Knockout stage

Final (May 16, 2007)

Sevilla won on penalty kicks following extra time.

Semi-finals (April 26, 2007 to May 3, 2007)

Apr 26
Espanyol
Werder Bremen
May 3
Werder Bremen
Espanyol
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Apr 26
Osasuna
Sevilla
May 3
Sevilla
Osasuna
Sevilla won on aggregate score over two legs.

Quarter-finals (April 5, 2007 to April 12, 2007)

Apr 5
Leverkusen
Osasuna
Apr 12
Osasuna
Leverkusen
Osasuna won on aggregate score over two legs.
Apr 5
Sevilla
Tottenham
Apr 12
Tottenham
Sevilla
Sevilla won on aggregate score over two legs.
Apr 5
Espanyol
Benfica
Apr 12
Benfica
Espanyol
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Apr 5
AZ Alkmaar
Werder Bremen
Apr 12
Werder Bremen
AZ Alkmaar
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.

Round of 16 (March 8, 2007 to March 15, 2007)

Mar 8
Lens
Leverkusen
Mar 14
Leverkusen
Lens
Leverkusen won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Maccabi Haifa
Espanyol
Mar 15
Espanyol
Maccabi Haifa
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Newcastle Utd
AZ Alkmaar
Mar 15
AZ Alkmaar
Newcastle Utd
AZ Alkmaar won on away goals, after aggregate score was tied.
Mar 8
Sevilla
Shakhtar
Mar 15
Shakhtar
Sevilla
Sevilla won on aggregate score over two legs, after extra time.
Mar 8
Paris S-G
Benfica
Mar 15
Benfica
Paris S-G
Benfica won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Celta Vigo
Werder Bremen
Mar 14
Werder Bremen
Celta Vigo
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Rangers
Osasuna
Mar 14
Osasuna
Rangers
Osasuna won on aggregate score over two legs.
Mar 8
Braga
Tottenham
Mar 14
Tottenham
Braga
Tottenham won on aggregate score over two legs.

Round of 32 (February 14, 2007 to February 22, 2007)

Feb 14
CSKA Moscow
Maccabi Haifa
Feb 22
Maccabi Haifa
CSKA Moscow
Maccabi Haifa won on aggregate score over two legs.
2–1
Feb 14
Shakhtar
Nancy
Feb 22
Nancy
Shakhtar
Shakhtar won on aggregate score over two legs.
Feb 14
Bordeaux
Osasuna
Feb 22
Osasuna
Bordeaux
Osasuna won on aggregate score over two legs, after extra time.
Feb 14
Leverkusen
Blackburn
Feb 22
Blackburn
Leverkusen
Leverkusen won on aggregate score over two legs.
Feb 14
Fenerbahçe
AZ Alkmaar
Feb 22
AZ Alkmaar
Fenerbahçe
AZ Alkmaar won on away goals, after aggregate score was tied.
Feb 14
Hapoel Tel Aviv FC
Rangers
Feb 22
Rangers
Hapoel Tel Aviv FC
Rangers won on aggregate score over two legs.
Feb 14
Werder Bremen
Ajax
Feb 22
Ajax
Werder Bremen
Werder Bremen won on aggregate score over two legs.
Feb 14
Livorno
Espanyol
Feb 22
Espanyol
Livorno
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Feb 14
AEK Athens
Paris S-G
Feb 22
Paris S-G
AEK Athens
Paris S-G won on aggregate score over two legs.
3–1
Feb 14
Benfica
Dinamo
Feb 22
Dinamo
Benfica
Benfica won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Spartak Moscow
Celta Vigo
Feb 22
Celta Vigo
Spartak Moscow
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
3–0
Feb 15
Steaua
Sevilla
Feb 22
Sevilla
Steaua
Sevilla won on aggregate score over two legs.
2–0
Feb 15
Braga
Parma
Feb 22
Parma
Braga
Braga won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Zulte Waregem
Newcastle Utd
Feb 22
Newcastle Utd
Zulte Waregem
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Feb 15
Lens
Panathinaikos
Feb 22
Panathinaikos
Lens
Lens won on aggregate score over two legs.

Group stage (October 19, 2006 to December 14, 2006)

Group A

Group A Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1sco Club Crest Rangers431084+410
2il Club Crest Maccabi Haifa421154+17
3it Club Crest Livorno41215505
4fr Club Crest Auxerre41127704
5rs Club Crest Partizan401327-51

Group B

Group B Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1eng Club Crest Tottenham440092+712
2ro Club Crest Dinamo42116607
3de Club Crest Leverkusen411245-14
4tr Club Crest Beşiktaş410347-33
5be Club Crest Club Brugge402247-32

Group C

Group C Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1nl Club Crest AZ Alkmaar4310125+710
2es Club Crest Sevilla421172+57
3pt Club Crest Braga420265+16
4cz Club Crest Slovan Liberec412167-15
5ch Club Crest Grasshopper4004315-120

Group D

Group D Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1it Club Crest Parma43016609
2es Club Crest Osasuna421174+37
3fr Club Crest Lens41125504
4dk Club Crest Odense411256-14
5nl Club Crest Heerenveen411224-24

Group E

Group E Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1eng Club Crest Blackburn431061+510
2fr Club Crest Nancy421174+37
3nl Club Crest Feyenoord412145-15
4pl Club Crest Wisła Kraków410368-23
5ch Club Crest Basel402249-52

Group F

Group F Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1es Club Crest Espanyol4400112+912
2nl Club Crest Ajax421162+47
3be Club Crest Zulte Waregem4202911-26
4cz Club Crest Sparta Prague411225-34
5at Club Crest Austria Wien400419-80

Group G

Group G Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1gr Club Crest Panathinaikos421134-17
2fr Club Crest Paris S-G412164+25
3il Club Crest Hapoel Tel Aviv FC41217705
4ro Club Crest Rapid București40403304
5cz Club Crest Mladá Boleslav403123-13

Group H

Group H Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Notes
1eng Club Crest Newcastle Utd431041+310
2es Club Crest Celta Vigo41214405
3tr Club Crest Fenerbahçe411254+14
4it Club Crest Palermo411236-34
5de Club Crest Eint Frankfurt403145-13

First round (September 14, 2006 to September 28, 2006)

Sep 14
Rubin Kazan
Parma
Sep 28
Parma
Rubin Kazan
Parma won on aggregate score over two legs.
Sep 14
FC Levadia Tallinn
Newcastle Utd
Sep 28
Newcastle Utd
FC Levadia Tallinn
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Hertha BSC
Odense
Sep 28
Odense
Hertha BSC
Odense won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Legia Warsaw
Austria Wien
Sep 28
Austria Wien
Legia Warsaw
Austria Wien won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Slovan Liberec
Red Star
Sep 28
Red Star
Slovan Liberec
Slovan Liberec won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Chornomorets
Hapoel Tel Aviv FC
Sep 28
Hapoel Tel Aviv FC
Chornomorets
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Ethnikos Achna FC
Lens
Sep 28
Lens
Ethnikos Achna FC
Lens won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Skoda Xanthi
Dinamo
Sep 28
Dinamo
Skoda Xanthi
Dinamo won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Lokomotiv Moscow
Zulte Waregem
Sep 28
Zulte Waregem
Lokomotiv Moscow
Zulte Waregem won on aggregate score over two legs.
9–2
Sep 14
Start
Ajax
Sep 28
Ajax
Start
Ajax won on aggregate score over two legs.
Sep 14
FC Petržalka
Espanyol
Sep 28
Espanyol
FC Petržalka
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Beşiktaş
CSKA Sofia
Sep 28
CSKA Sofia
Beşiktaş
Beşiktaş won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Rapid București
Nacional
Sep 28
Nacional
Rapid București
Rapid București won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Trabzonspor
Osasuna
Sep 28
Osasuna
Trabzonspor
Osasuna won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 14
Schalke 04
Nancy
Sep 28
Nancy
Schalke 04
Nancy won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Partizan
Groningen
Sep 28
Groningen
Partizan
Partizan won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Åtvidaberg
Grasshopper
Sep 28
Grasshopper
Åtvidaberg
Grasshopper won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Slavia Prague
Tottenham
Sep 28
Tottenham
Slavia Prague
Tottenham won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Basel
FK Rabotnički
Sep 28
FK Rabotnički
Basel
Basel won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Derry City FC
Paris S-G
Sep 28
Paris S-G
Derry City FC
Paris S-G won on aggregate score over two legs.
Sep 14
AZ Alkmaar
Kayserispor
Sep 28
Kayserispor
AZ Alkmaar
AZ Alkmaar won on aggregate score over two legs.
3–2
Sep 14
Braga
Chievo
Sep 28
Chievo
Braga
Braga won on aggregate score over two legs, after extra time.
2–0
Sep 14
Molde
Rangers
Sep 28
Rangers
Molde
Rangers won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Dinamo Zagreb
Auxerre
Sep 28
Auxerre
Dinamo Zagreb
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Lokomotiv Sofia
Feyenoord
Sep 28
Feyenoord
Lokomotiv Sofia
Feyenoord won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 14
Sion
Leverkusen
Sep 28
Leverkusen
Sion
Leverkusen won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Standard Liège
Celta Vigo
Sep 28
Celta Vigo
Standard Liège
Celta Vigo won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Maccabi Haifa
Litex Lovech
Sep 28
Litex Lovech
Maccabi Haifa
Maccabi Haifa won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Wisła Kraków
Iraklis
Sep 28
Iraklis
Wisła Kraków
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs, after extra time.
Sep 14
Livorno
ASKÖ Pasching
Sep 28
ASKÖ Pasching
Livorno
Livorno won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Panathinaikos
Met Zaporizhya
Sep 28
Met Zaporizhya
Panathinaikos
Panathinaikos won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Hearts
Sparta Prague
Sep 28
Sparta Prague
Hearts
Sparta Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Fenerbahçe
Randers
Sep 28
Randers
Fenerbahçe
Fenerbahçe won on aggregate score over two legs.
Sep 14
RB Salzburg
Blackburn
Sep 28
Blackburn
RB Salzburg
Blackburn won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Ružomberok
Club Brugge
Sep 28
Club Brugge
Ružomberok
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Marseille
Mladá Boleslav
Sep 28
Mladá Boleslav
Marseille
Mladá Boleslav won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Eint Frankfurt
Brøndby
Sep 28
Brøndby
Eint Frankfurt
Eint Frankfurt won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Atromitos
Sevilla
Sep 28
Sevilla
Atromitos
Sevilla won on aggregate score over two legs.
Sep 14
West Ham
Palermo
Sep 28
Palermo
West Ham
Palermo won on aggregate score over two legs.
Sep 14
Vitória Setúbal
Heerenveen
Sep 28
Heerenveen
Vitória Setúbal
Heerenveen won on aggregate score over two legs.

Qualifying rounds

Second qualifying round (August 8, 2006 to August 24, 2006)

Aug 8
OFK Beograd
Auxerre
Aug 24
Auxerre
OFK Beograd
Auxerre won on aggregate score over two legs.
Aug 8
AC Omonia
Litex Lovech
Aug 24
Litex Lovech
AC Omonia
Litex Lovech won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Karvan FK
Slavia Prague
Aug 24
Slavia Prague
Karvan FK
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Chornomorets
Wisła Płock
Aug 24
Wisła Płock
Chornomorets
Chornomorets won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
Rubin Kazan
FC BATE Borisov
Aug 24
FC BATE Borisov
Rubin Kazan
Rubin Kazan won on aggregate score over two legs.
Aug 10
KF Tirana
Kayserispor
Aug 24
Kayserispor
KF Tirana
Kayserispor won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Petržalka
FC Dinamo Minsk
Aug 24
FC Dinamo Minsk
FC Petržalka
FC Petržalka won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Roeselare
Ethnikos Achna FC
Aug 24
Ethnikos Achna FC
Roeselare
Ethnikos Achna FC won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Bnei Yehuda Tel Aviv FC
Lokomotiv Sofia
Aug 24
Lokomotiv Sofia
Bnei Yehuda Tel Aviv FC
Lokomotiv Sofia won on aggregate score over two legs.
Aug 10
CSKA Sofia
Hajduk Kula
Aug 24
Hajduk Kula
CSKA Sofia
CSKA Sofia .
1–0
Aug 10
Ried
Sion
Aug 24
Sion
Ried
Sion won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Zimbru Chișinău
Met Zaporizhya
Aug 24
Met Zaporizhya
FC Zimbru Chișinău
Met Zaporizhya won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Hapoel Tel Aviv FC
NK Domžale
Aug 24
NK Domžale
Hapoel Tel Aviv FC
Hapoel Tel Aviv FC won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Start
Drogheda United FC
Aug 24
Drogheda United FC
Start
Start won on penalty kicks following extra time.
Aug 10
Odense
Llanelli AFC
Aug 24
Llanelli AFC
Odense
Odense won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Randers
FBK Kaunas
Aug 24
FBK Kaunas
Randers
Randers won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Brann
Åtvidaberg
Aug 24
Åtvidaberg
Brann
Åtvidaberg won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
Molde
Skonto FC
Aug 24
Skonto FC
Molde
Molde won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Hertha BSC
FC Ameri Tbilisi
Aug 24
FC Ameri Tbilisi
Hertha BSC
Hertha BSC won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Young Boys
Marseille
Aug 24
Marseille
Young Boys
Marseille won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
Twente
FC Levadia Tallinn
Aug 24
FC Levadia Tallinn
Twente
FC Levadia Tallinn won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Ventspils
Newcastle Utd
Aug 24
Newcastle Utd
FK Ventspils
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FC Flora
Brøndby
Aug 24
Brøndby
FC Flora
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Sūduva Marijampolė
Club Brugge
Aug 24
Club Brugge
FK Sūduva Marijampolė
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Aug 10
APOEL FC
Trabzonspor
Aug 24
Trabzonspor
APOEL FC
Trabzonspor won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Dinamo
Beitar Jerusalem
Aug 24
Beitar Jerusalem
Dinamo
Dinamo won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Partizan
NK Maribor
Aug 24
NK Maribor
Partizan
Partizan won on aggregate score over two legs.
Aug 10
FK Sarajevo
Rapid București
Aug 24
Rapid București
FK Sarajevo
Rapid București won on aggregate score over two legs.
2–2
Aug 10
Basel
Vaduz
Aug 24
Vaduz
Basel
Basel won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 10
Fehérvár
Grasshopper
Aug 24
Grasshopper
Fehérvár
Grasshopper won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Mattersburg
Wisła Kraków
Aug 24
Wisła Kraków
Mattersburg
Wisła Kraków won on aggregate score over two legs.
Aug 10
Gretna
Derry City FC
Aug 24
Derry City FC
Gretna
Derry City FC won on aggregate score over two legs.

First qualifying round (July 13, 2006 to July 27, 2006)

Jul 13
HNK Orašje
NK Domžale
Jul 27
NK Domžale
HNK Orašje
NK Domžale won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FC Mika
Young Boys
Jul 27
Young Boys
FC Mika
Young Boys won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Karvan FK
FC Spartak Trnava
Jul 27
FC Spartak Trnava
Karvan FK
Karvan FK won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FC Ameri Tbilisi
Banants
Jul 27
Banants
FC Ameri Tbilisi
FC Ameri Tbilisi won on away goals, after aggregate score was tied.
Jul 13
FC Levadia Tallinn
Haka
Jul 27
Haka
FC Levadia Tallinn
FC Levadia Tallinn won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FK Ventspils
GÍ Gøta
Jul 27
GÍ Gøta
FK Ventspils
FK Ventspils won on aggregate score over two legs.
Jul 13
KS Dinamo Tirana
CSKA Sofia
Jul 27
CSKA Sofia
KS Dinamo Tirana
CSKA Sofia won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Zagłębie Lubin
FC Dinamo Minsk
Jul 27
FC Dinamo Minsk
Zagłębie Lubin
FC Dinamo Minsk won on away goals, after aggregate score was tied.
Jul 13
FC Petržalka
FC WIT Georgia
Jul 27
FC WIT Georgia
FC Petržalka
FC Petržalka won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Varaždin
KF Tirana
Jul 27
KF Tirana
Varaždin
KF Tirana won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FK Sarajevo
FC Rànger's
Jul 27
FC Rànger's
FK Sarajevo
FK Sarajevo won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FK Vardar
Roeselare
Jul 27
Roeselare
FK Vardar
Roeselare won on aggregate score over two legs.
Jul 13
HJK Helsinki
Drogheda United FC
Jul 27
Drogheda United FC
HJK Helsinki
Drogheda United FC won on aggregate score over two legs, after extra time.
Jul 13
Jeunesse Esch
Skonto FC
Jul 27
Skonto FC
Jeunesse Esch
Skonto FC won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FC BATE Borisov
FC Nistru Otaci
Jul 27
FC Nistru Otaci
FC BATE Borisov
FC BATE Borisov won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Randers
Íþróttabandalag Akraness
Jul 27
Íþróttabandalag Akraness
Randers
Randers won on away goals, after aggregate score was tied.
1–1
Lyn Club Crest
Jul 13
Lyn
FC Flora
Jul 27
FC Flora
Lyn
FC Flora won on away goals, after aggregate score was tied.
Jul 13
Göteborg
Derry City FC
Jul 27
Derry City FC
Göteborg
Derry City FC won on aggregate score over two legs.
4–1
Jul 13
Újpest
Vaduz
Jul 27
Vaduz
Újpest
Vaduz won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FC Zimbru Chișinău
Qarabağ FK
Jul 27
Qarabağ FK
FC Zimbru Chișinău
FC Zimbru Chișinău won on aggregate score over two legs, after extra time.
Jul 13
Gefle
Llanelli AFC
Jul 27
Llanelli AFC
Gefle
Llanelli AFC won on aggregate score over two legs.
Jul 13
APOEL FC
SS Murata
Jul 27
SS Murata
APOEL FC
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Lokomotiv Sofia
FK Makedonija Gjorče Petrov
Jul 27
FK Makedonija Gjorče Petrov
Lokomotiv Sofia
Lokomotiv Sofia won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Rapid București
Sliema Wanderers FC
Jul 27
Sliema Wanderers FC
Rapid București
Rapid București won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Åtvidaberg
FC Etzella Ettelbruck
Jul 27
FC Etzella Ettelbruck
Åtvidaberg
Åtvidaberg won on aggregate score over two legs.
Jul 13
FC Koper
Litex Lovech
Jul 27
Litex Lovech
FC Koper
Litex Lovech won on aggregate score over two legs.
3–1
Jul 13
Basel
FC Tobol
Jul 27
FC Tobol
Basel
Basel won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Skála ÍF
Start
Jul 27
Start
Skála ÍF
Start won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Fehérvár
FC Kairat
Jul 27
FC Kairat
Fehérvár
Fehérvár won on away goals, after aggregate score was tied.
Jul 13
Portadown FC
FBK Kaunas
Jul 27
FBK Kaunas
Portadown FC
FBK Kaunas won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Rhyl FC
FK Sūduva Marijampolė
Jul 27
FK Sūduva Marijampolė
Rhyl FC
FK Sūduva Marijampolė won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Glentoran FC
Brann
Jul 27
Brann
Glentoran FC
Brann won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Rijeka
AC Omonia
Jul 27
AC Omonia
Rijeka
AC Omonia won on aggregate score over two legs.
3–1
Jul 13
Brøndby
Valur
Jul 27
Valur
Brøndby
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Jul 13
Hibernians FC
Dinamo
Jul 27
Dinamo
Hibernians FC
Dinamo won on aggregate score over two legs.

League Table

League Table Table
Rk Squad MP W D L GF GA GDiff Pts Attendance Top Team Scorer Goalkeeper Notes
Wes Club Crest Sevilla159422913+1631Frédéric Kanouté, Luís Fabiano... - 4
Fes Club Crest Espanyol1511403411+2337Walter Pandiani - 11
SFes Club Crest Osasuna14752179+826David López - 3
SFde Club Crest Werder Bremen8413129+313Hugo Almeida - 4
QFeng Club Crest Tottenham108112010+1025Dimitar Berbatov - 7
QFnl Club Crest AZ Alkmaar125522621+520Shota Arveladze - 7
QFde Club Crest Leverkusen124351414015Bernd Schneider - 4
QFpt Club Crest Benfica631297+210Simão Sabrosa - 4
R16eng Club Crest Newcastle Utd12921167+929Obafemi Martins - 6
R16sco Club Crest Rangers10532168+818Nacho Novo - 4
R16fr Club Crest Paris S-G10532158+718Pauleta - 6
R16il Club Crest Maccabi Haifa104421010016Roberto Colautti - 4
R16pt Club Crest Braga105051513+215Paulo Jorge Soares Gomes, Wender... - 2
R16es Club Crest Celta Vigo10433119+215Fabián Canobbio, Fernando Baiano - 3
R16fr Club Crest Lens104331311+215Issam Jemâa, Daniel Cousin - 4
R16ua Club Crest Shakhtar41216605Matuzalém - 2
R32ro Club Crest Dinamo127232615+1123Claudiu Niculescu - 8
R32il Club Crest Hapoel Tel Aviv FC105231715+217Salim Tuama - 4
R32nl Club Crest Ajax8512188+1016Klaas-Jan Huntelaar - 7
R32eng Club Crest Blackburn8431126+615David Bentley, Benni McCarthy - 3
R32it Club Crest Parma850388015Igor Budan - 3
R32tr Club Crest Fenerbahçe83321510+512Tuncay Şanlı - 4
R32gr Club Crest Panathinaikos833268-212Dimitris Salpingidis - 3
R32fr Club Crest Nancy8323118+311Kim - 3
R32it Club Crest Livorno832399011Cristiano Lucarelli - 5
R32be Club Crest Zulte Waregem83051317-49Tim Matthys - 5
R32fr Club Crest Bordeaux201101-11
R32ru Club Crest Spartak Moscow201123-11Yegor Titov, Maksym Kalynychenko - 1
R32ru Club Crest CSKA Moscow201101-11
R32ro Club Crest Steaua200203-30
R32gr Club Crest AEK Athens200204-40
GRro Club Crest Rapid București10541145+919Viorel Moldovan - 2
GRch Club Crest Basel104331614+215Mladen Petrić - 3
GRdk Club Crest Odense8422149+514Rajko Lekić - 2
GRfr Club Crest Auxerre84131711+613Daniel Niculae, Ireneusz Jeleń - 4
GRbe Club Crest Club Brugge83321310+312Boško Balaban - 3
GRcz Club Crest Slovan Liberec6321108+211Tomáš Zápotočný, Jan Blažek... - 2
GRit Club Crest Palermo631276+110Fábio Simplício - 2
GRpl Club Crest Wisła Kraków83141010010Paweł Brożek - 4
GRch Club Crest Grasshopper83141416-210Eduardo dos Santos - 3
GRnl Club Crest Heerenveen622254+18Afonso Alves - 3
GRcz Club Crest Sparta Prague622245-18Mauro Lustrinelli, Daniel Kolář... - 1
GRrs Club Crest Partizan8224912-38Nebojša Marinković - 3
GRde Club Crest Eint Frankfurt6141107+37Michael Thurk - 3
GRtr Club Crest Beşiktaş621389-17Ricardinho, Bobô - 2
GRnl Club Crest Feyenoord614167-17Theo Lucius, Angelos Charisteas... - 1
GRcz Club Crest Mladá Boleslav61326606Radim Holub - 2
GRat Club Crest Austria Wien6114310-74Roman Wallner, Andreas Lasnik... - 1
Rd1bg Club Crest Lokomotiv Sofia6330113+812Marcho Dafchev, Tsvetan Genkov - 1
Rd1bg Club Crest Litex Lovech6321105+511Petar Zanev, Sandrinho - 1
Rd1ie Club Crest Derry City FC632195+411
Rd1sk Club Crest FC Petržalka63121110+110Juraj Halenár, Jan Buryán... - 1
Rd1dk Club Crest Brøndby623197+29Thomas Rasmussen, Martin Ericsson - 1
Rd1bg Club Crest CSKA Sofia623186+29Valentin Iliev, Aleksandar Tunchev - 1
Rd1no Club Crest Start6303710-39Marius Johnsen, Geir Ludvig Fevang - 1
Rd1se Club Crest Åtvidaberg62221112-18
Rd1tr Club Crest Kayserispor421185+37Gökhan Ünal, Bölükbaşı Bülent... - 1
Rd1ee Club Crest FC Levadia Tallinn62135507Indrek Zelinski - 1
Rd1ru Club Crest Rubin Kazan420252+36
Rd1tr Club Crest Trabzonspor413043+16Gökdeniz Karadeniz, Umut Bulut - 1
Rd1dk Club Crest Randers620469-36Baye Djiby Fall - 1
Rd1ua Club Crest Met Zaporizhya412142+25Olexiy Godin - 1
Rd1de Club Crest Hertha BSC41215505Christian Giménez, Kevin-Prince Boateng - 1
Rd1no Club Crest Molde412123-15
Rd1ch Club Crest Sion412123-15Gelson Fernandes - 1
Rd1fr Club Crest Marseille412167-15Toifilou Maoulida, Habib Bamogo... - 1
Rd1cy Club Crest Ethnikos Achna FC411275+24Milan Belić - 1
Rd1cz Club Crest Slavia Prague41122204
Rd1ru Club Crest Lokomotiv Moscow210123-13Branislav Ivanović, Dmitri Loskov - 1
Rd1nl Club Crest Groningen210134-13Mark-Jan Fledderus, Luis Suárez... - 1
Rd1de Club Crest Schalke 04210123-13Søren Larsen, Kevin Kurányi - 1
Rd1it Club Crest Chievo210123-13Denis Godeas, Simone Tiribocchi - 1
Rd1gr Club Crest Iraklis210112-13Sakis Prittas - 1
Rd1ua Club Crest Chornomorets402225-32Gennadiy Nizhegorodov - 1
Rd1sk Club Crest Ružomberok201112-11Róbert Rák - 1
Rd1pl Club Crest Legia Warsaw201112-11Junior Godoi - 1
Rd1at Club Crest RB Salzburg201124-21Alexander Zickler, Marc Janko - 1
Rd1sco Club Crest Hearts201102-21
Rd1pt Club Crest Vitória Setúbal201103-31
Rd1pt Club Crest Nacional200213-20Juliano Spadacio - 1
Rd1rs Club Crest Red Star200214-30Aílton Gonçalves - 1
Rd1at Club Crest ASKÖ Pasching200203-30
Rd1hr Club Crest Dinamo Zagreb200225-30Eduardo da Silva - 2
Rd1be Club Crest Standard Liège200204-40
Rd1eng Club Crest West Ham200204-40
Rd1gr Club Crest Skoda Xanthi200248-40Diego Quintana - 2
Rd1mk Club Crest FK Rabotnički200227-50Ivan Pejčić - 1
Rd1gr Club Crest Atromitos200216-50Georgios Korakakis - 1

Leaders

Nationalities 2006-2007 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.