Final stages

Final (May 21, 2003)

Porto won match following extra time.

Semi-finals (April 10, 2003 to April 24, 2003)

Apr 10
Celtic
Boavista
Apr 24
Boavista
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
4–1
Apr 10
Porto
Lazio
Apr 24
Lazio
Porto
Porto won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (March 13, 2003 to March 20, 2003)

Mar 13
Lazio
Beşiktaş
Mar 20
Beşiktaş
Lazio
Lazio won on aggregate score over two legs.
Mar 13
Celtic
Liverpool
Mar 20
Liverpool
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
Mar 13
Málaga
Boavista
Mar 20
Boavista
Málaga
Boavista won on penalty kicks following extra time.
Mar 13
Porto
Panathinaikos
Mar 20
Panathinaikos
Porto
Porto won on aggregate score over two legs, after extra time.

Fourth round (February 20, 2003 to March 5, 2003)

Feb 20
Hertha BSC
Boavista
Feb 27
Boavista
Hertha BSC
Boavista won on away goals, after aggregate score was tied.
Feb 20
Panathinaikos
Anderlecht
Feb 27
Anderlecht
Panathinaikos
Panathinaikos won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Slavia Prague
Beşiktaş
Feb 27
Beşiktaş
Slavia Prague
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Auxerre
Liverpool
Feb 27
Liverpool
Auxerre
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Lazio
Wisła Kraków
Mar 5
Wisła Kraków
Lazio
Lazio won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Málaga
AEK Athens
Feb 27
AEK Athens
Málaga
Málaga won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Celtic
Stuttgart
Feb 27
Stuttgart
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
Feb 20
Porto
Denizlispor
Feb 27
Denizlispor
Porto
Porto won on aggregate score over two legs.

Third round (November 26, 2002 to December 12, 2002)

Nov 26
Hertha BSC
Fulham
Dec 12
Fulham
Hertha BSC
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
Nov 26
Paris S-G
Boavista
Dec 12
Boavista
Paris S-G
Boavista won on away goals, after aggregate score was tied.
Nov 28
Wisła Kraków
Schalke 04
Dec 10
Schalke 04
Wisła Kraków
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Denizlispor
Lyon
Dec 12
Lyon
Denizlispor
Denizlispor won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Slovan Liberec
Panathinaikos
Dec 12
Panathinaikos
Slovan Liberec
Panathinaikos won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Bordeaux
Anderlecht
Dec 12
Anderlecht
Bordeaux
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
Nov 28
PAOK
Slavia Prague
Dec 12
Slavia Prague
PAOK
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Beşiktaş
Dynamo Kyiv
Dec 12
Dynamo Kyiv
Beşiktaş
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Nov 28
AEK Athens
Maccabi Haifa
Dec 12
Maccabi Haifa
AEK Athens
AEK Athens won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Club Brugge
Stuttgart
Dec 12
Stuttgart
Club Brugge
Stuttgart won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Sturm Graz
Lazio
Dec 12
Lazio
Sturm Graz
Lazio won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Vitesse
Liverpool
Dec 12
Liverpool
Vitesse
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Celtic
Celta Vigo
Dec 12
Celta Vigo
Celtic
Celtic won on away goals, after aggregate score was tied.
2–1
Nov 28
Betis
Auxerre
Dec 12
Auxerre
Betis
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Nov 28
Málaga
Leeds United
Dec 12
Leeds United
Málaga
Málaga won on aggregate score over two legs.
3–1
Nov 28
Porto
Lens
Dec 12
Lens
Porto
Porto won on aggregate score over two legs.

Second round (October 29, 2002 to November 14, 2002)

Oct 29
Viktoria Žižkov
Betis
Nov 14
Betis
Viktoria Žižkov
Betis won on aggregate score over two legs.
Oct 29
Legia Warsaw
Schalke 04
Nov 14
Schalke 04
Legia Warsaw
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Oct 29
Djurgården
Bordeaux
Nov 12
Bordeaux
Djurgården
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
Oct 31
APOEL FC
Hertha BSC
Nov 7
Hertha BSC
APOEL FC
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Dinamo Zagreb
Fulham
Nov 14
Fulham
Dinamo Zagreb
Fulham won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Sparta Prague
Denizlispor
Nov 14
Denizlispor
Sparta Prague
Denizlispor won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Ferencváros
Stuttgart
Nov 12
Stuttgart
Ferencváros
Stuttgart won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Sturm Graz
Levski Sofia
Nov 14
Levski Sofia
Sturm Graz
Sturm Graz won on penalty kicks following extra time.
Oct 31
Partizan
Slavia Prague
Nov 14
Slavia Prague
Partizan
Slavia Prague won on aggregate score over two legs, after extra time.
Oct 31
Progresul București
Paris S-G
Nov 14
Paris S-G
Progresul București
Paris S-G won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Fenerbahçe
Panathinaikos
Nov 14
Panathinaikos
Fenerbahçe
Panathinaikos won on aggregate score over two legs.
Oct 31
PAOK
Grasshopper
Nov 14
Grasshopper
PAOK
PAOK won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Anderlecht
Midtjylland
Nov 14
Midtjylland
Anderlecht
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
2–1
Oct 31
Lazio
Red Star
Nov 14
Red Star
Lazio
Lazio won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Vitesse
Werder Bremen
Nov 14
Werder Bremen
Vitesse
Vitesse won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Austria Wien
Porto
Nov 14
Porto
Austria Wien
Porto won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Ipswich Town
Slovan Liberec
Nov 14
Slovan Liberec
Ipswich Town
Slovan Liberec won on penalty kicks following extra time.
Oct 31
Alavés
Beşiktaş
Nov 14
Beşiktaş
Alavés
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Leeds United
Hapoel Tel Aviv FC
Nov 14
Hapoel Tel Aviv FC
Leeds United
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Parma
Wisła Kraków
Nov 14
Wisła Kraków
Parma
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs, after extra time.
Oct 31
Celtic
Blackburn
Nov 14
Blackburn
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Málaga
Amica Wronki
Nov 12
Amica Wronki
Málaga
Málaga won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Celta Vigo
Viking
Nov 14
Viking
Celta Vigo
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Oct 31
Boavista
Anorthosis Famagusta FC
Nov 14
Anorthosis Famagusta FC
Boavista
Boavista won on aggregate score over two legs.

First round (September 17, 2002 to October 3, 2002)

Sep 17
Viktoria Žižkov
Rangers
Oct 3
Rangers
Viktoria Žižkov
Viktoria Žižkov .
Sep 17
Vitesse
Rapid București
Oct 3
Rapid București
Vitesse
Vitesse won on aggregate score over two legs.
Sep 17
Bordeaux
FK Púchov
Oct 3
FK Púchov
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
5–3
Sep 17
Leixões
PAOK
Oct 3
PAOK
Leixões
PAOK won on aggregate score over two legs.
Sep 17
Aberdeen
Hertha BSC
Oct 1
Hertha BSC
Aberdeen
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
Sep 17
Austria Wien
Shakhtar Donetsk
Oct 1
Shakhtar Donetsk
Austria Wien
Austria Wien won on aggregate score over two legs.
Sep 19
NK Primorje
Wisła Kraków
Oct 3
Wisła Kraków
NK Primorje
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Litex Lovech
Panathinaikos
Oct 3
Panathinaikos
Litex Lovech
Panathinaikos won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 19
Denizlispor
Lorient
Oct 3
Lorient
Denizlispor
Denizlispor won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 19
FC Kärnten
Hapoel Tel Aviv FC
Oct 3
Hapoel Tel Aviv FC
FC Kärnten
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Metalurh Donetsk
Werder Bremen
Oct 3
Werder Bremen
Metalurh Donetsk
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Dinamo Zagreb
Zalaegerszeg
Oct 3
Zalaegerszeg
Dinamo Zagreb
Dinamo Zagreb won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Ferencváros
Kocaelispor
Oct 3
Kocaelispor
Ferencváros
Ferencváros won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Midtjylland
Varaždin
Oct 3
Varaždin
Midtjylland
Midtjylland won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Stuttgart
FK Ventspils
Oct 3
FK Ventspils
Stuttgart
Stuttgart won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Levski Sofia
Brøndby
Oct 3
Brøndby
Levski Sofia
Levski Sofia won on aggregate score over two legs.
Sep 19
CSKA Moscow
Parma
Oct 3
Parma
CSKA Moscow
Parma won on aggregate score over two legs.
Sep 19
FC Zimbru Chișinău
Betis
Oct 3
Betis
FC Zimbru Chișinău
Betis won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Beşiktaş
FK Sarajevo
Oct 3
FK Sarajevo
Beşiktaş
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Legia Warsaw
Utrecht
Oct 3
Utrecht
Legia Warsaw
Legia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Progresul București
Heerenveen
Oct 3
Heerenveen
Progresul București
Progresul București won on aggregate score over two legs.
Sep 19
AIK Stockholm
Fenerbahçe
Oct 3
Fenerbahçe
AIK Stockholm
Fenerbahçe won on aggregate score over two legs.
Sep 19
APOEL FC
Grazer AK
Oct 3
Grazer AK
APOEL FC
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Grasshopper
Zenit
Oct 3
Zenit
Grasshopper
Grasshopper won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Red Star
Chievo
Oct 3
Chievo
Red Star
Red Star won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Hajduk Split
Fulham
Oct 3
Fulham
Hajduk Split
Fulham won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Maccabi Tel Aviv FC
Boavista
Oct 3
Boavista
Maccabi Tel Aviv FC
Boavista won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Slovan Liberec
FC Dinamo Tbilisi
Oct 3
FC Dinamo Tbilisi
Slovan Liberec
Slovan Liberec won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Mouscron
Slavia Prague
Oct 3
Slavia Prague
Mouscron
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 19
FC Copenhagen
Djurgården
Oct 3
Djurgården
FC Copenhagen
Djurgården won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Servette
Amica Wronki
Oct 1
Amica Wronki
Servette
Amica Wronki won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 19
FC Gomel
Schalke 04
Oct 3
Schalke 04
FC Gomel
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Iraklis
Anorthosis Famagusta FC
Oct 3
Anorthosis Famagusta FC
Iraklis
Anorthosis Famagusta FC won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 19
Sturm Graz
Livingston
Oct 3
Livingston
Sturm Graz
Sturm Graz won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Željezničar
Málaga
Oct 3
Málaga
Željezničar
Málaga won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Anderlecht
Stabæk
Oct 3
Stabæk
Anderlecht
Anderlecht won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 19
Sparta Prague
NK Široki Brijeg
Oct 3
NK Široki Brijeg
Sparta Prague
Sparta Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Lazio
Skoda Xanthi
Oct 3
Skoda Xanthi
Lazio
Lazio won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Ipswich Town
Smederevo
Oct 3
Smederevo
Ipswich Town
Ipswich Town won on aggregate score over two legs.
5–4
Sep 19
Chelsea
Viking
Oct 3
Viking
Chelsea
Viking won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Paris S-G
Újpest
Oct 3
Újpest
Paris S-G
Paris S-G won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Leeds United
Metalurh Zaporizhya
Oct 3
Metalurh Zaporizhya
Leeds United
Leeds United won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Ankaragücü
Alavés
Oct 3
Alavés
Ankaragücü
Alavés won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Celtic
FK Sūduva Marijampolė
Oct 3
FK Sūduva Marijampolė
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Blackburn
CSKA Sofia
Oct 3
CSKA Sofia
Blackburn
Blackburn won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 19
Celta Vigo
Odense
Oct 3
Odense
Celta Vigo
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Sep 19
Sporting CP
Partizan
Oct 3
Partizan
Sporting CP
Partizan won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 19
Porto
Polonia Warsaw
Oct 3
Polonia Warsaw
Porto
Porto won on aggregate score over two legs.

Qualifying round (August 13, 2002 to August 29, 2002)

Aug 13
Vaduz
Livingston
Aug 29
Livingston
Vaduz
Livingston won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 15
FC Kairat
Red Star
Aug 29
Red Star
FC Kairat
Red Star won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Atyrau
FK Púchov
Aug 29
FK Púchov
FC Atyrau
FK Púchov won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Spartak Yerevan FC
Servette
Aug 29
Servette
Spartak Yerevan FC
Servette won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Amica Wronki
The New Saints FC
Aug 29
The New Saints FC
Amica Wronki
Amica Wronki won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Gomel
HJK Helsinki
Aug 29
HJK Helsinki
FC Gomel
FC Gomel won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Dinamo Tbilisi
FC TVMK
Aug 29
FC TVMK
FC Dinamo Tbilisi
FC Dinamo Tbilisi won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FK Liepājas Metalurgs
FC Kärnten
Aug 29
FC Kärnten
FK Liepājas Metalurgs
FC Kärnten won on aggregate score over two legs.
13–0
Aug 15
FC Encamp
Zenit
Aug 29
Zenit
FC Encamp
Zenit won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FK Pobeda
Midtjylland
Aug 29
Midtjylland
FK Pobeda
Midtjylland won on aggregate score over two legs, after extra time.
Aug 15
NK Primorje
Zvartnots-AAL FC
Aug 29
Zvartnots-AAL FC
NK Primorje
NK Primorje won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FK Ventspils
Lugano
Aug 29
Lugano
FK Ventspils
FK Ventspils won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Sliema Wanderers FC
Polonia Warsaw
Aug 29
Polonia Warsaw
Sliema Wanderers FC
Polonia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Levadia Tallinn
Maccabi Tel Aviv FC
Aug 29
Maccabi Tel Aviv FC
FC Levadia Tallinn
Maccabi Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
2–1
Aug 15
MYPA
Odense
Aug 29
Odense
MYPA
Odense won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Dinamo Minsk
CSKA Sofia
Aug 29
CSKA Sofia
FC Dinamo Minsk
CSKA Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Senec
NK Široki Brijeg
Aug 29
NK Široki Brijeg
FC Senec
NK Široki Brijeg won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Varaždin
Dundalk FC
Aug 29
Dundalk FC
Varaždin
Varaždin won on aggregate score over two legs.
Aug 15
KÍ Klaksvík
Újpest
Aug 29
Újpest
KÍ Klaksvík
Újpest won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Brann
FK Sūduva Marijampolė
Aug 29
FK Sūduva Marijampolė
Brann
FK Sūduva Marijampolė won on aggregate score over two legs.
Aug 15
KF Tirana
Progresul București
Aug 29
Progresul București
KF Tirana
Progresul București won on aggregate score over two legs.
Aug 15
AIK Stockholm
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
Aug 29
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
AIK Stockholm
AIK Stockholm won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Leixões
FK Belasica
Aug 29
FK Belasica
Leixões
Leixões won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Stabæk
Linfield FC
Aug 29
Linfield FC
Stabæk
Stabæk won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Anorthosis Famagusta FC
CS Grevenmacher
Aug 29
CS Grevenmacher
Anorthosis Famagusta FC
Anorthosis Famagusta FC won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Hapoel Tel Aviv FC
FK Partizani Tirana
Aug 29
FK Partizani Tirana
Hapoel Tel Aviv FC
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Copenhagen
FC Lokomotivi Tbilisi
Aug 29
FC Lokomotivi Tbilisi
FC Copenhagen
FC Copenhagen won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Metalurh Zaporizhya
Birkirkara FC
Aug 29
Birkirkara FC
Metalurh Zaporizhya
Metalurh Zaporizhya won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Zimbru Chișinău
Göteborg
Aug 29
Göteborg
FC Zimbru Chișinău
FC Zimbru Chișinău won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Litex Lovech
FK Atlantas
Aug 29
FK Atlantas
Litex Lovech
Litex Lovech won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Glentoran FC
Wisła Kraków
Aug 29
Wisła Kraków
Glentoran FC
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Sigma Olomouc
FK Sarajevo
Aug 29
FK Sarajevo
Sigma Olomouc
FK Sarajevo won on penalty kicks following extra time.
Aug 15
Rapid București
ND Gorica
Aug 29
ND Gorica
Rapid București
Rapid București won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Avenir Beggen
Ipswich Town
Aug 29
Ipswich Town
FC Avenir Beggen
Ipswich Town won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Fylkir
Mouscron
Aug 29
Mouscron
Fylkir
Mouscron won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Ferencváros
AEL Limassol
Aug 29
AEL Limassol
Ferencváros
Ferencváros won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Hajduk Split
GÍ Gøta
Aug 29
GÍ Gøta
Hajduk Split
Hajduk Split won on aggregate score over two legs.
Aug 15
FC Domagnano
Viktoria Žižkov
Aug 29
Viktoria Žižkov
FC Domagnano
Viktoria Žižkov won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Bangor City FC
Smederevo
Aug 29
Smederevo
Bangor City FC
Smederevo won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Aberdeen
FC Nistru Otaci
Aug 29
FC Nistru Otaci
Aberdeen
Aberdeen won on aggregate score over two legs.
Aug 15
Shamrock Rovers FC
Djurgården
Aug 29
Djurgården
Shamrock Rovers FC
Djurgården won on aggregate score over two legs.

Leaders

Nationalities 2002-2003 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.