Final stages

Final (May 16, 2001)

Liverpool won match following extra time.

Semi-finals (April 5, 2001 to April 19, 2001)

Apr 5
Barcelona
Liverpool
Apr 19
Liverpool
Barcelona
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Apr 5
Alavés
Kaiserslautern
Apr 19
Kaiserslautern
Alavés
Alavés won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (March 8, 2001 to March 15, 2001)

Mar 8
Porto
Liverpool
Mar 15
Liverpool
Porto
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Barcelona
Celta Vigo
Mar 15
Celta Vigo
Barcelona
Barcelona won on away goals, after aggregate score was tied.
Mar 8
Alavés
Rayo Vallecano
Mar 15
Rayo Vallecano
Alavés
Alavés won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Kaiserslautern
PSV Eindhoven
Mar 15
PSV Eindhoven
Kaiserslautern
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.

Fourth round (February 15, 2001 to February 22, 2001)

4–3
Feb 15
Porto
Nantes
Feb 22
Nantes
Porto
Porto won on aggregate score over two legs.
2–1
Feb 15
Roma
Liverpool
Feb 22
Liverpool
Roma
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Rayo Vallecano
Bordeaux
Feb 22
Bordeaux
Rayo Vallecano
Rayo Vallecano won on aggregate score over two legs.
Feb 15
AEK Athens
Barcelona
Feb 22
Barcelona
AEK Athens
Barcelona won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Stuttgart
Celta Vigo
Feb 22
Celta Vigo
Stuttgart
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Feb 15
PSV Eindhoven
Parma
Feb 22
Parma
PSV Eindhoven
PSV Eindhoven won on away goals, after aggregate score was tied.
5–3
Feb 15
Alavés
Inter
Feb 22
Inter
Alavés
Alavés won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Slavia Prague
Kaiserslautern
Feb 22
Kaiserslautern
Slavia Prague
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.

Third round (November 21, 2000 to December 7, 2000)

Nov 21
Hertha BSC
Inter
Dec 7
Inter
Hertha BSC
Inter won on aggregate score over two legs.
2–0
Nov 23
Espanyol
Porto
Dec 7
Porto
Espanyol
Porto won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Bordeaux
Werder Bremen
Dec 7
Werder Bremen
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Roma
Hamburger SV
Dec 7
Hamburger SV
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Club Brugge
Barcelona
Dec 7
Barcelona
Club Brugge
Barcelona won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Alavés
Rosenborg
Dec 7
Rosenborg
Alavés
Alavés won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Olympiacos
Liverpool
Dec 7
Liverpool
Olympiacos
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Feyenoord
Stuttgart
Dec 5
Stuttgart
Feyenoord
Stuttgart won on aggregate score over two legs.
Nov 23
PSV Eindhoven
PAOK
Dec 7
PAOK
PSV Eindhoven
PSV Eindhoven won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Leverkusen
AEK Athens
Dec 7
AEK Athens
Leverkusen
AEK Athens won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Nantes
Lausanne-Sport
Dec 7
Lausanne-Sport
Nantes
Nantes won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Shakhtar Donetsk
Celta Vigo
Dec 7
Celta Vigo
Shakhtar Donetsk
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Osijek
Slavia Prague
Dec 7
Slavia Prague
Osijek
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Parma
1860 Munich
Dec 5
1860 Munich
Parma
Parma won on aggregate score over two legs.
Nov 23
Lokomotiv Moscow
Rayo Vallecano
Dec 7
Rayo Vallecano
Lokomotiv Moscow
Rayo Vallecano won on aggregate score over two legs.
Nov 30
Rangers
Kaiserslautern
Dec 7
Kaiserslautern
Rangers
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.

Second round (October 23, 2000 to November 9, 2000)

Oct 23
Iraklis
Kaiserslautern
Nov 9
Kaiserslautern
Iraklis
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.
Oct 24
Werder Bremen
Genk
Nov 9
Genk
Werder Bremen
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Oct 24
Osijek
Rapid Wien
Nov 7
Rapid Wien
Osijek
Osijek won on aggregate score over two legs.
3–1
Oct 24
Udinese
PAOK
Nov 9
PAOK
Udinese
PAOK won on aggregate score over two legs, after extra time.
2–1
Oct 26
Boavista
Roma
Nov 9
Roma
Boavista
Roma won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Hertha BSC
Amica Wronki
Nov 7
Amica Wronki
Hertha BSC
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Espanyol
Grazer AK
Nov 9
Grazer AK
Espanyol
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Liverpool
Slovan Liberec
Nov 9
Slovan Liberec
Liverpool
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Basel
Feyenoord
Nov 9
Feyenoord
Basel
Feyenoord won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Rayo Vallecano
Viborg
Nov 9
Viborg
Rayo Vallecano
Rayo Vallecano won on away goals, after aggregate score was tied.
1–1
Oct 26
Inter
Vitesse
Nov 9
Vitesse
Inter
Inter won on away goals, after aggregate score was tied.
Oct 26
Bordeaux
Celtic
Nov 9
Celtic
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs, after extra time.
Oct 26
Red Star
Celta Vigo
Nov 9
Celta Vigo
Red Star
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Halmstad
1860 Munich
Nov 7
1860 Munich
Halmstad
1860 Munich won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Club Brugge
St. Gallen
Nov 9
St. Gallen
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Oct 26
OFI Crete
Slavia Prague
Nov 9
Slavia Prague
OFI Crete
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Oct 26
AEK Athens
Herfølge BK
Nov 7
Herfølge BK
AEK Athens
AEK Athens won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Parma
Dinamo Zagreb
Nov 9
Dinamo Zagreb
Parma
Parma won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Lausanne-Sport
Ajax
Nov 9
Ajax
Lausanne-Sport
Lausanne-Sport won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Nantes
MTK Budapest
Nov 9
MTK Budapest
Nantes
Nantes won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Lillestrøm
Alavés
Nov 9
Alavés
Lillestrøm
Alavés won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Lokomotiv Moscow
Inter Bratislava
Nov 9
Inter Bratislava
Lokomotiv Moscow
Lokomotiv Moscow won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Tirol Innsbruck
Stuttgart
Nov 9
Stuttgart
Tirol Innsbruck
Stuttgart won on aggregate score over two legs.
Oct 26
Wisła Kraków
Porto
Nov 9
Porto
Wisła Kraków
Porto won on aggregate score over two legs.

First round (September 11, 2000 to September 28, 2000)

Sep 11
Bohemian FC
Kaiserslautern
Sep 21
Kaiserslautern
Bohemian FC
Kaiserslautern won on aggregate score over two legs.
Sep 12
Rapid Wien
Örgryte
Sep 28
Örgryte
Rapid Wien
Rapid Wien won on aggregate score over two legs.
9–0
Sep 12
Gent
Ajax
Sep 28
Ajax
Gent
Ajax won on aggregate score over two legs.
Sep 12
Vasas
AEK Athens
Sep 28
AEK Athens
Vasas
AEK Athens won on aggregate score over two legs.
Sep 12
Lierse
Bordeaux
Sep 26
Bordeaux
Lierse
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
7–6
Sep 12
Basel
Brann
Sep 28
Brann
Basel
Basel won on aggregate score over two legs.
Sep 12
FK Drnovice
1860 Munich
Sep 26
1860 Munich
FK Drnovice
1860 Munich won on aggregate score over two legs.
Sep 12
Norrköping
Slovan Liberec
Sep 28
Slovan Liberec
Norrköping
Slovan Liberec won on aggregate score over two legs.
Sep 12
Košice
Grazer AK
Sep 26
Grazer AK
Košice
Grazer AK won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Celta Vigo
Rijeka
Sep 28
Rijeka
Celta Vigo
Celta Vigo won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Alania
Amica Wronki
Sep 28
Amica Wronki
Alania
Amica Wronki won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Zaragoza
Wisła Kraków
Sep 28
Wisła Kraków
Zaragoza
Wisła Kraków won on penalty kicks following extra time.
Sep 14
Ruch Chorzów
Inter
Sep 28
Inter
Ruch Chorzów
Inter won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Slavia Prague
AB
Sep 28
AB
Slavia Prague
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 14
FK Pobeda
Parma
Sep 28
Parma
FK Pobeda
Parma won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Leicester City
Red Star
Sep 28
Red Star
Leicester City
Red Star won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Celtic
HJK Helsinki
Sep 28
HJK Helsinki
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Chelsea
St. Gallen
Sep 28
St. Gallen
Chelsea
St. Gallen won on aggregate score over two legs.
2–1
Sep 14
Partizan
Porto
Sep 28
Porto
Partizan
Porto won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Dunaújváros FC
Feyenoord
Sep 28
Feyenoord
Dunaújváros FC
Feyenoord won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Alavés
Gaziantepspor
Sep 28
Gaziantepspor
Alavés
Alavés won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Tirol Innsbruck
Fiorentina
Sep 28
Fiorentina
Tirol Innsbruck
Tirol Innsbruck won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Stuttgart
Hearts
Sep 28
Hearts
Stuttgart
Stuttgart won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 14
Brøndby
Osijek
Sep 28
Osijek
Brøndby
Osijek won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Rapid București
Liverpool
Sep 28
Liverpool
Rapid București
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Kryvbas Kryvyi Rih
Nantes
Sep 28
Nantes
Kryvbas Kryvyi Rih
Nantes won on aggregate score over two legs.
Sep 14
PAOK
Beitar Jerusalem FC
Sep 28
Beitar Jerusalem FC
PAOK
PAOK won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Club Brugge
APOEL FC
Sep 28
APOEL FC
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Halmstad
Benfica
Sep 28
Benfica
Halmstad
Halmstad won on aggregate score over two legs.
4–1
Sep 14
Zürich
Genk
Sep 28
Genk
Zürich
Genk won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Molde
Rayo Vallecano
Sep 28
Rayo Vallecano
Molde
Rayo Vallecano won on aggregate score over two legs.
Sep 14
AIK Stockholm
Herfølge BK
Sep 28
Herfølge BK
AIK Stockholm
Herfølge BK won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Vitesse
Maccabi Haifa FC
Sep 28
Maccabi Haifa FC
Vitesse
Vitesse won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Lausanne-Sport
Torpedo Moscow
Sep 28
Torpedo Moscow
Lausanne-Sport
Lausanne-Sport won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Roda JC
Inter Bratislava
Sep 26
Inter Bratislava
Roda JC
Inter Bratislava won on aggregate score over two legs.
Sep 14
KS Polonia Warsaw
Udinese
Sep 26
Udinese
KS Polonia Warsaw
Udinese won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Antalyaspor
Werder Bremen
Sep 28
Werder Bremen
Antalyaspor
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Vorskla Poltava
Boavista
Sep 28
Boavista
Vorskla Poltava
Boavista won on aggregate score over two legs.
Sep 14
CSKA Sofia
MTK Budapest
Sep 28
MTK Budapest
CSKA Sofia
MTK Budapest won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 14
CSKA Moscow
Viborg
Sep 26
Viborg
CSKA Moscow
Viborg won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Gueugnon
Iraklis
Sep 28
Iraklis
Gueugnon
Iraklis won on aggregate score over two legs.
Sep 14
ŠK Slovan Bratislava
Dinamo Zagreb
Sep 28
Dinamo Zagreb
ŠK Slovan Bratislava
Dinamo Zagreb won on aggregate score over two legs.
Sep 14
NK Olimpija Ljubljana
Espanyol
Sep 28
Espanyol
NK Olimpija Ljubljana
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Lillestrøm
Dynamo Moscow
Sep 28
Dynamo Moscow
Lillestrøm
Lillestrøm won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Lokomotiv Moscow
Naftex
Sep 28
Naftex
Lokomotiv Moscow
Lokomotiv Moscow won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Napredak Kruševac
OFI Crete
Sep 28
OFI Crete
Napredak Kruševac
OFI Crete won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Zimbru Chișinău
Hertha BSC
Sep 21
Hertha BSC
Zimbru Chișinău
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
11–1
Sep 14
ND Gorica
Roma
Sep 28
Roma
ND Gorica
Roma won on aggregate score over two legs.

Qualifying round (August 8, 2000 to August 24, 2000)

Aug 8
Íþróttabandalag Akraness
Gent
Aug 24
Gent
Íþróttabandalag Akraness
Gent won on aggregate score over two legs.
Aug 8
Kapaz PFK
Antalyaspor
Aug 24
Antalyaspor
Kapaz PFK
Antalyaspor won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Boavista
Barry Town United FC
Aug 24
Barry Town United FC
Boavista
Boavista won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
Hearts
Aug 24
Hearts
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
Hearts won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Aberdeen
Bohemian FC
Aug 24
Bohemian FC
Aberdeen
Bohemian FC won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
Coleraine FC
Örgryte
Aug 24
Örgryte
Coleraine FC
Örgryte won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Bangor City FC
Halmstad
Aug 24
Halmstad
Bangor City FC
Halmstad won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Jeunesse Esch
Celtic
Aug 24
Celtic
Jeunesse Esch
Celtic won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Glentoran FC
Lillestrøm
Aug 24
Lillestrøm
Glentoran FC
Lillestrøm won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Constel·lació Esportiva
Rayo Vallecano
Aug 24
Rayo Vallecano
Constel·lació Esportiva
Rayo Vallecano won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Rijeka
Valletta FC
Aug 24
Valletta FC
Rijeka
Rijeka won on aggregate score over two legs, after extra time.
Aug 10
MTK Budapest
Jokerit
Aug 24
Jokerit
MTK Budapest
MTK Budapest won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Željezničar Sarajevo
Wisła Kraków
Aug 24
Wisła Kraków
FK Željezničar Sarajevo
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Aug 10
AB
B36 Tórshavn
Aug 24
B36 Tórshavn
AB
AB won on aggregate score over two legs.
Aug 10
SS Folgore Falciano Calcio
Basel
Aug 24
Basel
SS Folgore Falciano Calcio
Basel won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Club Brugge
FC Flora
Aug 23
FC Flora
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Aug 10
GÍ Gøta
Norrköping
Aug 24
Norrköping
GÍ Gøta
Norrköping won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Lausanne-Sport
Cork City FC
Aug 24
Cork City FC
Lausanne-Sport
Lausanne-Sport won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Rapid București
FC Mika
Aug 24
FC Mika
Rapid București
Rapid București won on aggregate score over two legs.
Aug 10
AC Omonia
Naftex
Aug 24
Naftex
AC Omonia
Naftex won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Amica Wronki
Vaduz
Aug 24
Vaduz
Amica Wronki
Amica Wronki won on aggregate score over two legs.
Aug 10
AIK Stockholm
FC Gomel
Aug 24
FC Gomel
AIK Stockholm
AIK Stockholm won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Rapid Wien
KF Teuta Durrës
Aug 24
KF Teuta Durrës
Rapid Wien
Rapid Wien won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Vorskla Poltava
FK Rabotnički
Aug 24
FK Rabotnički
Vorskla Poltava
Vorskla Poltava won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Drnovice
FK Budućnost Banovići
Aug 24
FK Budućnost Banovići
FK Drnovice
FK Drnovice won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Sliema Wanderers FC
Partizan
Aug 24
Partizan
Sliema Wanderers FC
Partizan won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Napredak Kruševac
JK Viljandi Tulevik
Aug 24
JK Viljandi Tulevik
Napredak Kruševac
Napredak Kruševac won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Tomori Berat
APOEL FC
Aug 24
APOEL FC
FK Tomori Berat
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC U Craiova
FK Pobeda
Aug 24
FK Pobeda
FC U Craiova
FK Pobeda won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Ventspils
Vasas
Aug 24
Vasas
FK Ventspils
Vasas won on aggregate score over two legs, after extra time.
Aug 10
FC WIT Georgia
Beitar Jerusalem FC
Aug 24
Beitar Jerusalem FC
FC WIT Georgia
Beitar Jerusalem FC won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Liepājas Metalurgs
Brann
Aug 24
Brann
FK Liepājas Metalurgs
Brann won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Slavia-Mozyr
Maccabi Haifa FC
Aug 24
Maccabi Haifa FC
FC Slavia-Mozyr
Maccabi Haifa FC won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
ŠK Slovan Bratislava
FC Lokomotivi Tbilisi
Aug 24
FC Lokomotivi Tbilisi
ŠK Slovan Bratislava
ŠK Slovan Bratislava won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Tiraspol
CSKA Sofia
Aug 24
CSKA Sofia
FC Tiraspol
CSKA Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 10
HJK Helsinki
CS Grevenmacher
Aug 24
CS Grevenmacher
HJK Helsinki
HJK Helsinki won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Žalgiris
Ruch Chorzów
Aug 24
Ruch Chorzów
Žalgiris
Ruch Chorzów won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Ekranas
Lierse
Aug 24
Lierse
FK Ekranas
Lierse won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Sheriff Tiraspol
NK Olimpija Ljubljana
Aug 24
NK Olimpija Ljubljana
FC Sheriff Tiraspol
NK Olimpija Ljubljana won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Ararat Yerevan
Košice
Aug 24
Košice
FC Ararat Yerevan
Košice won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Neftchi PFK
ND Gorica
Aug 24
ND Gorica
Neftchi PFK
ND Gorica won on aggregate score over two legs.

Leaders

Nationalities 2000-2001 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.