Main draw

Final (May 27, 2017)

Paris S-G won match in normal time.

Semi-finals (April 25, 2017 to April 26, 2017)

Angers won match in normal time and advance to Final.
Paris S-G won match in normal time and advance to Final.

Quarter-finals (April 4, 2017 to April 5, 2017)

Guingamp won match in normal time and advance to Semi-finals.
Monaco won match in normal time and advance to Semi-finals.
Angers won match in normal time and advance to Semi-finals.
Paris S-G won match in normal time and advance to Semi-finals.

Round of 16 (February 28, 2017 to March 2, 2017)

Étoile FC FSR won match in normal time and advance to Quarter-finals.
Angers won match in normal time and advance to Quarter-finals.
Bordeaux won match in normal time and advance to Quarter-finals.
Paris S-G won match in normal time and advance to Quarter-finals.
Guingamp won match in normal time and advance to Quarter-finals.
Avranches MSM won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.
Monaco won match following extra time and advance to Quarter-finals.
Lille won match in normal time and advance to Quarter-finals.

Round of 32 (January 31, 2017 to February 1, 2017)

Bordeaux won match in normal time and advance to Round of 16.
Lille won match in normal time and advance to Round of 16.
Lorient won match following extra time and advance to Round of 16.
Niort won match in normal time and advance to Round of 16.
Strasbourg won match in normal time and advance to Round of 16.
Bergerac won match in normal time and advance to Round of 16.
Quevilly-Rouen won match in normal time and advance to Round of 16.
Marseille won match following extra time and advance to Round of 16.
Étoile FC FSR won match in normal time and advance to Round of 16.
Bastia-Borgo won match in normal time and advance to Round of 16.
Guingamp won match following extra time and advance to Round of 16.
Monaco won match following extra time and advance to Round of 16.
Auxerre won match following extra time and advance to Round of 16.
Final
Angers won match in normal time and advance to Round of 16.
Avranches MSM won match in normal time and advance to Round of 16.
Paris S-G won match in normal time and advance to Round of 16.

Round of 64 (January 6, 2017 to January 18, 2017)

Monaco won match in normal time and advance to Round of 32.
Avranches MSM won match in normal time and advance to Round of 32.
Les Herbiers won match in normal time and advance to Round of 32.
Lille won match in normal time and advance to Round of 32.
Bastia-Borgo won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 32.
Niort won match in normal time and advance to Round of 32.
Sarreguemines won match in normal time and advance to Round of 32.
Kronenbourg won match following extra time and advance to Round of 32.
Bergerac won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 32.
Vendée Poiré won match in normal time and advance to Round of 32.
Guingamp won match in normal time and advance to Round of 32.
Nantes won match in normal time and advance to Round of 32.
Étoile FC FSR won match in normal time and advance to Round of 32.
Quevilly-Rouen won match in normal time and advance to Round of 32.
Nancy won match in normal time and advance to Round of 32.
Dijon won match in normal time and advance to Round of 32.
Paris S-G won match in normal time and advance to Round of 32.
Final
Lens won match in normal time and advance to Round of 32.
Marseille won match following extra time and advance to Round of 32.
Auxerre won match following extra time and advance to Round of 32.
Caen won match following extra time and advance to Round of 32.
Lorient won match in normal time and advance to Round of 32.
Bordeaux won match in normal time and advance to Round of 32.
Rennes won match in normal time and advance to Round of 32.
Châteauroux won match in normal time and advance to Round of 32.
Saint-Étienne won match in normal time and advance to Round of 32.
Angers won match in normal time and advance to Round of 32.
Athlético MS won match following extra time and advance to Round of 32.
Lyon won match in normal time and advance to Round of 32.
Px-Mézières won match in normal time and advance to Round of 32.
Chambly Oise won match in normal time and advance to Round of 32.
FC Fleury 91 won match in normal time and advance to Round of 32.

Eighth round (December 2, 2016 to December 4, 2016)

Results are from a single match.
Px-Mézières won match in normal time and advance to Round of 64.
Reims won match in normal time and advance to Round of 64.
Épinal won match in normal time and advance to Round of 64.
Final
Laval won match in normal time and advance to Round of 64.
Strasbourg won match in normal time and advance to Round of 64.
Auxerre won match in normal time and advance to Round of 64.
Athlético MS won match following extra time and advance to Round of 64.
Châteauroux won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 64.
Viry-Châtillon won match following extra time and advance to Round of 64.
SC Feignies won match in normal time and advance to Round of 64.
Grenoble Foot won match in normal time and advance to Round of 64.
Louhans won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 64.
Istres won match in normal time and advance to Round of 64.
Lunéville won match in normal time and advance to Round of 64.
Gazélec Ajaccio won match in normal time and advance to Round of 64.
IC Croix won match in normal time and advance to Round of 64.
Brest won match in normal time and advance to Round of 64.
Quevilly-Rouen won match in normal time and advance to Round of 64.
Ste-Geneviève won match in normal time and advance to Round of 64.
Niort won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 64.
Sarreguemines won match in normal time and advance to Round of 64.
Ht Lyonnais won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 64.
Chambly Oise won match in normal time and advance to Round of 64.
Avranches MSM won match in normal time and advance to Round of 64.
Granville won match in normal time and advance to Round of 64.
Bergerac won match in normal time and advance to Round of 64.
Besançon won match in normal time and advance to Round of 64.
Clermont Foot won match in normal time and advance to Round of 64.
Ajaccio won match in normal time and advance to Round of 64.
JA Biarritz won match in normal time and advance to Round of 64.
FC Fleury 91 won match in normal time and advance to Round of 64.
Troyes won match in normal time and advance to Round of 64.
Wasquehal Foot won match in normal time and advance to Round of 64.
Bastia-Borgo won match in normal time and advance to Round of 64.
JA Drancy won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 64.
Vendée Poiré won match in normal time and advance to Round of 64.
Blagnac won match in normal time and advance to Round of 64.
Blois Foot 41 won match in normal time and advance to Round of 64.
Pau FC won match in normal time and advance to Round of 64.
Toulouse Rodéo won match in normal time and advance to Round of 64.
Le Havre won match in normal time and advance to Round of 64.
Étoile FC FSR won match in normal time and advance to Round of 64.
Results are from a single match.

Seventh round (November 11, 2016 to November 13, 2016)

Granville won match following extra time and advance to Eighth round.
Niort won match following extra time and advance to Eighth round.
Sedan Ardennes won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Results are from a single match.
Valenciennes won match in normal time and advance to Eighth round.
Troyes won match in normal time and advance to Eighth round.
Blois Foot 41 won match in normal time and advance to Eighth round.
Results are from a single match.
AS Excelsior won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Rodez Aveyron won match following extra time and advance to Eighth round.
Strasbourg won match in normal time and advance to Eighth round.
ASM Belfort won match in normal time and advance to Eighth round.
Avranches MSM won match in normal time and advance to Eighth round.
Toulouse Rodéo won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Athlético MS won match in normal time and advance to Eighth round.
Tarbes won match in normal time and advance to Eighth round.
Vannes OC won match in normal time and advance to Eighth round.
Mulhouse won match in normal time and advance to Eighth round.
Pau FC won match in normal time and advance to Eighth round.
Clermont Foot won match in normal time and advance to Eighth round.
Pontarlier won match in normal time and advance to Eighth round.
Viry-Châtillon won match in normal time and advance to Eighth round.
Épinal won match in normal time and advance to Eighth round.
Chambly Oise won match in normal time and advance to Eighth round.
Vendée Poiré won match in normal time and advance to Eighth round.
IS-Selongey won match in normal time and advance to Eighth round.
Istres won match following extra time and advance to Eighth round.
GSI Pontivy won match in normal time and advance to Eighth round.
Le Mans won match in normal time and advance to Eighth round.
Roye-Noyon won match following extra time and advance to Eighth round.
Cluses-Scionz won match in normal time and advance to Eighth round.
Gazélec Ajaccio won match in normal time and advance to Eighth round.
ASPTT won match in normal time and advance to Eighth round.
Genêts Anglets won match in normal time and advance to Eighth round.
Sarreguemines won match in normal time and advance to Eighth round.
Blagnac won match in normal time and advance to Eighth round.
Results are from a single match.
Châteauroux won match in normal time and advance to Eighth round.
Rhône Vallées won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Auxerre won match in normal time and advance to Eighth round.
Étoile FC FSR won match in normal time and advance to Eighth round.
Laval won match in normal time and advance to Eighth round.
Le Havre won match in normal time and advance to Eighth round.
IC Croix won match following extra time and advance to Eighth round.
Orléans won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Results are from a single match.
Balma won match in normal time and advance to Eighth round.
Brest won match in normal time and advance to Eighth round.
Sables Olonne won match in normal time and advance to Eighth round.
Lunéville won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
JA Biarritz won match following extra time and advance to Eighth round.
Pouzauges won match in normal time and advance to Eighth round.
Lens won match in normal time and advance to Eighth round.
Ajaccio won match in normal time and advance to Eighth round.
Hyères FC won match in normal time and advance to Eighth round.
FC Fleury 91 won match in normal time and advance to Eighth round.
Ernéenne Foot won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Louhans won match in normal time and advance to Eighth round.
Kaysersberg won match in normal time and advance to Eighth round.
Stade Portel won match in normal time and advance to Eighth round.
Villeneuve won match in normal time and advance to Eighth round.
Px-Mézières won match in normal time and advance to Eighth round.
SJ D'Ardière won match in normal time and advance to Eighth round.
JA Drancy won match in normal time and advance to Eighth round.
Wasquehal Foot won match in normal time and advance to Eighth round.
OS Marcellin won match in normal time and advance to Eighth round.
ESC Longueau won match in normal time and advance to Eighth round.
Ht Lyonnais won match in normal time and advance to Eighth round.
Limoges won match in normal time and advance to Eighth round.
Reims won match in normal time and advance to Eighth round.
Andrézieux won match in normal time and advance to Eighth round.
Le Cendre won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Jarville JF won match in normal time and advance to Eighth round.
Quevilly-Rouen won match in normal time and advance to Eighth round.
Grenoble Foot won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Alençon won match in normal time and advance to Eighth round.
Montagnarde won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.
Stade Briochin won match in normal time and advance to Eighth round.
Saumur won match in normal time and advance to Eighth round.
RC Rannée-La Guerche-Drouges won match in normal time and advance to Eighth round.
Besançon won match in normal time and advance to Eighth round.
Bastia-Borgo won match in normal time and advance to Eighth round.
Sarre-Union won match in normal time and advance to Eighth round.
Frontignan won match in normal time and advance to Eighth round.
Red Star won match in normal time and advance to Eighth round.
Lyon-Duchère won match in normal time and advance to Eighth round.
Bergerac won match in normal time and advance to Eighth round.
Ste-Geneviève won on penalty kicks following extra time and advance to Eighth round.

League Table

League Table Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
1Club Crest Paris S-G6600230+231847,298Hatem Ben Arfa - 2Alphonse Areola
2Club Crest Angers6501104+615Thomas Mangani, Karl Toko Ekambi... - 1Alexandre Letellier
3Club Crest Guingamp540175+212Alexandre Mendy - 1Karl-Johan Johnsson
3Club Crest Monaco54011314-112Valère Germain - 2Morgan De Sanctis
5Club Crest Avranches MSM6511167+916Anthony Beuve
5Club Crest Étoile FC FSR6501123+9154,871Gaëtan Deneuve
5Club Crest Lille430184+49Anwar El Ghazi - 1Mike Maignan
5Club Crest Bordeaux430164+29Younousse Sankharé - 1Cédric Carrasso
9Club Crest Bergerac541194+513
9Club Crest Bastia-Borgo541151+413
9Club Crest Niort541163+313
9Club Crest Auxerre5401156+912
9Club Crest Strasbourg431151+410
9Club Crest Marseille320176+16
9Club Crest Lorient320165+16
9Club Crest Grand-Quevilly200215-40
17Club Crest Quevilly-Rouen4400113+812
17Club Crest Châteauroux4311105+510
17Club Crest FC Fleury 91430181+79
17Club Crest Vendée Poiré430194+59
17Club Crest Chambly Oise4301105+59
17Club Crest Px-Mézières430184+49
17Club Crest Athlético MS430164+29
17Club Crest Sarreguemines43017709
17Club Crest Lens420254+16
17Club Crest Les Herbiers412256-15
17Club Crest Lyon210162+43
17Club Crest Caen210143+13
17Club Crest Dijon210132+13
17Club Crest Nancy210132+13
17Club Crest Saint-Étienne21014403
17Club Crest Nantes21012203
17Club Crest TA Rennes200228-60
34Club Crest Ht Lyonnais322110+18
34Club Crest Toulouse Rodéo322132+18
34Club Crest JA Drancy321174+37
34Club Crest Grenoble Foot32112207
34Club Crest Louhans32114407
34Club Crest Lunéville32113307
34Club Crest Ste-Geneviève321113-27
34Club Crest Clermont Foot3201111+106
34Club Crest Reims3201112+96
34Club Crest Le Havre320182+66
34Club Crest IC Croix3201116+56
34Club Crest Pau FC320195+46
34Club Crest Brest320162+46
34Club Crest Granville320163+36
34Club Crest Ajaccio320163+36
34Club Crest Blois Foot 41320174+36
34Club Crest Troyes320164+26
34Club Crest Blagnac320132+16
34Club Crest Gazélec Ajaccio320165+16
34Club Crest Besançon320154+16
34Club Crest Épinal32014406
34Club Crest Viry-Châtillon32013306
34Club Crest Laval32014406
34Club Crest Istres32015506
34Club Crest JA Biarritz320159-46
34Club Crest AS Excelsior312136-35
34Club Crest SC Feignies2101102+83
34Club Crest Rennes110060+63
34Club Crest Kronenbourg210146-23
34Club Crest Nice100112-10
34Club Crest Toulouse100112-10
34Club Crest Metz100102-20
34Club Crest Montpellier100105-50
34Club Crest Bastia100107-70
68Club Crest Wasquehal Foot220051+46
68Club Crest Limoges211060+64
68Club Crest Alençon211162+44
68Club Crest Mulhouse211041+34
68Club Crest Andrézieux211152+34
68Club Crest IS-Selongey211131+24
68Club Crest Genêts Anglets211120+24
68Club Crest Stade Briochin211131+24
68Club Crest Sedan Ardennes21112204
68Club Crest Ernéenne Foot211114-34
68Club Crest Montagnarde211114-34
68Club Crest Le Cendre211104-44
68Club Crest Rhône Vallées211116-54
68Club Crest Sarre-Union210141+33
68Club Crest ASM Belfort210141+33
68Club Crest Stade Portel210131+23
68Club Crest Pouzauges210142+23
68Club Crest Red Star210131+23
68Club Crest Sables Olonne210164+23
68Club Crest Valenciennes210132+13
68Club Crest Hyères FC210121+13
68Club Crest SJ D'Ardière210132+13
68Club Crest Pontarlier210121+13
68Club Crest ASPTT21011103
68Club Crest Jarville JF21013303
68Club Crest Vannes OC21012203
68Club Crest OS Marcellin21012203
68Club Crest Balma21013303
68Club Crest Rodez Aveyron21013303
68Club Crest Tarbes21011103
68Club Crest Roye-Noyon21012203
68Club Crest Le Mans21012203
68Club Crest Frontignan210112-13
68Club Crest GSI Pontivy210145-13
68Club Crest Saumur210134-13
68Club Crest Lyon-Duchère210134-13
68Club Crest Cluses-Scionz210146-23
68Club Crest RC Rannée-La Guerche-Drouges210113-23
68Club Crest Villeneuve210127-53
68Club Crest ESC Longueau210139-63
68Club Crest Kaysersberg2101311-83
68Club Crest Alès OL201101-11
68Club Crest US Maubeuge201135-21
68Club Crest Locminé201104-41
112Club Crest Orléans111010+14
112Club Crest St Pierroise10110001
112Club Crest Blanc-Mesnil10111101
112Club Crest Thiers10110001
112Club Crest Vitré10100001
112Club Crest Palavas10110001
112Club Crest Volvic10100001
112Club Crest Steenvoorde10102201
112Club Crest Saint Priest10111101
112Club Crest C. Franciscain10110001
112Club Crest AS Misérieux10110001
112Club Crest Avoine10111101
112Club Crest Guipavas10111101
112Club Crest Compiègne101112-11
112Club Crest FC Soleil Bischheim100123-10
112Club Crest Yzeure100101-10
112Club Crest FC Bassin100112-10
112Club Crest Montois100112-10
112Club Crest Nîmes100123-10
112Club Crest Ploufragan100101-10
112Club Crest Saint-Omer100123-10
112Club Crest Paulhan100101-10
112Club Crest APM Metz100112-10
112Club Crest US Concarneau100112-10
112Club Crest Claye-Souilly100123-10
112Club Crest SU Divaise100101-10
112Club Crest Vertou100101-10
112Club Crest Béziers100112-10
112Club Crest ES Parisienne100101-10
112Club Crest St Pantaleon100101-10
112Club Crest Golden Lion100101-10
112Club Crest Plouzané100112-10
112Club Crest Tours100123-10
112Club Crest Bobigny100112-10
112Club Crest Erstein100101-10
112Club Crest Challans100101-10
112Club Crest FC Mtsapéré100123-10
112Club Crest Romorantin100123-10
112Club Crest Dahlenheim100123-10
112Club Crest Borgo100123-10
112Club Crest Bords-de-Saône100112-10
112Club Crest EC Ornain100102-20
112Club Crest Amiens100102-20
112Club Crest Sarrebourg100102-20
112Club Crest St Liguare100102-20
112Club Crest Le Mée100124-20
112Club Crest FC Rousse100102-20
112Club Crest SA Sézanne100113-20
112Club Crest Beauvais-Oise100102-20
112Club Crest Savigneux Mont100113-20
112Club Crest Bourg-Péronnas100113-20
112Club Crest Pontivy100113-20
112Club Crest US Oberlauterbach-Eberbach100102-20
112Club Crest US Boulogne100102-20
112Club Crest Étaples100102-20
112Club Crest UF Mâcon100113-20
112Club Crest Sochaux100102-20
112Club Crest Côte Chaude100102-20
112Club Crest Homécourt100113-20
112Club Crest Vaulx-en-Velin100102-20
112Club Crest Le Geldar100113-20
112Club Crest Saint-Amand100113-20
112Club Crest Chaumont100114-30
112Club Crest US Saint-Maximin100103-30
112Club Crest Matoury100103-30
112Club Crest Ol. Pavillais100103-30
112Club Crest Haguenau100114-30
112Club Crest Saint-Sernin100114-30
112Club Crest ASPTT Brest100103-30
112Club Crest Ol. Marcquois100103-30
112Club Crest Luc-Primaube100103-30
112Club Crest Sénart-Moissy100114-30
112Club Crest CS Moulien100103-30
112Club Crest CS Avion100103-30
112Club Crest Stade Poitevin100114-30
112Club Crest AS Aixoise100114-30
112Club Crest Champigny100114-30
112Club Crest Phare du Canal100104-40
112Club Crest Bonchamp100115-40
112Club Crest US Chauny100104-40
112Club Crest Ytrac Foot100106-60
112Club Crest AS Magenta100117-60
112Club Crest UA Niort100106-60
112Club Crest AS Dragon100109-90
112Club Crest Club Colonial00000

Leaders

Nationalities 2016-2017 Coupe de France

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.