Knockout stage

Finals (November 30, 2016 to December 7, 2016)

Nov 30
Nacional
Chapecoense
Dec 7
Chapecoense
Nacional
Chapecoense were awarded the victory.

Semi-finals (November 1, 2016 to November 24, 2016)

Nov 2
San Lorenzo
Chapecoense
Nov 23
Chapecoense
San Lorenzo
Chapecoense won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Finals.
Nov 1
Cerro Porteño
Nacional
Nov 24
Nacional
Cerro Porteño
Nacional won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Finals.

Quarter-finals (October 18, 2016 to October 27, 2016)

Oct 20
San Lorenzo
Palestino
Oct 27
Palestino
San Lorenzo
San Lorenzo won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 18
Independiente
Cerro Porteño
Oct 25
Cerro Porteño
Independiente
Cerro Porteño won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 19
Junior
Chapecoense
Oct 26
Chapecoense
Junior
Chapecoense won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 19
Coritiba
Nacional
Oct 26
Nacional
Coritiba
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.

Round of 16 (September 20, 2016 to September 29, 2016)

Sep 22
Santa Fe
Cerro Porteño
Sep 29
Cerro Porteño
Santa Fe
Cerro Porteño won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 22
San Lorenzo
Dep La Guaira
Sep 29
Dep La Guaira
San Lorenzo
San Lorenzo won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 20
Sol de América
Nacional
Sep 27
Nacional
Sol de América
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 21
Independiente
Chapecoense
Sep 28
Chapecoense
Independiente
Chapecoense won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.
Sep 21
Palestino
Flamengo
Sep 28
Flamengo
Palestino
Palestino won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarter-finals.
Sep 21
Independiente
Santa Cruz
Sep 28
Santa Cruz
Independiente
Independiente won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarter-finals.
Sep 21
Coritiba
Belgrano
Sep 28
Belgrano
Coritiba
Coritiba won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.
Sep 21
Wanderers
Junior
Sep 28
Junior
Wanderers
Junior won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.

Second stage (August 23, 2016 to September 15, 2016)

Aug 24
Real Garcilaso
Palestino
Sep 15
Palestino
Real Garcilaso
Palestino won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 25
Zamora
Wanderers
Sep 14
Wanderers
Zamora
Wanderers won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 25
Lanús
Independiente
Sep 14
Independiente
Lanús
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 24
Santa Cruz
Sport Recife
Aug 31
Sport Recife
Santa Cruz
Santa Cruz won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 25
Vitória
Coritiba
Aug 31
Coritiba
Vitória
Coritiba won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Round of 16.
Aug 25
Cuiabá
Chapecoense
Aug 31
Chapecoense
Cuiabá
Chapecoense won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 23
Blooming
Junior
Sep 14
Junior
Blooming
Junior won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 24
Cerro Porteño
Real Potosí
Sep 15
Real Potosí
Cerro Porteño
Cerro Porteño won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 23
Banfield
San Lorenzo
Sep 13
San Lorenzo
Banfield
San Lorenzo won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 25
Sol de América
Sport Huancayo
Sep 15
Sport Huancayo
Sol de América
Sol de América won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 24
Independiente
Sport Luqueño
Sep 15
Sport Luqueño
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 24
Figueirense
Flamengo
Aug 31
Flamengo
Figueirense
Flamengo won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Round of 16.
Aug 24
Bolívar
Nacional
Sep 13
Nacional
Bolívar
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 24
Estudiantes
Belgrano
Sep 15
Belgrano
Estudiantes
Belgrano won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 23
Dep La Guaira
CS Emelec
Sep 14
CS Emelec
Dep La Guaira
Dep La Guaira won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.

First stage (August 9, 2016 to August 18, 2016)

Aug 11
Palestino
Libertad
Aug 18
Libertad
Palestino
Palestino won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 9
Sport Luqueño
Peñarol
Aug 16
Peñarol
Sport Luqueño
Sport Luqueño won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second stage.
Aug 11
Dep Municipal
Nacional
Aug 17
Nacional
Dep Municipal
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 9
Fénix
Cerro Porteño
Aug 17
Cerro Porteño
Fénix
Cerro Porteño won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 10
Barcelona SC
Zamora
Aug 18
Zamora
Barcelona SC
Zamora won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Aug 9
Real Potosí
Univ Católica
Aug 17
Univ Católica
Real Potosí
Real Potosí won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 10
Sol de América
Wilstermann
Aug 18
Wilstermann
Sol de América
Sol de América won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Aug 11
Blooming
Plaza Colonia
Aug 17
Plaza Colonia
Blooming
Blooming won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Aug 10
Wanderers
O'Higgins
Aug 16
O'Higgins
Wanderers
Wanderers won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Aug 10
U Concepción
Bolívar
Aug 16
Bolívar
U Concepción
Bolívar won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
SD Aucas
Real Garcilaso
Aug 17
Real Garcilaso
SD Aucas
Real Garcilaso won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second stage.
Aug 11
Dep Anzoátegui
Sport Huancayo
Aug 18
Sport Huancayo
Dep Anzoátegui
Sport Huancayo won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Second stage.
Aug 10
Independiente
Univ Católica
Aug 17
Univ Católica
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 9
Universitario
CS Emelec
Aug 16
CS Emelec
Universitario
CS Emelec won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 9
Deportivo Lara
Junior
Aug 16
Junior
Deportivo Lara
Junior won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Tolima
Dep La Guaira
Aug 17
Dep La Guaira
Tolima
Dep La Guaira won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.

League Table

League Table Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
Fco Club Crest Nacional10550165+1120Miguel Borja - 6Franco Armani
Fbr Club Crest Chapecoense824274+310Bruno Rangel, Ananias - 2Danilo→ Copa Libertadores via playoff win 1
SFpy Club Crest Cerro Porteño10532165+111810,000Cecilio Domínguez - 6Antony Silva
SFar Club Crest San Lorenzo8422116+51430,000Nicolás Blandi - 5Sebastián Torrico
QFcl Club Crest Palestino8512106+416Leonardo Valencia - 4Darío Melo
QFco Club Crest Junior843196+3155,382Roberto Ovelar - 3Sebastián Viera
QFco Club Crest Independiente832388011Luis Carlos Arias - 2David González
QFbr Club Crest Coritiba621379-27Iago Dias - 3Wilson
R16uy Club Crest Wanderers624020+2102,000Matías Santos - 2Leonardo Burián
R16ar Club Crest Independiente422030+38Emiliano Rigoni, Leandro Fernández... - 1Martín Campaña
R16ve Club Crest Dep La Guaira622266082,000Darwin González - 2Felipe Núñez
R16br Club Crest Santa Cruz421143+175,517Grafite - 3Tiago Cardoso
R16py Club Crest Sol de América614156-17Ernesto Raúl Álvarez Fleitas - 2Agustín Silva
R16ar Club Crest Belgrano420254+1618,000Claudio Bieler - 4Juan Carlos Olave
R16br Club Crest Flamengo420277067,449Alan Patrick - 2Alex Muralha
R16co Club Crest Santa Fe210134-13Jonathan David Gómez - 3Róbinson Zapata
2Sec Club Crest CS Emelec421185+378,154Denis Stracqualursi - 3Esteban Dreer
2Spy Club Crest Sport Luqueño412134-1510,000Derlis Alegre, David Ariel Mendieta... - 1José Aquino
2Sbo Club Crest Bolívar4112440416,000Eduardo Fierro - 2Romel Quiñónez
2Spe Club Crest Real Garcilaso411245-141,000Marcio Valverde - 2Fernando Martinuzzi
2Spe Club Crest Sport Huancayo411234-141,000Giovanny Martínez, Ricardo Salcedo... - 1Joel Pinto
2Sbo Club Crest Blooming411224-2412,000João Paulo Sales de Souza - 2Hugo Suárez
2Sbo Club Crest Real Potosí411249-54Rodrigo Borda, Antonio Rojano... - 1Henry Lapczyk
2Sbr Club Crest Figueirense210155035,400Rafael Moura - 3Gatito Fernández
2Sbr Club Crest Vitória210122033,549Diego Renan, Kieza - 1Fernando Miguel
2Sar Club Crest Banfield210134-1315,000Alexis Soto, Brian Sarmiento... - 1Hilario Navarro
2Sar Club Crest Estudiantes210112-1315,000Facundo Sánchez - 1Mariano Andújar
2Sbr Club Crest Cuiabá210123-131,714Douglas, Dakson - 1Henal, André Luis
2Sve Club Crest Zamora402224-2215,000Yeferson Soteldo, Richard José Blanco - 1Carlos Salazar
2Sbr Club Crest Sport Recife201101-116,570Magrão
2Sar Club Crest Lanús200203-3014,000Fernando Monetti
1Sve Club Crest Dep Anzoátegui210122032,500David Centeno, Yohan Cumana - 1Renny Vega
1Sec Club Crest SD Aucas210122033,000Joao Joshimar Rojas, Juan Villacrés - 1Sebastián Blázquez
1Suy Club Crest Plaza Colonia210111035,000Jonás Corvalán - 1Kevin Dawson
1Scl Club Crest U Concepción210123-133,000Jean Meneses - 2Cristián Muñoz
1Suy Club Crest Fénix210112-131,000Marcos Cantera - 1Emiliano Denis
1Scl Club Crest O'Higgins2020000210,000Miguel Pinto
1Sec Club Crest Barcelona SC2020220230,000Washington Vera, Marcos Caicedo - 1Máximo Banguera
1Sbo Club Crest Wilstermann2020220220,000Thomaz, Marcos Pirchio - 1Raúl Olivares
1Suy Club Crest Peñarol2020110230,000Bressan - 1Gastón Guruceaga
1Sec Club Crest Univ Católica201112-1120,000Jhonathan Lucas - 1Hernán Galíndez
1Sco Club Crest Tolima201101-1112,000Joel Silva
1Scl Club Crest Univ Católica201124-2110,000Fernando Cordero, Ricardo Noir - 1Cristopher Toselli
1Sve Club Crest Deportivo Lara200225-305,000César Iván González, Jesús Hernández - 1Eduardo Herrera, Edgar Pérez
1Spy Club Crest Libertad200204-405,000Rodrigo Muñoz
1Spe Club Crest Universitario200216-5010,000Hernán Rengifo - 1Carlos Cáceda
1Spe Club Crest Dep Municipal200206-605,000Julio Aliaga

Leaders

Nationalities 2016 Copa Sudamericana

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.