Knockout stage

Finals (November 9, 2019)

Independiente won match in normal time and qualify for Copa Libertadores.

Semi-finals (September 18, 2019 to September 26, 2019)

Sep 19
Colón
Atlético Mineiro
Sep 26
Atlético Mineiro
Colón
Colón won on penalty kicks following extra time.
Sep 18
Corinthians
Independiente
Sep 25
Independiente
Corinthians
Independiente won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (August 6, 2019 to August 29, 2019)

Aug 20
Atlético Mineiro
La Equidad
Aug 27
La Equidad
Atlético Mineiro
Atlético Mineiro won on aggregate score over two legs.
4–1
Aug 8
Zulia
Colón
Aug 15
Colón
Zulia
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Aug 6
Independiente
Independiente
Aug 13
Independiente
Independiente
Independiente won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 22
Corinthians
Fluminense
Aug 29
Fluminense
Corinthians
Corinthians won on away goals, after aggregate score was tied.

Round of 16 (July 9, 2019 to August 1, 2019)

Jul 25
Corinthians
Wanderers
Aug 1
Wanderers
Corinthians
Corinthians won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Jul 25
Independiente
Univ Católica
Aug 1
Univ Católica
Independiente
Independiente won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarter-finals.
Jul 23
Peñarol
Fluminense
Jul 30
Fluminense
Peñarol
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Jul 9
Royal Parí
La Equidad
Jul 16
La Equidad
Royal Parí
La Equidad won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Jul 10
Caracas
Independiente
Jul 17
Independiente
Caracas
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Jul 11
Colón
Argentinos Jun
Jul 18
Argentinos Jun
Colón
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Jul 23
Zulia
Sporting Cristal
Jul 30
Sporting Cristal
Zulia
Zulia won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarter-finals.
Jul 24
Botafogo (RJ)
Atlético Mineiro
Jul 31
Atlético Mineiro
Botafogo (RJ)
Atlético Mineiro won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.

Second stage (May 21, 2019 to May 30, 2019)

May 21
Unión Española
Sporting Cristal
May 28
Sporting Cristal
Unión Española
Sporting Cristal won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
Sol de América
Botafogo (RJ)
May 29
Botafogo (RJ)
Sol de América
Botafogo (RJ) won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Corinthians
Deportivo Lara
May 30
Deportivo Lara
Corinthians
Corinthians won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
River Plate
Colón
May 28
Colón
River Plate
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Wanderers
Cerro
May 30
Cerro
Wanderers
Wanderers won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
Zulia
Palestino
May 29
Palestino
Zulia
Zulia won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Fluminense
Nacional
May 29
Nacional
Fluminense
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Independiente
Univ Católica
May 30
Univ Católica
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Rionegro
Independiente
May 28
Independiente
Rionegro
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Univ Católica
Melgar
May 28
Melgar
Univ Católica
Univ Católica won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 21
Royal Parí
Macará
May 29
Macará
Royal Parí
Royal Parí won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Round of 16.
May 21
La Calera
Atlético Mineiro
May 28
Atlético Mineiro
La Calera
Atlético Mineiro won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 16.
May 22
La Equidad
Santaní
May 29
Santaní
La Equidad
La Equidad won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 23
Argentinos Jun
Tolima
May 30
Tolima
Argentinos Jun
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
AD Cali
Peñarol
May 29
Peñarol
AD Cali
Peñarol won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
May 22
Liverpool
Caracas
May 28
Caracas
Liverpool
Caracas won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.

First stage (February 5, 2019 to May 8, 2019)

Mar 21
Wanderers
Sport Huancayo
Apr 18
Sport Huancayo
Wanderers
Wanderers won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Feb 7
Santaní
Once Caldas
Feb 21
Once Caldas
Santaní
Santaní won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Apr 4
Argentinos Jun
Estud Mérida
May 8
Estud Mérida
Argentinos Jun
Argentinos Jun won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Mar 20
Independiente
La Equidad
Apr 16
La Equidad
Independiente
La Equidad won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Feb 12
Macará
Guabirá
Feb 28
Guabirá
Macará
Macará won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Mar 20
CA Unión
Independiente
Apr 17
Independiente
CA Unión
Independiente won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Mar 19
Dep Municipal
Colón
Apr 16
Colón
Dep Municipal
Colón won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Feb 14
Royal Parí
Monagas
Feb 27
Monagas
Royal Parí
Royal Parí won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Mar 21
Rionegro
Oriente Petrolero
Apr 17
Oriente Petrolero
Rionegro
Rionegro won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Mar 19
Nacional Potosí
Zulia
Apr 16
Zulia
Nacional Potosí
Zulia won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Feb 6
Botafogo (RJ)
Defensa y Just
Feb 20
Defensa y Just
Botafogo (RJ)
Botafogo (RJ) won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Apr 3
Independiente
Binacional
May 1
Binacional
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Feb 12
River Plate
Santos
Feb 26
Santos
River Plate
River Plate won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second stage.
Apr 2
Mineros
Sol de América
May 1
Sol de América
Mineros
Sol de América won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
4–2
UTC Club Crest
Apr 3
UTC
Cerro
Apr 30
Cerro
UTC
Cerro won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Feb 5
La Calera
Chapecoense
Feb 19
Chapecoense
La Calera
La Calera won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second stage.
Apr 2
Univ Católica
Colo-Colo
Apr 30
Colo-Colo
Univ Católica
Univ Católica won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Feb 26
Fluminense
Antofagasta
Mar 21
Antofagasta
Fluminense
Fluminense won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Apr 4
AD Cali
Guaraní
May 2
Guaraní
AD Cali
AD Cali won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Mar 19
Unión Española
Mushuc Runa
Apr 18
Mushuc Runa
Unión Española
Unión Española won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Feb 7
Bahia
Liverpool
Feb 21
Liverpool
Bahia
Liverpool won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Feb 14
Corinthians
Racing Club
Feb 27
Racing Club
Corinthians
Corinthians won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.

League Table

League Table Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
Wec Club Crest Independiente116232010+1020Cristián Dajome, Alejandro Cabeza - 4Jorge Pinos→ Copa Libertadores via playoff win 1
Far Club Crest Colón11614179+819Luis Miguel Rodríguez - 4Leonardo Burián
SFbr Club Crest Atlético Mineiro8602126+618Yimmi Chará - 3Cleiton Schwengber
SFbr Club Crest Corinthians10451138+517Vágner Love - 4Cássio
QFbr Club Crest Fluminense8431126+615Yony González, João Pedro - 3Muriel Becker
QFar Club Crest Independiente85031510+515Silvio Romero - 5Martín Campaña
QFve Club Crest Zulia850389-115Bryan Moya - 4José Leonardo Morales
QFco Club Crest La Equidad8422108+214Ethan González - 3Diego Novoa
R16br Club Crest Botafogo (RJ)640293+612Erik Lima - 4Gatito Fernández
R16ec Club Crest Univ Católica6312104+610Bruno Vides, Jeison Chala... - 2Hernán Galíndez
R16ar Club Crest Argentinos Jun631242+210Matías Romero, Damián Batallini... - 1Lucas Chávez
R16pe Club Crest Sporting Cristal430193+69Christian Ortiz, Christofer Gonzáles - 3Patricio Álvarez
R16uy Club Crest Wanderers62225508Christian Bravo, Rodrigo Pastorini - 2Ignacio De Arruabarrena
R16bo Club Crest Royal Parí6204810-26John Mosquera - 3Jorge Araúz
R16ve Club Crest Caracas411223-14Ricardo Andreutti, Jesús Arrieta - 1Alain Baroja
R16uy Club Crest Peñarol411256-14Gastón Rodríguez Maeso - 2Kevin Dawson
2Sec Club Crest Macará430184+49Michael Estrada - 3Javier Burrai
2Suy Club Crest Liverpool42112207Maximiliano Bajter, Juan Ignacio Ramírez - 1Jorge Bava
2Suy Club Crest Cerro412143+15Richard Pellejero - 2Rodrigo Formento
2Scl Club Crest La Calera41212205Walter Bou, Franco Lobos - 1Augusto Batalla
2Sco Club Crest Rionegro412156-15Jáder Obrian - 2Luis Enrique Delgado
2Spy Club Crest Santaní411245-14Blas Díaz, Ivan Cazal... - 1Gustavo Arévalos
2Sco Club Crest AD Cali411224-24Kevin Velasco, Carlos Mario Rodríguez - 1Camilo Vargas
2Suy Club Crest River Plate403124-23Mauro Da Luz - 2Gastón Olveira
2Sco Club Crest Nacional210124-23Hernán Barcos - 2José Cuadrado
2Scl Club Crest Univ Católica210137-43Duvier Riascos, Juan Cornejo - 1Matías Dituro
2Spy Club Crest Sol de América410316-53César Villagra - 1Rubén Escobar
2Scl Club Crest Unión Española402228-62David Llanos, José Aja - 1Diego Sánchez Carvajal
2Sco Club Crest Tolima201101-11Álvaro David Montero
2Spe Club Crest Melgar201106-61Carlos Cáceda
2Scl Club Crest Palestino200213-20Nicolás Díaz Huincales - 1Fabián Cerda
2Sve Club Crest Deportivo Lara200204-40Carlos Salazar
1Scl Club Crest Colo-Colo21011103Esteban Paredes - 1Brayan Cortés
1Sve Club Crest Mineros21011103Wilson Cuero - 1Luis Romero
1Sar Club Crest CA Unión21012203Augusto Lotti, Nicolas Mazzola - 1Nereo Fernández
1Spy Club Crest Guaraní21011103Alberto Contrera - 1Ignacio Don
1Sve Club Crest Monagas21013303Facundo Coria, Pablo Soda... - 1Johel Semidey
1Sbo Club Crest Nacional Potosí21011103Vladimir Castellón - 1Javier Rojas
1Sve Club Crest Estud Mérida210112-13Wilson Mena - 1Alejandro Araque
1Sbr Club Crest Santos20201102Yeferson Soteldo - 1Vanderlei
1Sar Club Crest Racing Club20202202Jonatan Cristaldo, Andrés Ríos - 1Gabriel Arias
1Sbr Club Crest Chapecoense20201102Everaldo Stum - 1João Ricardo Riedi
1Sec Club Crest Mushuc Runa20202202Alejandro Rébola, Esteban Rivas - 1Bernardo Medina
1Sbo Club Crest Oriente Petrolero20202202José Alfredo Castillo, Lucas Mugni - 1Romel Quiñónez
1Spy Club Crest Independiente20200002Diego Morel
1Sbr Club Crest Bahia201101-11Douglas Friedrich
1Scl Club Crest Antofagasta201112-11Jason Flores - 1Fernando Hurtado
1Sco Club Crest Once Caldas201113-21Juan David Rodríguez - 1Gerardo Amílcar Ortiz
1Spe Club Crest UTC201124-21Jarlín Quintero, Emiliano Ciucci - 1Erick Delgado, Juan Goyoneche
1Spe Club Crest Sport Huancayo201113-21Ricardo Salcedo - 1Éder Hermoza
1Sbo Club Crest Guabirá200215-40Gualberto Mojica - 1Luis Cárdenas
1Sar Club Crest Defensa y Just200204-40Ezequiel Unsain
1Spe Club Crest Binacional200226-40Jeferson Collazos, Héctor Zeta - 1Michael Sotillo
1Spe Club Crest Dep Municipal200205-50Steven Rivadeneyra

Leaders

Nationalities 2019 Copa Sudamericana

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.