guaraní
May 2
Guaraní
AD Cali
AD Cali won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Mar 19
Unión Española
Mushuc Runa
Apr 18
Mushuc Runa
Unión Española
Unión Española won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Feb 7
Bahia
Liverpool
Feb 21
Liverpool
Bahia
Liverpool won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Feb 12
Macará
Guabirá
Feb 28
Guabirá
Macará
Macará won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Feb 14
Corinthians
Racing Club
Feb 27
Racing Club
Corinthians
Corinthians won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Feb 7
Santaní
Once Caldas
Feb 21
Once Caldas
Santaní
Santaní won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Apr 4
Argentinos Jun
Estud Mérida
May 8
Estud Mérida
Argentinos Jun
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Mar 20
CA Unión
Independiente
Apr 17
Independiente
CA Unión
Independiente won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Mar 19
Dep Municipal
Colón
Apr 16
Colón
Dep Municipal
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Feb 14
Royal Parí
Monagas
Feb 27
Monagas
Royal Parí
Royal Parí won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Mar 21
Rionegro
Oriente Petrolero
Apr 17
Oriente Petrolero
Rionegro
Rionegro won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Mar 19
Nacional Potosí
Zulia
Apr 16
Zulia
Nacional Potosí
Zulia won on penalty kicks following extra time and advance to Second Stage.
Feb 6
Botafogo (RJ)
Defensa y Just
Feb 20
Defensa y Just
Botafogo (RJ)
Botafogo (RJ) won on aggregate score over two legs and advance to Second Stage.
Feb 12
River Plate
Santos
Feb 26
Santos
River Plate
River Plate won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second Stage.

League Table

League Table Table
Rk Squad Apps W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
SFar Colón9612154+1119Wilson Morelo, Christian Bernardi... - 3Leonardo Burián
SFec Independiente9513157+816Cristián Dajome, Alejandro Cabeza - 3Jorge Pinos
SFbr Corinthians9441116+516Vágner Love - 4Cássio
SFbr Atlético Mineiro7502105+515Vinícius, Yimmi Chará... - 2Cleiton Schwengber
QFbr Fluminense8431126+615Yony González, João Pedro - 3Muriel Becker
QFar Independiente85031510+515Silvio Romero - 5Martín Campaña
QFve Zulia850389-115Bryan Moya - 4José Leonardo Morales
QFco La Equidad8422108+214Ethan González - 3Diego Novoa
R16br Botafogo (RJ)640293+612Erik Lima - 4Gatito Fernández
R16ec Univ Católica6312104+610Bruno Vides, Jeison Chala... - 2Hernán Galíndez
R16ar Argentinos Jun631242+210Matías Romero, Carlos Quintana... - 1Lucas Chávez
R16pe Sporting Cristal430193+69Christian Ortiz, Christofer Gonzáles - 3Patricio Álvarez
R16uy Montevideo Wanderers62225508Christian Bravo, Rodrigo Pastorini - 2Ignacio De Arruabarrena
R16bo Royal Parí6204810-26John Mosquera - 3Jorge Araúz
R16ve Caracas411223-14Jesús Arrieta, Ricardo Andreutti - 1Alain Baroja
R16uy Peñarol411256-14Gastón Rodríguez Maeso - 2Kevin Dawson
2Sec Macará430184+49Michael Estrada - 3Javier Burrai
2Suy Liverpool42112207Juan Ignacio Ramírez, Maximiliano Bajter - 1Jorge Bava
2Suy Cerro412143+15Richard Pellejero - 2Rodrigo Formento
2Scl La Calera41212205Franco Lobos, Walter Bou - 1Augusto Batalla
2Sco Rionegro412156-15Jáder Obrian - 2Luis Enrique Delgado
2Spy Deportivo Santaní411245-14Alexis González, Blas Díaz... - 1Gustavo Arévalos
2Sco AD Cali411224-24Kevin Velasco, Carlos Mario Rodríguez - 1Camilo Vargas
2Suy River Plate403124-23Mauro Da Luz - 2Gastón Olveira
2Sco CDC Atlético210124-23Hernán Barcos - 2José Cuadrado
2Scl Univ Católica210137-43Juan Cornejo, Duvier Riascos - 1Matías Dituro
2Spy Club Sol de América410316-53César Villagra - 1Rubén Escobar
2Scl Unión Española402228-62David Llanos, José Aja - 1Diego Sánchez Carvajal
2Sco Tolima201101-11Álvaro David Montero
2Spe Melgar201106-61Carlos Cáceda
2Scl Palestino200213-20Nicolás Díaz Huincales - 1Fabián Cerda
2Sve Deportivo Lara200204-40Carlos Salazar
1Scl Colo-Colo21011103Esteban Paredes - 1Brayan Cortés
1Sve Mineros21011103Wilson Cuero - 1Luis Romero
1Sar CA Unión21012203Nicolas Mazzola, Augusto Lotti - 1Nereo Fernández
1Spy Guaraní21011103Alberto Contrera - 1Ignacio Don
1Sve Monagas21013303Martín García, Facundo Coria... - 1Johel Semidey
1Sbo Nacional Potosí21011103Vladimir Castellón - 1Javier Rojas
1Sve Estudiantes de Mérida210112-13Wilson Mena - 1Alejandro Araque
1Sbr Santos20201102Yeferson Soteldo - 1Vanderlei
1Sar Racing Club20202202Jonatan Cristaldo, Andrés Ríos - 1Gabriel Arias
1Sbr Chapecoense20201102Everaldo Stum - 1João Ricardo Riedi
1Sec Mushuc Runa20202202Alejandro Rébola, Esteban Rivas - 1Bernardo Medina
1Sbo Oriente Petrolero20202202Lucas Mugni, José Alfredo Castillo - 1Romel Quiñónez
1Spy Independiente20200002Diego Morel
1Sbr Bahia201101-11Douglas Friedrich
1Scl Antofagasta201112-11Jason Flores - 1Fernando Hurtado
1Sco Once Caldas201113-21Juan David Rodríguez - 1Gerardo Amílcar Ortiz
1Spe Universidad Técnica de Cajamarca201124-21Jarlín Quintero, Emiliano Ciucci - 1Erick Delgado, Juan Goyoneche
1Spe Sport Huancayo201113-21Ricardo Salcedo - 1Éder Hermoza
1Sbo Guabirá200215-40Gualberto Mojica - 1Luis Cárdenas
1Sar Defensa y Just200204-40Ezequiel Unsain
1Spe Binacional200226-40Héctor Zeta, Jeferson Collazos - 1Michael Sotillo
1Spe Deportivo Municipal200205-50Steven Rivadeneyra

Leaders

Nationalities

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with coverage for England (5 leagues), France (2 leagues), Germany (3 leagues), Italy (2 leagues), Spain (2 leagues), and United States (3 leagues).

We have also added: Netherlands (July 16, 2018), Scotland (July 23, 2018), Portugal (July 30, 2018), Mexico (Oct 29, 2018), Belgium (Oct 29, 2018), Austria (Oct 29, 2018), Australia (Nov 5, 2018), Russia (Nov 5, 2018), Poland (Nov 12, 2018), Turkey (Nov 12, 2018), Denmark (Nov 28, 2018), Switzerland (Dec 4, 2018), Ukraine (Dec 17, 2018), Croatia (Dec 21, 2018), Greece (Jan 15, 2019), Bulgaria (Jan 29, 2019), Romania (Feb 18, 2019), Serbia (Mar 1, 2019), Czech Republic (Mar 1, 2019), Hungary (Mar 14, 2019), Norway (Apr 9, 2019), Sweden (Apr 9, 2019), Finland (Apr 18, 2019), Brazil (Jul 25, 2019), Argentina (Jul 29, 2019), China PR (Jul 29, 2019), Korea Republic (Jul 30, 2019), Japan (Aug 2, 2019), Chile (Aug 2, 2019), Colombia (Aug 6, 2019), Ecuador (Aug 6, 2019), Iran (Aug 7, 2019), Paraguay (Aug 8, 2019), Saudi Arabia (Aug 9, 2019), South Africa (Aug 12, 2019), Uruguay (Aug 14, 2019), Peru (Aug 15, 2019), India (Aug 16, 2019), Bolivia (Aug 28, 2019), Venezuela (Sep 3, 2019). We have many more leagues, but are vetting them and will release them as they are prepared.

On April 12, 2019, we released what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes: FIFA Women's World Cup (1991-present), Women's Olympic Soccer (2016), UEFA Women's Champions League (2016-present), NWSL (USA) (2017-present), Women's Super League (ENG) (2017-present), Division 1 Féminine (FRA) (2017-present), Division 1 Féminine (GER) (2016-present), W-League (AUS) (2018-2019), Eredivisie Vrouwen (NED) (2018-2019), Toppserien (NOR) (2017-present), Damallsvenskan (SWE) (2017-present)

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. Eventually, you'll be able to see Alexis Sanchez's stats in the Chilean Primera or maybe even Johan Cruyff's career stats. We will never in the future have less data than we do today. Because we are launching with a small set of countries, FBref will be ad-free for the entire year after its launch. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.