Final stages

Final (May 17, 2000)

Galatasaray won on penalty kicks following extra time.

Semi-finals (April 6, 2000 to April 20, 2000)

Apr 6
Galatasaray
Leeds United
Apr 20
Leeds United
Galatasaray
Galatasaray won on aggregate score over two legs.
3–1
Apr 6
Arsenal
Lens
Apr 20
Lens
Arsenal
Arsenal won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (March 16, 2000 to March 23, 2000)

Mar 16
Leeds United
Slavia Prague
Mar 23
Slavia Prague
Leeds United
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Mar 16
Arsenal
Werder Bremen
Mar 23
Werder Bremen
Arsenal
Arsenal won on aggregate score over two legs.
Mar 16
Celta Vigo
Lens
Mar 23
Lens
Celta Vigo
Lens won on aggregate score over two legs.
Mar 16
Mallorca
Galatasaray
Mar 23
Galatasaray
Mallorca
Galatasaray won on aggregate score over two legs.

Fourth round (February 29, 2000 to March 9, 2000)

Feb 29
Slavia Prague
Udinese
Mar 7
Udinese
Slavia Prague
Slavia Prague won on away goals, after aggregate score was tied.
Feb 29
Parma
Werder Bremen
Mar 9
Werder Bremen
Parma
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Roma
Leeds United
Mar 9
Leeds United
Roma
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Dortmund
Galatasaray
Mar 9
Galatasaray
Dortmund
Galatasaray won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Atlético Madrid
Lens
Mar 9
Lens
Atlético Madrid
Lens won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Juventus
Celta Vigo
Mar 9
Celta Vigo
Juventus
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Arsenal
La Coruña
Mar 9
La Coruña
Arsenal
Arsenal won on aggregate score over two legs.
Mar 2
Mallorca
Monaco
Mar 9
Monaco
Mallorca
Mallorca won on aggregate score over two legs.

Third round (November 23, 1999 to December 9, 1999)

Nov 23
Udinese
Leverkusen
Dec 9
Leverkusen
Udinese
Udinese won on away goals, after aggregate score was tied.
Nov 23
AEK Athens
Monaco
Dec 9
Monaco
AEK Athens
Monaco won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Wolfsburg
Atlético Madrid
Dec 9
Atlético Madrid
Wolfsburg
Atlético Madrid won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Bologna
Galatasaray
Dec 9
Galatasaray
Bologna
Galatasaray won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Slavia Prague
Steaua
Dec 9
Steaua
Slavia Prague
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Parma
Sturm Graz
Dec 9
Sturm Graz
Parma
Parma won on aggregate score over two legs, after extra time.
Nov 25
Lens
Kaiserslautern
Dec 9
Kaiserslautern
Lens
Lens won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Olympiacos
Juventus
Dec 7
Juventus
Olympiacos
Juventus won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Lyon
Werder Bremen
Dec 7
Werder Bremen
Lyon
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
3–0
Nov 25
Ajax
Mallorca
Dec 9
Mallorca
Ajax
Mallorca won on aggregate score over two legs.
6–3
Nov 25
Arsenal
Nantes
Dec 9
Nantes
Arsenal
Arsenal won on aggregate score over two legs.
Nov 25
La Coruña
Panathinaikos
Dec 9
Panathinaikos
La Coruña
La Coruña won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Roma
Newcastle Utd
Dec 9
Newcastle Utd
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Celta Vigo
Benfica
Dec 9
Benfica
Celta Vigo
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Nov 25
Rangers
Dortmund
Dec 7
Dortmund
Rangers
Dortmund won on penalty kicks following extra time.
Dec 2
Spartak Moscow
Leeds United
Dec 9
Leeds United
Spartak Moscow
Leeds United won on away goals, after aggregate score was tied.

Second round (October 19, 1999 to November 4, 1999)

Oct 19
Udinese
Legia Warsaw
Nov 4
Legia Warsaw
Udinese
Udinese won on aggregate score over two legs.
Oct 19
Aris
Celta Vigo
Nov 4
Celta Vigo
Aris
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Oct 19
La Coruña
Montpellier
Nov 4
Montpellier
La Coruña
La Coruña won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Slavia Prague
Grasshopper
Nov 4
Grasshopper
Slavia Prague
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Widzew Łódź
Monaco
Nov 2
Monaco
Widzew Łódź
Monaco won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Inter Bratislava
Nantes
Nov 4
Nantes
Inter Bratislava
Nantes won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Levski Sofia
Juventus
Nov 4
Juventus
Levski Sofia
Juventus won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Werder Bremen
Viking
Nov 4
Viking
Werder Bremen
Werder Bremen won on away goals, after aggregate score was tied.
3–0
Oct 21
Göteborg
Roma
Nov 4
Roma
Göteborg
Roma won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Teplice
Mallorca
Nov 4
Mallorca
Teplice
Mallorca won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Steaua
West Ham
Nov 4
West Ham
Steaua
Steaua won on aggregate score over two legs.
3–3
Oct 21
PAOK
Benfica
Nov 4
Benfica
PAOK
Benfica won on penalty kicks following extra time.
Oct 21
Anderlecht
Bologna
Nov 2
Bologna
Anderlecht
Bologna won on aggregate score over two legs.
Oct 21
MTK Budapest
AEK Athens
Nov 2
AEK Athens
MTK Budapest
AEK Athens won on away goals, after aggregate score was tied.
Oct 21
Zürich
Newcastle Utd
Nov 4
Newcastle Utd
Zürich
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Grazer AK
Panathinaikos
Nov 4
Panathinaikos
Grazer AK
Panathinaikos won on away goals, after aggregate score was tied.
Oct 21
Hapoel Haifa FC
Ajax
Nov 4
Ajax
Hapoel Haifa FC
Ajax won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Roda JC Kerkrade
Wolfsburg
Nov 2
Wolfsburg
Roda JC Kerkrade
Wolfsburg won on aggregate score over two legs.
2–0
Oct 21
Lyon
Celtic
Nov 4
Celtic
Lyon
Lyon won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Parma
Helsingborg
Nov 4
Helsingborg
Parma
Parma won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Leeds United
Lokomotiv Moscow
Nov 4
Lokomotiv Moscow
Leeds United
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Oct 21
Atlético Madrid
Amica Wronki
Nov 4
Amica Wronki
Atlético Madrid
Atlético Madrid won on aggregate score over two legs.
5–2
Oct 28
Lens
Vitesse
Nov 4
Vitesse
Lens
Lens won on aggregate score over two legs.
Oct 28
Tottenham
Kaiserslautern
Nov 4
Kaiserslautern
Tottenham
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.

First round (September 14, 1999 to September 30, 1999)

Sep 14
Red Star
Montpellier
Sep 28
Montpellier
Red Star
Montpellier won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Partizan
Leeds United
Sep 30
Leeds United
Partizan
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Udinese
Aalborg
Sep 30
Aalborg
Udinese
Udinese won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Stabæk
La Coruña
Sep 30
La Coruña
Stabæk
La Coruña won on aggregate score over two legs.
5–2
Sep 14
Steaua
FC Linz
Sep 28
FC Linz
Steaua
Steaua won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Wolfsburg
Debrecen
Sep 28
Debrecen
Wolfsburg
Wolfsburg won on aggregate score over two legs.
Sep 15
HJK Helsinki
Lyon
Sep 30
Lyon
HJK Helsinki
Lyon won on aggregate score over two legs.
Sep 16
FC Torpedo Kutaisi
AEK Athens
Sep 30
AEK Athens
FC Torpedo Kutaisi
AEK Athens won on aggregate score over two legs.
Sep 16
ND Gorica
Panathinaikos
Sep 30
Panathinaikos
ND Gorica
Panathinaikos won on aggregate score over two legs.
Sep 16
FC Lokomotivi Tbilisi
PAOK
Sep 30
PAOK
FC Lokomotivi Tbilisi
PAOK won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Vojvodina
Slavia Prague
Sep 30
Slavia Prague
Vojvodina
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Sigma Olomouc
Mallorca
Sep 30
Mallorca
Sigma Olomouc
Mallorca won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Maccabi Tel Aviv FC
Lens
Sep 30
Lens
Maccabi Tel Aviv FC
Lens won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Skonto FC
Widzew Łódź
Sep 30
Widzew Łódź
Skonto FC
Widzew Łódź won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Hajduk Split
Levski Sofia
Sep 30
Levski Sofia
Hajduk Split
Levski Sofia won on aggregate score over two legs.
5–2
Sep 16
Zenit
Bologna
Sep 30
Bologna
Zenit
Bologna won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Bodø/Glimt
Werder Bremen
Sep 30
Werder Bremen
Bodø/Glimt
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Lyngby
Lokomotiv Moscow
Sep 30
Lokomotiv Moscow
Lyngby
Lokomotiv Moscow won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Roda JC Kerkrade
Shakhtar Donetsk
Sep 30
Shakhtar Donetsk
Roda JC Kerkrade
Roda JC Kerkrade won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Inter Bratislava
Rapid Wien
Sep 30
Rapid Wien
Inter Bratislava
Inter Bratislava won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Anorthosis
Legia Warsaw
Sep 30
Legia Warsaw
Anorthosis
Legia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Lech Poznań
Göteborg
Sep 30
Göteborg
Lech Poznań
Göteborg won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Helsingborg
Karpaty Lviv
Sep 30
Karpaty Lviv
Helsingborg
Helsingborg won on penalty kicks following extra time.
Sep 16
Hapoel Haifa FC
Club Brugge
Sep 30
Club Brugge
Hapoel Haifa FC
Hapoel Haifa FC won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 16
Teplice
Ferencváros
Sep 30
Ferencváros
Teplice
Teplice won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Parma
Kryvbas Kryvyi Rih
Sep 30
Kryvbas Kryvyi Rih
Parma
Parma won on aggregate score over two legs.
4–1
Sep 16
Ionikos
Nantes
Sep 30
Nantes
Ionikos
Nantes won on aggregate score over two legs.
Sep 16
CSKA Sofia
Newcastle Utd
Sep 30
Newcastle Utd
CSKA Sofia
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
5–3
Sep 16
Zürich
Lierse
Sep 30
Lierse
Zürich
Zürich won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Viking
Sporting CP
Sep 30
Sporting CP
Viking
Viking won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Anderlecht
NK Olimpija Ljubljana
Sep 30
NK Olimpija Ljubljana
Anderlecht
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
Sep 16
AC Omonia
Juventus
Sep 30
Juventus
AC Omonia
Juventus won on aggregate score over two legs.
3–2
Sep 16
Aris
Servette
Sep 30
Servette
Aris
Aris won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 16
Lausanne-Sport
Celta Vigo
Sep 30
Celta Vigo
Lausanne-Sport
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Kaiserslautern
Kilmarnock
Sep 30
Kilmarnock
Kaiserslautern
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Grazer AK
FC Spartak Trnava
Sep 30
FC Spartak Trnava
Grazer AK
Grazer AK won on aggregate score over two legs.
Sep 16
MTK Budapest
Fenerbahçe
Sep 30
Fenerbahçe
MTK Budapest
MTK Budapest won on aggregate score over two legs.
3–1
AB Club Crest
Sep 16
AB
Grasshopper
Sep 30
Grasshopper
AB
Grasshopper won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Ajax
FK Dukla Banská Bystrica
Sep 30
FK Dukla Banská Bystrica
Ajax
Ajax won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Celtic
Hapoel Tel Aviv FC
Sep 30
Hapoel Tel Aviv FC
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Monaco
St Johnstone
Sep 30
St Johnstone
Monaco
Monaco won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Amica Wronki
Brøndby
Sep 30
Brøndby
Amica Wronki
Amica Wronki won on aggregate score over two legs.
Sep 16
West Ham
Osijek
Sep 30
Osijek
West Ham
West Ham won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Tottenham
Zimbru Chișinău
Sep 30
Zimbru Chișinău
Tottenham
Tottenham won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Roma
Vitória Setúbal
Sep 30
Vitória Setúbal
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Beira-Mar
Vitesse
Sep 30
Vitesse
Beira-Mar
Vitesse won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Atlético Madrid
Ankaragücü
Sep 30
Ankaragücü
Atlético Madrid
Atlético Madrid won on aggregate score over two legs.
Sep 16
Benfica
Dinamo București
Sep 30
Dinamo București
Benfica
Benfica won on aggregate score over two legs.

Qualifying round (August 10, 1999 to August 26, 1999)

Aug 10
Shakhtar Donetsk
FK Sileks
Aug 26
FK Sileks
Shakhtar Donetsk
Shakhtar Donetsk won on aggregate score over two legs.
Aug 11
HJK Helsinki
FC Shirak
Aug 26
FC Shirak
HJK Helsinki
HJK Helsinki won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FC Sheriff Tiraspol
Sigma Olomouc
Aug 26
Sigma Olomouc
FC Sheriff Tiraspol
Sigma Olomouc won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 12
FC Lokomotivi Tbilisi
Linfield FC
Aug 26
Linfield FC
FC Lokomotivi Tbilisi
FC Lokomotivi Tbilisi won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Neftchi PFK
Red Star
Aug 26
Red Star
Neftchi PFK
Red Star won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Urartu
Hapoel Tel Aviv FC
Aug 26
Hapoel Tel Aviv FC
Urartu
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FK Liepājas Metalurgs
Lech Poznań
Aug 26
Lech Poznań
FK Liepājas Metalurgs
Lech Poznań won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FC BATE Borisov
Lokomotiv Moscow
Aug 25
Lokomotiv Moscow
FC BATE Borisov
Lokomotiv Moscow won on aggregate score over two legs.
Aug 12
KF Vllaznia Shkodër
FC Spartak Trnava
Aug 26
FC Spartak Trnava
KF Vllaznia Shkodër
FC Spartak Trnava won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FC Lantana Tallinn
FC Torpedo Kutaisi
Aug 26
FC Torpedo Kutaisi
FC Lantana Tallinn
FC Torpedo Kutaisi won on aggregate score over two legs.
Aug 12
ND Gorica
Cardiff Metropolitan University FC
Aug 26
Cardiff Metropolitan University FC
ND Gorica
ND Gorica won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Maccabi Tel Aviv FC
FBK Kaunas
Aug 26
FBK Kaunas
Maccabi Tel Aviv FC
Maccabi Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FK Rīga
Helsingborg
Aug 26
Helsingborg
FK Rīga
Helsingborg won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Vojvodina
Újpest
Aug 26
Újpest
Vojvodina
Vojvodina won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Bodø/Glimt
Vaduz
Aug 26
Vaduz
Bodø/Glimt
Bodø/Glimt won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Kryvbas Kryvyi Rih
Shamkir FK
Aug 24
Shamkir FK
Kryvbas Kryvyi Rih
Kryvbas Kryvyi Rih won on aggregate score over two legs.
Aug 12
JK Viljandi Tulevik
Club Brugge
Aug 26
Club Brugge
JK Viljandi Tulevik
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FC Belshina Bobruisk
AC Omonia
Aug 26
AC Omonia
FC Belshina Bobruisk
AC Omonia won on aggregate score over two legs.
Aug 12
KÍ Klaksvík
Grazer AK
Aug 26
Grazer AK
KÍ Klaksvík
Grazer AK won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FK Vardar
Legia Warsaw
Aug 26
Legia Warsaw
FK Vardar
Legia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Aug 12
VPS
St Johnstone
Aug 26
St Johnstone
VPS
St Johnstone won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Inter Bratislava
Bylis
Aug 26
Bylis
Inter Bratislava
Inter Bratislava won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FC Mondercange
Dinamo București
Aug 26
Dinamo București
FC Mondercange
Dinamo București won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Ferencváros
FC Tiraspol
Aug 26
FC Tiraspol
Ferencváros
Ferencváros won on aggregate score over two legs.
Aug 12
APOEL FC
Levski Sofia
Aug 26
Levski Sofia
APOEL FC
Levski Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Göteborg
Cork City FC
Aug 26
Cork City FC
Göteborg
Göteborg won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Viking
CE Principat
Aug 26
CE Principat
Viking
Viking won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Lyngby
Birkirkara FC
Aug 26
Birkirkara FC
Lyngby
Lyngby won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Sliema Wanderers FC
Zürich
Aug 26
Zürich
Sliema Wanderers FC
Zürich won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Ankaragücü
B36 Tórshavn
Aug 26
B36 Tórshavn
Ankaragücü
Ankaragücü won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Grasshopper
Bray Wanderers AFC
Aug 26
Bray Wanderers AFC
Grasshopper
Grasshopper won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Steaua
FC Levadia Tallinn
Aug 26
FC Levadia Tallinn
Steaua
Steaua won on aggregate score over two legs.
Aug 12
NK Olimpija Ljubljana
FK Kareda Kaunas
Aug 26
FK Kareda Kaunas
NK Olimpija Ljubljana
NK Olimpija Ljubljana won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 12
Anderlecht
Knattspyrnufélag Fjallabyggðar
Aug 26
Knattspyrnufélag Fjallabyggðar
Anderlecht
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Hajduk Split
F91 Dudelange
Aug 26
F91 Dudelange
Hajduk Split
Hajduk Split won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Cwmbrân Town AFC
Celtic
Aug 26
Celtic
Cwmbrân Town AFC
Celtic won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Portadown FC
CSKA Sofia
Aug 24
CSKA Sofia
Portadown FC
CSKA Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 12
Knattspyrnufélag Reykjavíkur
Kilmarnock
Aug 26
Kilmarnock
Knattspyrnufélag Reykjavíkur
Kilmarnock won on aggregate score over two legs.

Leaders

Nationalities 1999-2000 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.