Knockout stage

Finals (December 2, 2015 to December 9, 2015)

Dec 2
CA Huracán
Santa Fe
Dec 9
Santa Fe
CA Huracán
Santa Fe won on penalty kicks following extra time and qualify for Copa Libertadores.

Semi-finals (November 4, 2015 to November 26, 2015)

Nov 5
River Plate
CA Huracán
Nov 26
CA Huracán
River Plate
CA Huracán won on aggregate score over two legs and advance to Finals.
Nov 4
Sport Luqueño
Santa Fe
Nov 25
Santa Fe
Sport Luqueño
Santa Fe won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Finals.

Quarter-finals (October 20, 2015 to October 29, 2015)

Oct 20
CA Huracán
Defensor
Oct 27
Defensor
CA Huracán
CA Huracán won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 21
Atl Paranaense
Sport Luqueño
Oct 28
Sport Luqueño
Atl Paranaense
Sport Luqueño won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 22
Independiente
Santa Fe
Oct 29
Santa Fe
Independiente
Santa Fe won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.
Oct 21
River Plate
Chapecoense
Oct 28
Chapecoense
River Plate
River Plate won on aggregate score over two legs and advance to Semi-finals.

Round of 16 (September 22, 2015 to October 1, 2015)

Sep 23
CS Emelec
Santa Fe
Sep 29
Santa Fe
CS Emelec
Santa Fe won on away goals, after aggregate score was tied and advance to Quarter-finals.
Sep 24
Lanús
Defensor
Oct 1
Defensor
Lanús
Defensor won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.
Sep 24
Libertad
Chapecoense
Oct 1
Chapecoense
Libertad
Chapecoense won on penalty kicks following extra time and advance to Quarter-finals.
Sep 23
River Plate
LDU de Quito
Sep 30
LDU de Quito
River Plate
River Plate won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 23
Sport Recife
CA Huracán
Sep 30
CA Huracán
Sport Recife
CA Huracán won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 23
Atl Paranaense
Brasilia
Sep 30
Brasilia
Atl Paranaense
Atl Paranaense won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 23
Independiente
Olimpia
Sep 30
Olimpia
Independiente
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.
Sep 22
Tolima
Sport Luqueño
Sep 29
Sport Luqueño
Tolima
Sport Luqueño won on aggregate score over two legs and advance to Quarter-finals.

Second stage (August 18, 2015 to September 17, 2015)

2–1
Aug 26
Tolima
Junior
Sep 17
Junior
Tolima
Tolima won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 26
Arsenal
Independiente
Sep 16
Independiente
Arsenal
Independiente won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 26
LDU de Quito
Nacional
Sep 16
Nacional
LDU de Quito
LDU de Quito won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 26
Olimpia
Rionegro
Sep 15
Rionegro
Olimpia
Olimpia won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 19
Bahia
Sport Recife
Aug 26
Sport Recife
Bahia
Sport Recife won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 26
Defensor
Universitario
Sep 15
Universitario
Defensor
Defensor won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 20
Joinville
Atl Paranaense
Aug 27
Atl Paranaense
Joinville
Atl Paranaense won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 27
Nacional
Santa Fe
Sep 16
Santa Fe
Nacional
Santa Fe won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 26
Tigre
CA Huracán
Sep 16
CA Huracán
Tigre
CA Huracán won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 19
Ponte Preta
Chapecoense
Aug 26
Chapecoense
Ponte Preta
Chapecoense won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 18
Brasilia
Goiás
Aug 25
Goiás
Brasilia
Brasilia won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 27
Dep La Guaira
Sport Luqueño
Sep 15
Sport Luqueño
Dep La Guaira
Sport Luqueño won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 27
CS Emelec
Juventud
Sep 17
Juventud
CS Emelec
CS Emelec won on penalty kicks following extra time and advance to Round of 16.
Aug 27
Univ Católica
Libertad
Sep 17
Libertad
Univ Católica
Libertad won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.
Aug 27
Belgrano
Lanús
Sep 17
Lanús
Belgrano
Lanús won on aggregate score over two legs and advance to Round of 16.

First stage (August 11, 2015 to August 20, 2015)

Aug 12
LDU de Loja
Santa Fe
Aug 20
Santa Fe
LDU de Loja
Santa Fe won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 13
León Huánuco
CS Emelec
Aug 20
CS Emelec
León Huánuco
CS Emelec won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 13
Rionegro
Unión Comercio
Aug 20
Unión Comercio
Rionegro
Rionegro won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Oriente Petrolero
Nacional
Aug 20
Nacional
Oriente Petrolero
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
5–4
Aug 12
Junior
Melgar
Aug 18
Melgar
Junior
Junior won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Univ Católica
Danubio
Aug 19
Danubio
Univ Católica
Univ Católica won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Carabobo
Tolima
Aug 19
Tolima
Carabobo
Tolima won on penalty kicks following extra time and advance to Second stage.
Aug 13
Juventud
Real Potosí
Aug 20
Real Potosí
Juventud
Juventud won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 12
Olimpia
Huachipato
Aug 19
Huachipato
Olimpia
Olimpia won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 13
Nacional
U Concepción
Aug 20
U Concepción
Nacional
Nacional won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 12
Stg Wanderers
Libertad
Aug 18
Libertad
Stg Wanderers
Libertad won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Universitario
Dep Anzoátegui
Aug 20
Dep Anzoátegui
Universitario
Universitario won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 11
Univ Católica
Dep La Guaira
Aug 18
Dep La Guaira
Univ Católica
Dep La Guaira won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 13
Aurora
Sport Luqueño
Aug 19
Sport Luqueño
Aurora
Sport Luqueño won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 12
Defensor
Bolívar
Aug 18
Bolívar
Defensor
Defensor won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.
Aug 13
Zamora
LDU de Quito
Aug 19
LDU de Quito
Zamora
LDU de Quito won on aggregate score over two legs and advance to Second stage.

League Table

League Table Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
Wco Club Crest Santa Fe12462105+518Wilson Morelo - 5Róbinson Zapata→ Copa Libertadores via playoff win 1
Wco Club Crest Santa Fe12462105+518Wilson Morelo - 5Róbinson Zapata→ Copa Sudamericana via playoff win 2
Far Club Crest CA Huracán10550145+920Ramón Ábila - 5Marcos Guillermo Díaz
SFpy Club Crest Sport Luqueño10541176+1119Jorge Ortega, Guido Di Vanni - 4Arnaldo Giménez
SFar Club Crest River Plate621387+17Rodrigo Mora, Carlos Sánchez - 3Marcelo Barovero
QFbr Club Crest Atl Paranaense641152+313Nikão, Douglas Coutinho... - 1Wéverton
QFuy Club Crest Defensor833273+412Héctor Acuña, Brian Lozano - 2Martín Campaña
QFbr Club Crest Chapecoense623197+29Bruno Rangel - 2Danilo
QFar Club Crest Independiente623143+19Juan Manuel Trejo, Julián Vitale... - 1Diego Matías Rodríguez
R16ec Club Crest LDU de Quito641163+313Diego Alberto Morales - 2Alexander Domínguez
R16py Club Crest Libertad633085+312Hernán Rodrigo López - 3Rodrigo Muñoz
R16ec Club Crest CS Emelec632183+511Miller Bolaños - 5Esteban Dreer
R16py Club Crest Olimpia632173+411José Ariel Núñez - 5Diego Barreto
R16ar Club Crest Lanús413062+46Gustavo Gómez, Miguel Almirón... - 1Fernando Monetti
R16co Club Crest Tolima61323306Jonathan Estrada - 2Joel Silva
R16br Club Crest Brasilia412121+15Bruno de Morais, André Oliveira - 1Artur
R16br Club Crest Sport Recife411256-14Francisco Rithely, Élber... - 1Danilo Fernandes, Magrão
2Suy Club Crest Nacional421142+27Leandro Barcia, Santiago Romero... - 1Esteban Conde
2Spy Club Crest Nacional420254+16Brian Montenegro, Cristian Colmán... - 1Ignacio Don
2Scl Club Crest Univ Católica42025506Mark González - 2Cristopher Toselli
2Sco Club Crest Junior42026606Vladimir Hernández - 2Sebastián Viera
2Spe Club Crest Universitario42026606Germán Alemanno - 2José Carvallo, Raúl Fernández
2Sco Club Crest Rionegro412154+15Luis Alfonso Páez, Edinson Palomino - 2Kevin Piedrahita
2Suy Club Crest Juventud412143+15Matías Mirabaje - 3Fabián Carini
2Sve Club Crest Dep La Guaira412136-35Fredys Arrieta, Edgar Pérez Greco... - 1Luis Rojas
2Sbr Club Crest Bahia210124-23Maxi Biancucchi - 2Douglas Pires
2Sar Club Crest Arsenal201112-11Federico Lértora - 1Esteban Andrada, Alejandro Limia
2Sbr Club Crest Goiás201102-21Renan Brito Soares
2Sbr Club Crest Ponte Preta201114-31Leandrinho - 1Marcelo Lomba
2Sar Club Crest Belgrano201126-41Jorge Velázquez, Fernando Andrés Márquez - 1Pablo Heredia
2Sbr Club Crest Joinville200203-30Agenor Detofol
2Sar Club Crest Tigre200226-40Carlos Luna, Lucas Wilchez - 1Sebastián D'Angelo
1Sbo Club Crest Real Potosí210134-13Gilbert Álvarez, Miguel Loaiza... - 1Henry Lapczyk
1Spe Club Crest Melgar210145-13Bernardo Cuesta - 2Daniel Ferreyra
1Sbo Club Crest Bolívar210123-13William Ferreira - 2Romel Quiñónez
1Sve Club Crest Carabobo202000029,500José Leonardo Morales
1Sec Club Crest Univ Católica201112-11Facundo Martínez - 1Hernán Galíndez
1Scl Club Crest Stg Wanderers201112-11Ronnie Fernández - 1Gabriel Castellón
1Sve Club Crest Zamora201113-21Yeferson Soteldo - 1Luis Curiel, Luis Terán
1Spe Club Crest Unión Comercio201113-21Joao Villamarín - 1Ronald Ruíz
1Sbo Club Crest Oriente Petrolero201103-31Marcos Argüello
1Sec Club Crest LDU de Loja201103-313,000
1Suy Club Crest Danubio200213-20Juan Manuel Olivera - 1Franco Torgnascioli
1Scl Club Crest U Concepción200225-30Gabriel Vargas, Fernando Manríquez - 1Cristián Muñoz
1Sve Club Crest Dep Anzoátegui200226-40Edwin Aguilar - 2Geancarlos Martínez
1Scl Club Crest Huachipato200204-40Felipe Núñez
1Sbo Club Crest Aurora200227-50Rodrigo Borda, Christian Banguera - 1Wanerge Delgado
1Spe Club Crest León Huánuco200216-507,000Mauro Olivi - 1Jesús Cisneros

Squad Standard Stats

Squad Goalkeeping

Squad Shooting

Squad Playing Time

Squad Miscellaneous Stats

Leaders

Nationalities

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.