Scores & Fixtures 2020 Copa Sudamericana

Scores & Fixtures 2020 Copa Sudamericana Table
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
First stageTue2020-02-0418:15 Nacional Potosí bo0–2pe MelgarEstadio Victor Agustín UgarteGustavo TejeraMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-0419:15 Coquimbo Unido cl3–0ve AraguaEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...José MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-0421:30 Fluminense br1–1cl La CaleraEstadio Jornalista Mário FilhoCarlos Mario HerreraMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-0421:30 Vélez Sarsf ar1–0ec SD AucasEstadio José AmalfitaniGery VargasMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-0518:15 Mineros ve2–3py Sport LuqueñoCentro Total de Entretenimiento CachamayFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-0519:15 Fénix uy1–0ec El NacionalParque Alfredo Víctor VieraBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-0519:30 Nacional co3–0ar CA HuracánEstadio Atanasio GirardotAnderson DaroncoMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-0521:30 Vasco da Gama br1–0bo Oriente PetroleroEstádio Club de Regatas Vasco da GamaAugusto AragónMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-0618:15 Blooming bo0–3ec CS EmelecEstadio Ramón Aguilera CostasDarío HerreraMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-0619:30 Millonarios co2–0bo Always ReadyEstadio Nemesio Camacho El CampínAngelo HermosillaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-0621:30 CA Unión ar3–0br Atlético MineiroEstadio 15 de AbrilJesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-1117:15 Atlético Grau pe1–2uy River PlateEstadio Miguel GrauPiero MazaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-1119:15 Argentinos Jun ar1–1pe Sport HuancayoEstadio Diego Armando MaradonaÁngel ArteagaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-1119:30 AD Cali co2–1py River PlateEstadio Deportivo CaliDiego HaroMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-1121:30 Sol de América py1–0br GoiásEstadio Luís Alfonso GiagniKevin OrtegaMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-1219:15 Huachipato cl1–0co PastoEstadio CAPFranklin CongoMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-1219:15 Lanús ar3–0ec Univ CatólicaEstadio Ciudad de LanúsEber AguinoMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-1220:30 Llaneros ve0–2uy LiverpoolEstadio Rafael Agustín TovarIvo MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
First stageWed2020-02-1221:30 Bahia br3–0py NacionalItaipava Arena Fonte NovaRoberto TobarMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-1318:15 Zamora ve1–0uy Plaza ColoniaEstadio Rafael Agustín TovarRodolpho Toski MarquesMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-1319:30 Cusco pe2–0cl Audax ItalianoEstadio Inca Garcilaso de la VegaLuis QuirozMatch ReportLeg 1 of 2
First stageThu2020-02-1321:30 Independiente ar1–0br FortalezaEstadio Libertadores de AméricaWilmar RoldánMatch ReportLeg 1 of 2
First stageTue2020-02-1818:15 Aragua ve1–0cl Coquimbo UnidoEstadio Olímpico Hermanos Ghersi PáezIvo MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
First stageTue2020-02-1819:15 La Calera cl0–0br FluminenseEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarJosé MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; La Calera won
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
First stageTue2020-02-1819:30 SD Aucas ec2–1ar Vélez SarsfEstadio Gonzalo Pozo RipaldaRodolpho Toski MarquesMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
First stageTue2020-02-1819:30 Melgar pe(4) 0–2 (3)bo Nacional PotosíEstadio de la Universidad Nacional San A...Luis QuirozMatch ReportLeg 2 of 2; Melgar won on penalty kicks following extra time
First stageWed2020-02-1919:15 Sport Luqueño py2–2ve MinerosEstadio Luís Alfonso GiagniMichael EspinozaMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Luqueño won
First stageWed2020-02-1919:15 CA Huracán ar1–1co NacionalEstadio Tomás Adolfo DucóJulio BascuñánMatch ReportLeg 2 of 2; Nacional won
First stageWed2020-02-1920:30 Oriente Petrolero bo0–0br Vasco da GamaEstadio Ramón Aguilera CostasJosé ArgoteMatch ReportLeg 2 of 2; Vasco da Gama won
First stageThu2020-02-2017:15 CS Emelec ec2–0bo BloomingEstadio Banco del PacíficoJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; CS Emelec won
First stageThu2020-02-2018:15 Always Ready bo1–0co MillonariosEstadio Municipal El AltoFranklin CongoMatch ReportLeg 2 of 2; Millonarios won
First stageThu2020-02-2019:30 El Nacional ec2–2uy FénixEstadio Olímpico AtahualpaNicolás LamolinaMatch ReportLeg 2 of 2; Fénix won
First stageThu2020-02-2021:30 Atlético Mineiro br2–0ar CA UniónEstádio Governador Magalhães PintoNicolás GalloMatch ReportLeg 2 of 2; CA Unión won
First stageTue2020-02-2519:15 River Plate uy1–0pe Atlético GrauParque Alfredo Víctor VieraJosé MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; River Plate won
First stageTue2020-02-2519:30 Sport Huancayo pe0–0ar Argentinos JunEstadio HuancayoDaniel FedorczukMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Huancayo won
First stageTue2020-02-2521:30 River Plate py1–3co AD CaliEstadio Luís Alfonso GiagniRaphael ClausMatch ReportLeg 2 of 2; AD Cali won
First stageTue2020-02-2521:30 Goiás br0–1py Sol de AméricaEstádio do Governo do Estado de GoiásAndrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Sol de América won
First stageWed2020-02-2619:15 Nacional py1–3br BahiaEstadio Luís Alfonso GiagniPatricio LoustauMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
First stageWed2020-02-2619:15 Liverpool uy5–0ve LlanerosEstadio Luis FranziniKevin OrtegaMatch ReportLeg 2 of 2; Liverpool won
First stageWed2020-02-2619:30 Univ Católica ec2–0ar LanúsEstadio Gonzalo Pozo RipaldaGery VargasMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
First stageWed2020-02-2619:30 Pasto co0–1cl HuachipatoEstadio Departamental LibertadWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Huachipato won
First stageThu2020-02-2719:15 Plaza Colonia uy3–0ve ZamoraEstadio Profesor Alberto SuppiciJuan BenítezMatch ReportLeg 2 of 2; Plaza Colonia won
First stageThu2020-02-2721:30 Audax Italiano cl3–0pe CuscoEstadio San Carlos de ApoquindoAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; Audax Italiano won
First stageThu2020-02-2721:30 Fortaleza br2–1ar IndependienteEstádio CastelãoRoberto TobarMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Second stageTue2020-10-2717:15 Sport Huancayo pe1–1uy LiverpoolEstadio NacionalMarlon VeraMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageTue2020-10-2719:15 Audax Italiano cl2–1bo BolívarEstadio San Carlos de ApoquindoFernando EspinozaMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageTue2020-10-2721:30 La Calera cl0–0co TolimaEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarFernando EcheniqueMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2817:15 Nacional co1–1uy River PlateEstadio Atanasio GirardotÁngel ArteagaMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2819:15 Fénix uy3–1cl HuachipatoParque Alfredo Víctor VieraArnaldo SamaniegoMatch ReportLeg 1 of 2
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Second stageWed2020-10-2819:15 Sport Luqueño py1–2ar Defensa y JustEstadio Luís Alfonso GiagniAndrés MatonteMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2819:15 Lanús ar3–2br São PauloEstadio Ciudad de LanúsChristian FerreyraMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2819:30 Millonarios co1–2co AD CaliEstadio Nemesio Camacho El CampínFranklin CongoMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2821:30 Vasco da Gama br1–0ve CaracasEstádio Club de Regatas Vasco da GamaMichael EspinozaMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageWed2020-10-2821:30 Vélez Sarsf ar0–0uy PeñarolEstadio José AmalfitaniDerlis LópezMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2919:15 CA Unión ar0–1ec CS EmelecEstadio 15 de AbrilAndrés CunhaMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2919:15 Sol de América py0–0cl Univ CatólicaEstadio Luís Alfonso GiagniNicolás LamolinaMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2919:15 Coquimbo Unido cl3–0ve Estud MéridaEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Jordy AlemanMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2919:30 Melgar pe1–0br BahiaEstadio NacionalCarlos BetancourtMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2921:30 Plaza Colonia uy0–1co JuniorEstadio Profesor Alberto SuppiciAndrés MerlosMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageThu2020-10-2921:30 Independiente ar1–0ar TucumánEstadio Libertadores de AméricaChristian FerreyraMatch ReportLeg 1 of 2
Second stageTue2020-11-0318:15 Bolívar bo3–0cl Audax ItalianoEstadio Hernando SilesKevin OrtegaMatch ReportLeg 2 of 2; Bolívar won
Second stageTue2020-11-0319:15 Liverpool uy1–2pe Sport HuancayoEstadio Luis FranziniArnaldo SamaniegoMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Huancayo won
Second stageTue2020-11-0319:30 Tolima co1–1cl La CaleraEstadio Manuel Murillo ToroAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; La Calera won
Second stageWed2020-11-0419:15 Defensa y Just ar1–1py Sport LuqueñoEstadio Norberto Tito TomaghelloChristian FerreyraMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Second stageWed2020-11-0419:15 São Paulo br4–3ar LanúsEstádio do MorumbiAlexis HerreraMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Second stageWed2020-11-0419:15 River Plate uy3–1co NacionalParque Alfredo Víctor VieraAndrés MerlosMatch ReportLeg 2 of 2; River Plate won
Second stageWed2020-11-0419:15 Huachipato cl1–1uy FénixEstadio CAPIvo MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; Fénix won
Second stageWed2020-11-0419:30 AD Cali co(5) 1–2 (4)co MillonariosEstadio Deportivo CaliWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; AD Cali won on penalty kicks following extra time
Second stageWed2020-11-0420:30 Caracas ve0–0br Vasco da GamaEstadio OlímpicoJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; Vasco da Gama won
Second stageWed2020-11-0421:30 Peñarol uy1–1ar Vélez SarsfEstadio Campeón del SigloFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Second stageThu2020-11-0517:15 CS Emelec ec1–2ar CA UniónEstadio Banco del PacíficoAngelo HermosillaMatch ReportLeg 2 of 2; CA Unión won
Second stageThu2020-11-0518:15 Estud Mérida ve0–2cl Coquimbo UnidoEstadio Olímpico Metropolitano de MéridaLuis QuirozMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Second stageThu2020-11-0519:30 Junior co0–0uy Plaza ColoniaEstadio Metropolitano Roberto MeléndezÁngel ArteagaMatch ReportLeg 2 of 2; Junior won
Second stageThu2020-11-0521:30 Tucumán ar1–1ar IndependienteEstadio Monumental Presidente José Fierr...Andrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Second stageThu2020-11-0521:30 Bahia br4–0pe MelgarItaipava Arena Fonte NovaCristián GarayMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
Second stageThu2020-11-0521:30 Univ Católica cl2–1py Sol de AméricaEstadio San Carlos de ApoquindoFernando EspinozaMatch ReportLeg 2 of 2; Univ Católica won
Round of 16Tue2020-11-2419:15 Bahia br1–0ar CA UniónItaipava Arena Fonte NovaKevin OrtegaMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Tue2020-11-2421:30 Vélez Sarsf ar2–0co AD CaliEstadio José AmalfitaniCristián GarayMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2518:15 Bolívar bo2–1ar LanúsEstadio Hernando SilesFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2521:30 Fénix uy1–4ar IndependienteParque Alfredo Víctor VieraJuan BenítezMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2521:30 Coquimbo Unido cl0–0pe Sport HuancayoEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Gery VargasMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2619:15 River Plate uy1–2cl Univ CatólicaParque Alfredo Víctor VieraJosé MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2619:30 Junior co2–1cl La CaleraEstadio Metropolitano Roberto MeléndezFacundo TelloMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2621:30 Defensa y Just ar1–1br Vasco da GamaEstadio Norberto Tito TomaghelloAndrés MatonteMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Tue2020-12-0119:15 CA Unión ar0–0br BahiaEstadio 15 de AbrilJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
Round of 16Tue2020-12-0119:30 AD Cali co1–5ar Vélez SarsfEstadio Deportivo CaliEber AguinoMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Round of 16Wed2020-12-0219:15 Lanús ar6–2bo BolívarEstadio Ciudad de LanúsVíctor CarrilloMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Round of 16Wed2020-12-0219:30 Sport Huancayo pe0–2cl Coquimbo UnidoEstadio NacionalAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Round of 16Wed2020-12-0221:30 Independiente ar1–0uy FénixEstadio Libertadores de AméricaWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Round of 16Thu2020-12-0319:15 La Calera cl(2) 2–1 (4)co JuniorEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 2 of 2; Junior won on penalty kicks following extra time
Round of 16Thu2020-12-0321:30 Vasco da Gama br0–1ar Defensa y JustEstádio Club de Regatas Vasco da GamaAndrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Round of 16Thu2020-12-0321:30 Univ Católica cl0–1uy River PlateEstadio San Carlos de ApoquindoAlexis HerreraMatch ReportLeg 2 of 2; Univ Católica won
Quarter-finalsTue2020-12-0821:30 Vélez Sarsf ar1–2cl Univ CatólicaEstadio José AmalfitaniBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsWed2020-12-0919:15 Bahia br2–3ar Defensa y JustItaipava Arena Fonte NovaGuillermo GuerreroMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsWed2020-12-0919:30 Junior co1–2cl Coquimbo UnidoEstadio Metropolitano Roberto MeléndezJesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsThu2020-12-1019:15 Lanús ar0–0ar IndependienteEstadio Ciudad de LanúsEsteban OstojichMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsTue2020-12-1521:30 Univ Católica cl1–3ar Vélez SarsfEstadio San Carlos de ApoquindoLeodán GonzálezMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Quarter-finalsWed2020-12-1619:15 Defensa y Just ar1–0br BahiaEstadio Norberto Tito TomaghelloEber AguinoMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Quarter-finalsWed2020-12-1621:30 Coquimbo Unido cl0–1co JuniorEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Víctor CarrilloMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Quarter-finalsThu2020-12-1719:15 Independiente ar1–3ar LanúsEstadio Libertadores de AméricaRaphael ClausMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Semi-finalsWed2021-01-0621:30 Vélez Sarsf ar0–1ar LanúsEstadio José AmalfitaniJohn J. OspinaMatch ReportLeg 1 of 2
Semi-finalsTue2021-01-1219:15 Coquimbo Unido cl0–0ar Defensa y JustEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Jesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
Semi-finalsWed2021-01-1321:30 Lanús ar3–0ar Vélez SarsfEstadio Ciudad de LanúsWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Semi-finalsSat2021-01-1620:30 Defensa y Just ar4–2cl Coquimbo UnidoEstadio Norberto Tito TomaghelloAndrés RojasMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
FinalsSat2021-01-2317:00 Lanús ar0–3ar Defensa y JustEstadio Mario Alberto KempesJesús ValenzuelaMatch Report
Scores & Fixtures 2020 Copa Sudamericana Table
Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Tue2020-02-0418:15 Nacional Potosí bo0–2pe MelgarEstadio Victor Agustín UgarteGustavo TejeraMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-0419:15 Coquimbo Unido cl3–0ve AraguaEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...José MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-0421:30 Fluminense br1–1cl La CaleraEstadio Jornalista Mário FilhoCarlos Mario HerreraMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-0421:30 Vélez Sarsf ar1–0ec SD AucasEstadio José AmalfitaniGery VargasMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-0518:15 Mineros ve2–3py Sport LuqueñoCentro Total de Entretenimiento CachamayFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-0519:15 Fénix uy1–0ec El NacionalParque Alfredo Víctor VieraBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-0519:30 Nacional co3–0ar CA HuracánEstadio Atanasio GirardotAnderson DaroncoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-0521:30 Vasco da Gama br1–0bo Oriente PetroleroEstádio Club de Regatas Vasco da GamaAugusto AragónMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-0618:15 Blooming bo0–3ec CS EmelecEstadio Ramón Aguilera CostasDarío HerreraMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-0619:30 Millonarios co2–0bo Always ReadyEstadio Nemesio Camacho El CampínAngelo HermosillaMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-0621:30 CA Unión ar3–0br Atlético MineiroEstadio 15 de AbrilJesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-1117:15 Atlético Grau pe1–2uy River PlateEstadio Miguel GrauPiero MazaMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-1119:15 Argentinos Jun ar1–1pe Sport HuancayoEstadio Diego Armando MaradonaÁngel ArteagaMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-1119:30 AD Cali co2–1py River PlateEstadio Deportivo CaliDiego HaroMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-1121:30 Sol de América py1–0br GoiásEstadio Luís Alfonso GiagniKevin OrtegaMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-1219:15 Huachipato cl1–0co PastoEstadio CAPFranklin CongoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-1219:15 Lanús ar3–0ec Univ CatólicaEstadio Ciudad de LanúsEber AguinoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-1220:30 Llaneros ve0–2uy LiverpoolEstadio Rafael Agustín TovarIvo MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-02-1221:30 Bahia br3–0py NacionalItaipava Arena Fonte NovaRoberto TobarMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-1318:15 Zamora ve1–0uy Plaza ColoniaEstadio Rafael Agustín TovarRodolpho Toski MarquesMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-1319:30 Cusco pe2–0cl Audax ItalianoEstadio Inca Garcilaso de la VegaLuis QuirozMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-02-1321:30 Independiente ar1–0br FortalezaEstadio Libertadores de AméricaWilmar RoldánMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-02-1818:15 Aragua ve1–0cl Coquimbo UnidoEstadio Olímpico Hermanos Ghersi PáezIvo MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Tue2020-02-1819:15 La Calera cl0–0br FluminenseEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarJosé MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; La Calera won
Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Tue2020-02-1819:30 SD Aucas ec2–1ar Vélez SarsfEstadio Gonzalo Pozo RipaldaRodolpho Toski MarquesMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Tue2020-02-1819:30 Melgar pe(4) 0–2 (3)bo Nacional PotosíEstadio de la Universidad Nacional San A...Luis QuirozMatch ReportLeg 2 of 2; Melgar won on penalty kicks following extra time
Wed2020-02-1919:15 Sport Luqueño py2–2ve MinerosEstadio Luís Alfonso GiagniMichael EspinozaMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Luqueño won
Wed2020-02-1919:15 CA Huracán ar1–1co NacionalEstadio Tomás Adolfo DucóJulio BascuñánMatch ReportLeg 2 of 2; Nacional won
Wed2020-02-1920:30 Oriente Petrolero bo0–0br Vasco da GamaEstadio Ramón Aguilera CostasJosé ArgoteMatch ReportLeg 2 of 2; Vasco da Gama won
Thu2020-02-2017:15 CS Emelec ec2–0bo BloomingEstadio Banco del PacíficoJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; CS Emelec won
Thu2020-02-2018:15 Always Ready bo1–0co MillonariosEstadio Municipal El AltoFranklin CongoMatch ReportLeg 2 of 2; Millonarios won
Thu2020-02-2019:30 El Nacional ec2–2uy FénixEstadio Olímpico AtahualpaNicolás LamolinaMatch ReportLeg 2 of 2; Fénix won
Thu2020-02-2021:30 Atlético Mineiro br2–0ar CA UniónEstádio Governador Magalhães PintoNicolás GalloMatch ReportLeg 2 of 2; CA Unión won
Tue2020-02-2519:15 River Plate uy1–0pe Atlético GrauParque Alfredo Víctor VieraJosé MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; River Plate won
Tue2020-02-2519:30 Sport Huancayo pe0–0ar Argentinos JunEstadio HuancayoDaniel FedorczukMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Huancayo won
Tue2020-02-2521:30 River Plate py1–3co AD CaliEstadio Luís Alfonso GiagniRaphael ClausMatch ReportLeg 2 of 2; AD Cali won
Tue2020-02-2521:30 Goiás br0–1py Sol de AméricaEstádio do Governo do Estado de GoiásAndrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Sol de América won
Wed2020-02-2619:15 Nacional py1–3br BahiaEstadio Luís Alfonso GiagniPatricio LoustauMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
Wed2020-02-2619:15 Liverpool uy5–0ve LlanerosEstadio Luis FranziniKevin OrtegaMatch ReportLeg 2 of 2; Liverpool won
Wed2020-02-2619:30 Univ Católica ec2–0ar LanúsEstadio Gonzalo Pozo RipaldaGery VargasMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Wed2020-02-2619:30 Pasto co0–1cl HuachipatoEstadio Departamental LibertadWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Huachipato won
Thu2020-02-2719:15 Plaza Colonia uy3–0ve ZamoraEstadio Profesor Alberto SuppiciJuan BenítezMatch ReportLeg 2 of 2; Plaza Colonia won
Thu2020-02-2721:30 Audax Italiano cl3–0pe CuscoEstadio San Carlos de ApoquindoAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; Audax Italiano won
Thu2020-02-2721:30 Fortaleza br2–1ar IndependienteEstádio CastelãoRoberto TobarMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Scores & Fixtures 2020 Copa Sudamericana Table
Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Tue2020-10-2717:15 Sport Huancayo pe1–1uy LiverpoolEstadio NacionalMarlon VeraMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-10-2719:15 Audax Italiano cl2–1bo BolívarEstadio San Carlos de ApoquindoFernando EspinozaMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-10-2721:30 La Calera cl0–0co TolimaEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarFernando EcheniqueMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2817:15 Nacional co1–1uy River PlateEstadio Atanasio GirardotÁngel ArteagaMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2819:15 Lanús ar3–2br São PauloEstadio Ciudad de LanúsChristian FerreyraMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2819:15 Fénix uy3–1cl HuachipatoParque Alfredo Víctor VieraArnaldo SamaniegoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2819:15 Sport Luqueño py1–2ar Defensa y JustEstadio Luís Alfonso GiagniAndrés MatonteMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2819:30 Millonarios co1–2co AD CaliEstadio Nemesio Camacho El CampínFranklin CongoMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2821:30 Vasco da Gama br1–0ve CaracasEstádio Club de Regatas Vasco da GamaMichael EspinozaMatch ReportLeg 1 of 2
Wed2020-10-2821:30 Vélez Sarsf ar0–0uy PeñarolEstadio José AmalfitaniDerlis LópezMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2919:15 Sol de América py0–0cl Univ CatólicaEstadio Luís Alfonso GiagniNicolás LamolinaMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2919:15 Coquimbo Unido cl3–0ve Estud MéridaEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Jordy AlemanMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2919:15 CA Unión ar0–1ec CS EmelecEstadio 15 de AbrilAndrés CunhaMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2919:30 Melgar pe1–0br BahiaEstadio NacionalCarlos BetancourtMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2921:30 Plaza Colonia uy0–1co JuniorEstadio Profesor Alberto SuppiciAndrés MerlosMatch ReportLeg 1 of 2
Thu2020-10-2921:30 Independiente ar1–0ar TucumánEstadio Libertadores de AméricaChristian FerreyraMatch ReportLeg 1 of 2
Tue2020-11-0318:15 Bolívar bo3–0cl Audax ItalianoEstadio Hernando SilesKevin OrtegaMatch ReportLeg 2 of 2; Bolívar won
Tue2020-11-0319:15 Liverpool uy1–2pe Sport HuancayoEstadio Luis FranziniArnaldo SamaniegoMatch ReportLeg 2 of 2; Sport Huancayo won
Tue2020-11-0319:30 Tolima co1–1cl La CaleraEstadio Manuel Murillo ToroAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; La Calera won
Wed2020-11-0419:15 Huachipato cl1–1uy FénixEstadio CAPIvo MéndezMatch ReportLeg 2 of 2; Fénix won
Wed2020-11-0419:15 Defensa y Just ar1–1py Sport LuqueñoEstadio Norberto Tito TomaghelloChristian FerreyraMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Wed2020-11-0419:15 São Paulo br4–3ar LanúsEstádio do MorumbiAlexis HerreraMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Wed2020-11-0419:15 River Plate uy3–1co NacionalParque Alfredo Víctor VieraAndrés MerlosMatch ReportLeg 2 of 2; River Plate won
Wed2020-11-0419:30 AD Cali co(5) 1–2 (4)co MillonariosEstadio Deportivo CaliWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; AD Cali won on penalty kicks following extra time
Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Wed2020-11-0420:30 Caracas ve0–0br Vasco da GamaEstadio OlímpicoJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; Vasco da Gama won
Wed2020-11-0421:30 Peñarol uy1–1ar Vélez SarsfEstadio Campeón del SigloFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Thu2020-11-0517:15 CS Emelec ec1–2ar CA UniónEstadio Banco del PacíficoAngelo HermosillaMatch ReportLeg 2 of 2; CA Unión won
Thu2020-11-0518:15 Estud Mérida ve0–2cl Coquimbo UnidoEstadio Olímpico Metropolitano de MéridaLuis QuirozMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Thu2020-11-0519:30 Junior co0–0uy Plaza ColoniaEstadio Metropolitano Roberto MeléndezÁngel ArteagaMatch ReportLeg 2 of 2; Junior won
Thu2020-11-0521:30 Tucumán ar1–1ar IndependienteEstadio Monumental Presidente José Fierr...Andrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Thu2020-11-0521:30 Bahia br4–0pe MelgarItaipava Arena Fonte NovaCristián GarayMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
Thu2020-11-0521:30 Univ Católica cl2–1py Sol de AméricaEstadio San Carlos de ApoquindoFernando EspinozaMatch ReportLeg 2 of 2; Univ Católica won
Scores & Fixtures 2020 Copa Sudamericana Table
Round Day Date Time Home Score Away Attendance Venue Referee Match Report Notes
Round of 16Tue2020-11-2419:15 Bahia br1–0ar CA UniónItaipava Arena Fonte NovaKevin OrtegaMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Tue2020-11-2421:30 Vélez Sarsf ar2–0co AD CaliEstadio José AmalfitaniCristián GarayMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2518:15 Bolívar bo2–1ar LanúsEstadio Hernando SilesFlavio Rodrigues De SouzaMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2521:30 Coquimbo Unido cl0–0pe Sport HuancayoEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Gery VargasMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Wed2020-11-2521:30 Fénix uy1–4ar IndependienteParque Alfredo Víctor VieraJuan BenítezMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2619:15 River Plate uy1–2cl Univ CatólicaParque Alfredo Víctor VieraJosé MéndezMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2619:30 Junior co2–1cl La CaleraEstadio Metropolitano Roberto MeléndezFacundo TelloMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Thu2020-11-2621:30 Defensa y Just ar1–1br Vasco da GamaEstadio Norberto Tito TomaghelloAndrés MatonteMatch ReportLeg 1 of 2
Round of 16Tue2020-12-0119:15 CA Unión ar0–0br BahiaEstadio 15 de AbrilJohn J. OspinaMatch ReportLeg 2 of 2; Bahia won
Round of 16Tue2020-12-0119:30 AD Cali co1–5ar Vélez SarsfEstadio Deportivo CaliEber AguinoMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Round of 16Wed2020-12-0219:15 Lanús ar6–2bo BolívarEstadio Ciudad de LanúsVíctor CarrilloMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Round of 16Wed2020-12-0219:30 Sport Huancayo pe0–2cl Coquimbo UnidoEstadio NacionalAugusto AragónMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Round of 16Wed2020-12-0221:30 Independiente ar1–0uy FénixEstadio Libertadores de AméricaWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Independiente won
Round of 16Thu2020-12-0319:15 La Calera cl(2) 2–1 (4)co JuniorEstadio Municipal Nicolás Chahuán NazarBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 2 of 2; Junior won on penalty kicks following extra time
Round of 16Thu2020-12-0321:30 Vasco da Gama br0–1ar Defensa y JustEstádio Club de Regatas Vasco da GamaAndrés CunhaMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Round of 16Thu2020-12-0321:30 Univ Católica cl0–1uy River PlateEstadio San Carlos de ApoquindoAlexis HerreraMatch ReportLeg 2 of 2; Univ Católica won
Quarter-finalsTue2020-12-0821:30 Vélez Sarsf ar1–2cl Univ CatólicaEstadio José AmalfitaniBruno Arleu de AraujoMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsWed2020-12-0919:15 Bahia br2–3ar Defensa y JustItaipava Arena Fonte NovaGuillermo GuerreroMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsWed2020-12-0919:30 Junior co1–2cl Coquimbo UnidoEstadio Metropolitano Roberto MeléndezJesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsThu2020-12-1019:15 Lanús ar0–0ar IndependienteEstadio Ciudad de LanúsEsteban OstojichMatch ReportLeg 1 of 2
Quarter-finalsTue2020-12-1521:30 Univ Católica cl1–3ar Vélez SarsfEstadio San Carlos de ApoquindoLeodán GonzálezMatch ReportLeg 2 of 2; Vélez Sarsf won
Quarter-finalsWed2020-12-1619:15 Defensa y Just ar1–0br BahiaEstadio Norberto Tito TomaghelloEber AguinoMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
Quarter-finalsWed2020-12-1621:30 Coquimbo Unido cl0–1co JuniorEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Víctor CarrilloMatch ReportLeg 2 of 2; Coquimbo Unido won
Quarter-finalsThu2020-12-1719:15 Independiente ar1–3ar LanúsEstadio Libertadores de AméricaRaphael ClausMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Semi-finalsWed2021-01-0621:30 Vélez Sarsf ar0–1ar LanúsEstadio José AmalfitaniJohn J. OspinaMatch ReportLeg 1 of 2
Semi-finalsTue2021-01-1219:15 Coquimbo Unido cl0–0ar Defensa y JustEstadio Bicentenario Francisco Sánchez R...Jesús ValenzuelaMatch ReportLeg 1 of 2
Semi-finalsWed2021-01-1321:30 Lanús ar3–0ar Vélez SarsfEstadio Ciudad de LanúsWilton SampaioMatch ReportLeg 2 of 2; Lanús won
Semi-finalsSat2021-01-1620:30 Defensa y Just ar4–2cl Coquimbo UnidoEstadio Norberto Tito TomaghelloAndrés RojasMatch ReportLeg 2 of 2; Defensa y Just won
FinalsSat2021-01-2317:00 Lanús ar0–3ar Defensa y JustEstadio Mario Alberto KempesJesús ValenzuelaMatch Report

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.