Final stages

Final (May 19, 2004)

Valencia won match in normal time.

Semi-finals (April 22, 2004 to May 6, 2004)

Apr 22
Newcastle Utd
Marseille
May 6
Marseille
Newcastle Utd
Marseille won on aggregate score over two legs.
Apr 22
Villarreal
Valencia
May 6
Valencia
Villarreal
Valencia won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (April 8, 2004 to April 14, 2004)

Apr 8
Bordeaux
Valencia
Apr 14
Valencia
Bordeaux
Valencia won on aggregate score over two legs.
Apr 8
PSV Eindhoven
Newcastle Utd
Apr 14
Newcastle Utd
PSV Eindhoven
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Apr 8
Marseille
Inter
Apr 14
Inter
Marseille
Marseille won on aggregate score over two legs.
Apr 8
Celtic
Villarreal
Apr 14
Villarreal
Celtic
Villarreal won on aggregate score over two legs.

Fourth round (March 11, 2004 to March 25, 2004)

Mar 11
Bordeaux
Club Brugge
Mar 25
Club Brugge
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
Mar 11
Gençlerbirliği
Valencia
Mar 25
Valencia
Gençlerbirliği
Valencia .
Mar 11
Auxerre
PSV Eindhoven
Mar 25
PSV Eindhoven
Auxerre
PSV Eindhoven won on aggregate score over two legs.
Mar 11
Newcastle Utd
Mallorca
Mar 25
Mallorca
Newcastle Utd
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Mar 11
Celtic
Barcelona
Mar 25
Barcelona
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
4–3
Mar 11
Benfica
Inter
Mar 25
Inter
Benfica
Inter won on aggregate score over two legs.
Mar 11
Liverpool
Marseille
Mar 25
Marseille
Liverpool
Marseille won on aggregate score over two legs.
Mar 11
Villarreal
Roma
Mar 25
Roma
Villarreal
Villarreal won on aggregate score over two legs.

Third round (February 26, 2004 to March 3, 2004)

Feb 26
Spartak Moscow
Mallorca
Mar 3
Mallorca
Spartak Moscow
Mallorca won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Vålerenga
Newcastle Utd
Mar 3
Newcastle Utd
Vålerenga
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Gaziantepspor
Roma
Mar 3
Roma
Gaziantepspor
Roma won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Dyskobolia
Bordeaux
Mar 3
Bordeaux
Dyskobolia
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Marseille
Dnipro
Mar 3
Dnipro
Marseille
Marseille won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Perugia
PSV Eindhoven
Mar 3
PSV Eindhoven
Perugia
PSV Eindhoven won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Galatasaray
Villarreal
Mar 3
Villarreal
Galatasaray
Villarreal won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Parma
Gençlerbirliği
Mar 3
Gençlerbirliği
Parma
Gençlerbirliği won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Auxerre
Panathinaikos
Mar 3
Panathinaikos
Auxerre
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Club Brugge
Debrecen
Mar 3
Debrecen
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Brøndby
Barcelona
Mar 3
Barcelona
Brøndby
Barcelona won on aggregate score over two legs.
3–1
Feb 26
Celtic
Teplice
Mar 3
Teplice
Celtic
Celtic won on aggregate score over two legs.
2–2
Feb 26
Sochaux
Inter
Mar 3
Inter
Sochaux
Inter won on away goals, after aggregate score was tied.
Feb 26
Liverpool
Levski Sofia
Mar 3
Levski Sofia
Liverpool
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Valencia
Beşiktaş
Mar 3
Beşiktaş
Valencia
Valencia won on aggregate score over two legs.
Feb 26
Benfica
Rosenborg
Mar 3
Rosenborg
Benfica
Benfica won on away goals, after aggregate score was tied.

Second round (October 29, 2003 to December 11, 2003)

Oct 29
Rosenborg
Red Star
Nov 27
Red Star
Rosenborg
Rosenborg won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Spartak Moscow
Dinamo București
Nov 27
Dinamo București
Spartak Moscow
Spartak Moscow won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Gaziantepspor
Lens
Nov 27
Lens
Gaziantepspor
Gaziantepspor won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Slavia Prague
Levski Sofia
Nov 27
Levski Sofia
Slavia Prague
Levski Sofia won on away goals, after aggregate score was tied.
Nov 6
Dinamo Zagreb
Dnipro
Nov 27
Dnipro
Dinamo Zagreb
Dnipro won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Schalke 04
Brøndby
Nov 27
Brøndby
Schalke 04
Brøndby won on penalty kicks following extra time.
Nov 6
Utrecht
Auxerre
Nov 27
Auxerre
Utrecht
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Vålerenga
Wisła Kraków
Nov 27
Wisła Kraków
Vålerenga
Vålerenga won on penalty kicks following extra time.
Nov 6
Bordeaux
Hearts
Nov 27
Hearts
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Panionios
Barcelona
Nov 27
Barcelona
Panionios
Barcelona won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Gençlerbirliği
Sporting CP
Nov 27
Sporting CP
Gençlerbirliği
Gençlerbirliği won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Villarreal
Torpedo Moscow
Nov 27
Torpedo Moscow
Villarreal
Villarreal won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Steaua
Liverpool
Nov 27
Liverpool
Steaua
Liverpool won on aggregate score over two legs.
1–1
Nov 6
PAOK
Debrecen
Nov 27
Debrecen
PAOK
Debrecen won on away goals, after aggregate score was tied.
Nov 6
FC Copenhagen
Mallorca
Nov 27
Mallorca
FC Copenhagen
Mallorca won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Basel
Newcastle Utd
Nov 27
Newcastle Utd
Basel
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Dortmund
Sochaux
Nov 27
Sochaux
Dortmund
Sochaux won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Austria Salzburg
Parma
Nov 27
Parma
Austria Salzburg
Parma won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Feyenoord
Teplice
Nov 27
Teplice
Feyenoord
Teplice won on aggregate score over two legs.
3–1
Nov 6
Perugia
Aris
Nov 27
Aris
Perugia
Perugia won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Roma
Hajduk Split
Nov 27
Hajduk Split
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Manchester City
Dyskobolia
Nov 27
Dyskobolia
Manchester City
Dyskobolia won on away goals, after aggregate score was tied.
5–1
Nov 6
Benfica
Molde
Nov 27
Molde
Benfica
Benfica won on aggregate score over two legs.
Nov 6
Valencia
Maccabi Haifa FC
Dec 11
Maccabi Haifa FC
Valencia
Valencia won on aggregate score over two legs.

First round (September 24, 2003 to October 16, 2003)

Sep 24
Hapoel Ramat Gan Givatayim FC
Levski Sofia
Oct 15
Levski Sofia
Hapoel Ramat Gan Givatayim FC
Levski Sofia won on aggregate score over two legs.
Sep 24
CSKA Sofia
Torpedo Moscow
Oct 15
Torpedo Moscow
CSKA Sofia
Torpedo Moscow won on penalty kicks following extra time.
Sep 24
Smederevo
Slavia Prague
Oct 15
Slavia Prague
Smederevo
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Panionios
Nordsjælland
Oct 15
Nordsjælland
Panionios
Panionios won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Gençlerbirliği
Blackburn
Oct 15
Blackburn
Gençlerbirliği
Gençlerbirliği won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Maccabi Haifa FC
NK Celje
Oct 15
NK Celje
Maccabi Haifa FC
Maccabi Haifa FC won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Dinamo Zagreb
MTK Budapest
Oct 15
MTK Budapest
Dinamo Zagreb
Dinamo Zagreb won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Hertha BSC
Dyskobolia
Oct 15
Dyskobolia
Hertha BSC
Dyskobolia won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Vålerenga
Grazer AK
Oct 15
Grazer AK
Vålerenga
Vålerenga won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 24
Varaždin
Debrecen
Oct 15
Debrecen
Varaždin
Debrecen won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Spartak Moscow
Esbjerg
Oct 15
Esbjerg
Spartak Moscow
Spartak Moscow won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Met Donetsk
Parma
Oct 15
Parma
Met Donetsk
Parma won on aggregate score over two legs.
3–0
Sep 24
MYPA
Sochaux
Oct 15
Sochaux
MYPA
Sochaux won on aggregate score over two legs.
Sep 24
FK Cementarnica 55
Lens
Oct 15
Lens
FK Cementarnica 55
Lens won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Brøndby
Viktoria Žižkov
Oct 16
Viktoria Žižkov
Brøndby
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Austria Salzburg
Udinese
Oct 15
Udinese
Austria Salzburg
Austria Salzburg won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 24
Kaiserslautern
Teplice
Oct 16
Teplice
Kaiserslautern
Teplice won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Utrecht
MŠK Žilina
Oct 15
MŠK Žilina
Utrecht
Utrecht won on aggregate score over two legs.
Sep 24
União de Leiria
Molde
Oct 15
Molde
União de Leiria
Molde won on aggregate score over two legs.
Sep 24
FC Zimbru Chișinău
Aris
Oct 15
Aris
FC Zimbru Chișinău
Aris won on aggregate score over two legs.
Sep 24
FK Ventspils
Rosenborg
Oct 15
Rosenborg
FK Ventspils
Rosenborg won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Gaziantepspor
Hapoel Tel Aviv FC
Oct 15
Hapoel Tel Aviv FC
Gaziantepspor
Gaziantepspor won on aggregate score over two legs.
Sep 24
FK Púchov
Barcelona
Oct 15
Barcelona
FK Púchov
Barcelona won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Dinamo București
Shakhtar
Oct 15
Shakhtar
Dinamo București
Dinamo București won on aggregate score over two legs.
Sep 24
APOEL FC
Mallorca
Oct 15
Mallorca
APOEL FC
Mallorca won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Malatyaspor
Basel
Oct 15
Basel
Malatyaspor
Basel .
Sep 24
Grasshopper
Hajduk Split
Oct 15
Hajduk Split
Grasshopper
Hajduk Split won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 24
La Louvière
Benfica
Oct 15
Benfica
La Louvière
Benfica won on aggregate score over two legs.
3–0
Sep 24
Dundee
Perugia
Oct 15
Perugia
Dundee
Perugia won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Odense
Red Star
Oct 15
Red Star
Odense
Red Star won on aggregate score over two legs.
Sep 24
NK Olimpija Ljubljana
Liverpool
Oct 15
Liverpool
NK Olimpija Ljubljana
Liverpool won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Ferencváros
FC Copenhagen
Oct 15
FC Copenhagen
Ferencváros
FC Copenhagen won on penalty kicks following extra time.
3–1
Lyn Club Crest
Sep 24
PAOK
Lyn
Oct 15
Lyn
PAOK
PAOK won on aggregate score over two legs.
Sep 24
AIK Stockholm
Valencia
Oct 15
Valencia
AIK Stockholm
Valencia won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Austria Wien
Dortmund
Oct 15
Dortmund
Austria Wien
Dortmund won on aggregate score over two legs.
2–0
Sep 24
Auxerre
Xamax
Oct 15
Xamax
Auxerre
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Southampton
Steaua
Oct 15
Steaua
Southampton
Steaua won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Newcastle Utd
NAC Breda
Oct 15
NAC Breda
Newcastle Utd
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Hearts
FK Željezničar Sarajevo
Oct 15
FK Željezničar Sarajevo
Hearts
Hearts won on aggregate score over two legs.
5–1
Sep 24
Roma
FK Vardar
Oct 15
FK Vardar
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Manchester City
Lokeren
Oct 15
Lokeren
Manchester City
Manchester City won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Sporting CP
Malmö
Oct 15
Malmö
Sporting CP
Sporting CP won on aggregate score over two legs.
Sep 24
Villarreal
Trabzonspor
Oct 15
Trabzonspor
Villarreal
Villarreal won on aggregate score over two legs.
Sep 25
Kamen Ingrad
Schalke 04
Oct 16
Schalke 04
Kamen Ingrad
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Sep 25
Hamburger SV
Dnipro
Oct 15
Dnipro
Hamburger SV
Dnipro won on aggregate score over two legs.
Sep 25
Wisła Kraków
NEC Nijmegen
Oct 15
NEC Nijmegen
Wisła Kraków
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Sep 25
Feyenoord
FC Kärnten
Oct 16
FC Kärnten
Feyenoord
Feyenoord won on aggregate score over two legs.
Sep 25
Bordeaux
FC Petržalka
Oct 15
FC Petržalka
Bordeaux
Bordeaux won on aggregate score over two legs.

Qualifying round (August 12, 2003 to August 28, 2003)

Aug 12
Haka
Hajduk Split
Aug 28
Hajduk Split
Haka
Hajduk Split won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 12
Valletta FC
Xamax
Aug 28
Xamax
Valletta FC
Xamax won on aggregate score over two legs.
Aug 12
FK Sarajevo
Smederevo
Aug 28
Smederevo
FK Sarajevo
Smederevo won on aggregate score over two legs.
Aug 13
FK Ventspils
Wisła Płock
Aug 28
Wisła Płock
FK Ventspils
FK Ventspils won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 14
FC Atyrau
Levski Sofia
Aug 28
Levski Sofia
FC Atyrau
Levski Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FC Neman Grodno
Steaua
Aug 28
Steaua
FC Neman Grodno
Steaua won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 14
Viktoria Žižkov
FC Astana-1964
Aug 27
FC Astana-1964
Viktoria Žižkov
Viktoria Žižkov won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FC Levadia Tallinn
Varaždin
Aug 28
Varaždin
FC Levadia Tallinn
Varaždin won on aggregate score over two legs.
Aug 14
KS Dinamo Tirana
Lokeren
Aug 28
Lokeren
KS Dinamo Tirana
Lokeren won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FK Cementarnica 55
Katowice
Aug 28
Katowice
FK Cementarnica 55
FK Cementarnica 55 won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 14
FK Púchov
FC Sioni Bolnisi
Aug 28
FC Sioni Bolnisi
FK Púchov
FK Púchov won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FK Ekranas
Debrecen
Aug 28
Debrecen
FK Ekranas
Debrecen .
Aug 14
MYPA
Young Boys
Aug 28
Young Boys
MYPA
MYPA won on aggregate score over two legs.
Aug 14
NK Celje
FK Belasica
Aug 28
FK Belasica
NK Celje
NK Celje won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Torpedo Moscow
FC Domagnano
Aug 28
FC Domagnano
Torpedo Moscow
Torpedo Moscow won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FC Petržalka
F91 Dudelange
Aug 28
F91 Dudelange
FC Petržalka
FC Petržalka won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FC Kärnten
Grindavík
Aug 28
Grindavík
FC Kärnten
FC Kärnten won on aggregate score over two legs.
Aug 14
APOEL FC
Derry City FC
Aug 28
Derry City FC
APOEL FC
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FC Etzella Ettelbruck
Kamen Ingrad
Aug 28
Kamen Ingrad
FC Etzella Ettelbruck
Kamen Ingrad won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Cwmbrân Town AFC
Maccabi Haifa FC
Aug 28
Maccabi Haifa FC
Cwmbrân Town AFC
Maccabi Haifa FC won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Molde
KÍ Klaksvík
Aug 28
KÍ Klaksvík
Molde
Molde won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Nordsjælland
FC Shirak
Aug 28
FC Shirak
Nordsjælland
Nordsjælland won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Dinamo București
FK Liepājas Metalurgs
Aug 28
FK Liepājas Metalurgs
Dinamo București
Dinamo București won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Esbjerg
FC Santa Coloma
Aug 28
FC Santa Coloma
Esbjerg
Esbjerg won on aggregate score over two legs.
Aug 14
KF Vllaznia Shkodër
Dundee
Aug 28
Dundee
KF Vllaznia Shkodër
Dundee won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Litex Lovech
FC Zimbru Chișinău
Aug 28
FC Zimbru Chișinău
Litex Lovech
FC Zimbru Chișinău won on aggregate score over two legs.
2–0
Aug 14
Vaduz
Dnipro
Aug 28
Dnipro
Vaduz
Dnipro won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Coleraine FC
União de Leiria
Aug 28
União de Leiria
Coleraine FC
União de Leiria won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Birkirkara FC
Ferencváros
Aug 28
Ferencváros
Birkirkara FC
Ferencváros won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Red Star
FC Nistru Otaci
Aug 28
FC Nistru Otaci
Red Star
Red Star won on aggregate score over two legs.
4–1
Aug 14
Odense
FC TVMK
Aug 28
FC TVMK
Odense
Odense won on aggregate score over two legs.
Aug 14
NSÍ Runavík
Lyn
Aug 28
Lyn
NSÍ Runavík
Lyn won on aggregate score over two legs.
Aug 14
NK Olimpija Ljubljana
Shelbourne FC
Aug 28
Shelbourne FC
NK Olimpija Ljubljana
NK Olimpija Ljubljana won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Lens
FC Torpedo Kutaisi
Aug 28
FC Torpedo Kutaisi
Lens
Lens won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Dyskobolia
FK Atlantas
Aug 27
FK Atlantas
Dyskobolia
Dyskobolia won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Hapoel Tel Aviv FC
Banants
Aug 28
Banants
Hapoel Tel Aviv FC
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Brøndby
FC Dinamo Minsk
Aug 28
FC Dinamo Minsk
Brøndby
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Malmö
Portadown FC
Aug 28
Portadown FC
Malmö
Malmö won on aggregate score over two legs.
Aug 14
FK Željezničar Sarajevo
Anorthosis Famagusta FC
Aug 28
Anorthosis Famagusta FC
FK Željezničar Sarajevo
FK Željezničar Sarajevo won on aggregate score over two legs.
Aug 14
AIK Stockholm
Fylkir
Aug 28
Fylkir
AIK Stockholm
AIK Stockholm won on aggregate score over two legs.
Aug 14
Manchester City
The New Saints FC
Aug 28
The New Saints FC
Manchester City
Manchester City won on aggregate score over two legs.

Leaders

Nationalities 2003-2004 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.