Final stages

Final (May 7, 1997 to May 21, 1997)

May 7
Schalke 04
Internazionale
May 21
Internazionale
Schalke 04
Schalke 04 won on penalty kicks following extra time.

Semi-finals (April 8, 1997 to April 22, 1997)

Apr 8
Internazionale
Monaco
Apr 22
Monaco
Internazionale
Internazionale won on aggregate score over two legs.
Apr 8
Tenerife
Schalke 04
Apr 22
Schalke 04
Tenerife
Schalke 04 won on aggregate score over two legs, after extra time.

Quarter-finals (March 4, 1997 to March 18, 1997)

Mar 4
Anderlecht
Internazionale
Mar 18
Internazionale
Anderlecht
Internazionale won on aggregate score over two legs.
Mar 4
Schalke 04
Valencia
Mar 18
Valencia
Schalke 04
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Mar 4
Newcastle Utd
Monaco
Mar 18
Monaco
Newcastle Utd
Monaco won on aggregate score over two legs.
Mar 4
Tenerife
Brøndby
Mar 18
Brøndby
Tenerife
Tenerife won on aggregate score over two legs, after extra time.

Third round (November 19, 1996 to December 3, 1996)

Nov 19
Club Brugge
Schalke 04
Dec 3
Schalke 04
Club Brugge
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Monaco
Hamburger SV
Dec 3
Hamburger SV
Monaco
Monaco won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Helsingborg
Anderlecht
Dec 3
Anderlecht
Helsingborg
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Internazionale
Boavista
Dec 3
Boavista
Internazionale
Internazionale won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Metz
Newcastle Utd
Dec 3
Newcastle Utd
Metz
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Brøndby
Karlsruher
Dec 3
Karlsruher
Brøndby
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Valencia
Beşiktaş
Dec 3
Beşiktaş
Valencia
Valencia won on aggregate score over two legs.
Nov 19
Tenerife
Feyenoord
Dec 3
Feyenoord
Tenerife
Tenerife won on aggregate score over two legs.

Second round (October 15, 1996 to October 29, 1996)

Oct 15
FC Dinamo Tbilisi
Boavista
Oct 29
Boavista
FC Dinamo Tbilisi
Boavista won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Schalke 04
Trabzonspor
Oct 29
Trabzonspor
Schalke 04
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Metz
Sporting CP
Oct 29
Sporting CP
Metz
Metz won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Karlsruher
Roma
Oct 29
Roma
Karlsruher
Karlsruher won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Legia Warsaw
Beşiktaş
Oct 29
Beşiktaş
Legia Warsaw
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Slavia Prague
Valencia
Oct 29
Valencia
Slavia Prague
Valencia won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Club Brugge
Progresul București
Oct 29
Progresul București
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Helsingborg
Xamax
Oct 29
Xamax
Helsingborg
Helsingborg won on aggregate score over two legs.
5–4
Oct 15
Lazio
Tenerife
Oct 29
Tenerife
Lazio
Tenerife won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Internazionale
Grazer AK
Oct 29
Grazer AK
Internazionale
Internazionale won on penalty kicks following extra time.
Oct 15
M'Gladbach
Monaco
Oct 29
Monaco
M'Gladbach
Monaco won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Ferencváros
Newcastle Utd
Oct 29
Newcastle Utd
Ferencváros
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Aberdeen
Brøndby
Oct 29
Brøndby
Aberdeen
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Espanyol
Feyenoord
Oct 29
Feyenoord
Espanyol
Feyenoord won on aggregate score over two legs.
Oct 15
Vitória Guimarães
Anderlecht
Oct 29
Anderlecht
Vitória Guimarães
Anderlecht won on away goals, after aggregate score was tied.
Oct 16
Hamburger SV
Spartak Moscow
Oct 29
Spartak Moscow
Hamburger SV
Hamburger SV won on aggregate score over two legs.

First round (September 10, 1996 to September 25, 1996)

Sep 10
Chornomorets Odesa
Progresul București
Sep 24
Progresul București
Chornomorets Odesa
Progresul București won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Torpedo-Luzhniki
FC Dinamo Tbilisi
Sep 24
FC Dinamo Tbilisi
Torpedo-Luzhniki
FC Dinamo Tbilisi won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Alania
Anderlecht
Sep 24
Anderlecht
Alania
Anderlecht won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Dynamo Kyiv
Xamax
Sep 24
Xamax
Dynamo Kyiv
Xamax won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Schalke 04
Roda JC Kerkrade
Sep 24
Roda JC Kerkrade
Schalke 04
Schalke 04 won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Germinal Ekeren
Grazer AK
Sep 24
Grazer AK
Germinal Ekeren
Grazer AK won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 10
Guingamp
Internazionale
Sep 24
Internazionale
Guingamp
Internazionale won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Malmö
Slavia Prague
Sep 24
Slavia Prague
Malmö
Slavia Prague won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Bodø/Glimt
Trabzonspor
Sep 24
Trabzonspor
Bodø/Glimt
Trabzonspor won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Odense
Boavista
Sep 24
Boavista
Odense
Boavista won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 10
CSKA Moscow
Feyenoord
Sep 24
Feyenoord
CSKA Moscow
Feyenoord won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Montpellier
Sporting CP
Sep 24
Sporting CP
Montpellier
Sporting CP won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Club Brugge
Lyngby
Sep 24
Lyngby
Club Brugge
Club Brugge won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Tenerife
Maccabi Tel Aviv FC
Sep 25
Maccabi Tel Aviv FC
Tenerife
Tenerife won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Celtic
Hamburger SV
Sep 24
Hamburger SV
Celtic
Hamburger SV won on aggregate score over two legs.
7–0
Sep 10
Brøndby
Aarau
Sep 24
Aarau
Brøndby
Brøndby won on aggregate score over two legs.
Sep 10
APOEL FC
Espanyol
Sep 24
Espanyol
APOEL FC
Espanyol won on aggregate score over two legs.
Sep 10
FC Tirol Innsbruck
Metz
Sep 24
Metz
FC Tirol Innsbruck
Metz won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Arsenal
M'Gladbach
Sep 25
M'Gladbach
Arsenal
M'Gladbach won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Aberdeen
Barry Town United FC
Sep 24
Barry Town United FC
Aberdeen
Aberdeen won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Ferencváros
Olympiacos
Sep 24
Olympiacos
Ferencváros
Ferencváros won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Parma
Vitória Guimarães
Sep 24
Vitória Guimarães
Parma
Vitória Guimarães won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Brussels
Beşiktaş
Sep 24
Beşiktaş
Brussels
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
2–1
Sep 10
Lens
Lazio
Sep 24
Lazio
Lens
Lazio won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Aston Villa
Helsingborg
Sep 24
Helsingborg
Aston Villa
Helsingborg won on away goals, after aggregate score was tied.
Sep 10
Roma
Dynamo Moscow
Sep 24
Dynamo Moscow
Roma
Roma won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Newcastle Utd
Halmstad
Sep 24
Halmstad
Newcastle Utd
Newcastle Utd won on aggregate score over two legs.
Sep 10
Valencia
Bayern Munich
Sep 24
Bayern Munich
Valencia
Valencia won on aggregate score over two legs.
Sep 11
Spartak Moscow
Silkeborg
Sep 24
Silkeborg
Spartak Moscow
Spartak Moscow won on aggregate score over two legs.
Sep 11
Hutnik Kraków
Monaco
Sep 24
Monaco
Hutnik Kraków
Monaco won on aggregate score over two legs.
Sep 11
Rapid București
Karlsruher
Sep 24
Karlsruher
Rapid București
Karlsruher won on aggregate score over two legs.
Sep 11
Panathinaikos
Legia Warsaw
Sep 24
Legia Warsaw
Panathinaikos
Legia Warsaw won on away goals, after aggregate score was tied.

Qualifying rounds

Second qualifying round (August 6, 1996 to August 20, 1996)

Aug 6
Beitar Jerusalem FC
Bodø/Glimt
Aug 20
Bodø/Glimt
Beitar Jerusalem FC
Bodø/Glimt won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Slavia Sofia
FC Tirol Innsbruck
Aug 20
FC Tirol Innsbruck
Slavia Sofia
FC Tirol Innsbruck won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Sigma Olomouc
Hutnik Kraków
Aug 20
Hutnik Kraków
Sigma Olomouc
Hutnik Kraków won on aggregate score over two legs.
Aug 6
FC Dinamo Tbilisi
Molde
Aug 20
Molde
FC Dinamo Tbilisi
FC Dinamo Tbilisi won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Rapid București
Lokomotiv Sofia
Aug 20
Lokomotiv Sofia
Rapid București
Rapid București won on aggregate score over two legs.
1–0
Aug 6
Košice
Celtic
Aug 20
Celtic
Košice
Celtic won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Skonto FC
Malmö
Aug 20
Malmö
Skonto FC
Malmö won on aggregate score over two legs.
Aug 6
HJK Helsinki
Chornomorets Odesa
Aug 20
Chornomorets Odesa
HJK Helsinki
Chornomorets Odesa won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Žalgiris
Aberdeen
Aug 20
Aberdeen
Žalgiris
Aberdeen won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Dynamo Moscow
FC Jazz
Aug 20
FC Jazz
Dynamo Moscow
Dynamo Moscow won on aggregate score over two legs.
Aug 6
FC Dinamo Minsk
Beşiktaş
Aug 20
Beşiktaş
FC Dinamo Minsk
Beşiktaş won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Halmstad
FK Vardar
Aug 20
FK Vardar
Halmstad
Halmstad won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Partizan
Progresul București
Aug 20
Progresul București
Partizan
Progresul București won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Anorthosis Famagusta FC
Xamax
Aug 20
Xamax
Anorthosis Famagusta FC
Xamax won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Helsingborg
FC Dinamo-93 Minsk
Aug 20
FC Dinamo-93 Minsk
Helsingborg
Helsingborg won on aggregate score over two legs.
2–0
Aug 6
Lyngby
NK Mura
Aug 20
NK Mura
Lyngby
Lyngby won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Legia Warsaw
Haka
Aug 20
Haka
Legia Warsaw
Legia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Aug 6
BVSC Budapest
Barry Town United FC
Aug 20
Barry Town United FC
BVSC Budapest
Barry Town United FC won on penalty kicks following extra time.
Aug 6
Aarau
FC Lantana Tallinn
Aug 20
FC Lantana Tallinn
Aarau
Aarau won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Hajduk Split
Torpedo-Luzhniki
Aug 20
Torpedo-Luzhniki
Hajduk Split
Torpedo-Luzhniki won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Dinamo Zagreb
Spartak Moscow
Aug 20
Spartak Moscow
Dinamo Zagreb
Spartak Moscow won on away goals, after aggregate score was tied.
Aug 6
Iraklis Thessaloniki
APOEL FC
Aug 20
APOEL FC
Iraklis Thessaloniki
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Sliema Wanderers FC
Odense
Aug 20
Odense
Sliema Wanderers FC
Odense won on aggregate score over two legs.
Aug 6
ŠK Slovan Bratislava
Trabzonspor
Aug 20
Trabzonspor
ŠK Slovan Bratislava
Trabzonspor won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Grazer AK
Vojvodina
Aug 20
Vojvodina
Grazer AK
Grazer AK won on aggregate score over two legs.
Aug 6
Íþróttabandalag Akraness
CSKA Moscow
Aug 20
CSKA Moscow
Íþróttabandalag Akraness
CSKA Moscow won on aggregate score over two legs.

First qualifying round (July 17, 1996 to July 24, 1996)

Jul 17
FC Pyunik
HJK Helsinki
Jul 24
HJK Helsinki
FC Pyunik
HJK Helsinki won on aggregate score over two legs, after extra time.
Jul 17
Neftchi PFK
Lokomotiv Sofia
Jul 24
Lokomotiv Sofia
Neftchi PFK
Lokomotiv Sofia won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Maccabi Haifa FC
Partizan
Jul 24
Partizan
Maccabi Haifa FC
Partizan won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FC Dinamo Tbilisi
CS Grevenmacher
Jul 23
CS Grevenmacher
FC Dinamo Tbilisi
FC Dinamo Tbilisi won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Hutnik Kraków
Khazri Buzovna
Jul 24
Khazri Buzovna
Hutnik Kraków
Hutnik Kraków won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FC Dinamo-93 Minsk
CS Tiligul-Tiras Tiraspol
Jul 24
CS Tiligul-Tiras Tiraspol
FC Dinamo-93 Minsk
FC Dinamo-93 Minsk won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FC Lantana Tallinn
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
Jul 24
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
FC Lantana Tallinn
FC Lantana Tallinn won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Slavia Sofia
FK Saulininkas Šiauliai
Jul 24
FK Saulininkas Šiauliai
Slavia Sofia
Slavia Sofia won on aggregate score over two legs.
Jul 17
KF Teuta Durrës
Košice
Jul 24
Košice
KF Teuta Durrës
Košice won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Beitar Jerusalem FC
Floriana FC
Jul 24
Floriana FC
Beitar Jerusalem FC
Beitar Jerusalem FC won on aggregate score over two legs.
3–2
Jul 17
Haka
FC Flora
Jul 24
FC Flora
Haka
Haka won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FC Jazz
GÍ Gøta
Jul 24
GÍ Gøta
FC Jazz
FC Jazz won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Žalgiris
Crusaders FC
Jul 24
Crusaders FC
Žalgiris
Žalgiris won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FK Bečej
NK Mura
Jul 24
NK Mura
FK Bečej
NK Mura won on aggregate score over two legs.
Jul 17
FC Zimbru Chișinău
Hajduk Split
Jul 24
Hajduk Split
FC Zimbru Chișinău
Hajduk Split won on aggregate score over two legs.
Jul 17
ND Gorica
FK Vardar
Jul 24
FK Vardar
ND Gorica
FK Vardar won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Anorthosis Famagusta FC
FC Shirak
Jul 24
FC Shirak
Anorthosis Famagusta FC
Anorthosis Famagusta FC won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Jeunesse Esch
Legia Warsaw
Jul 24
Legia Warsaw
Jeunesse Esch
Legia Warsaw won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Sliema Wanderers FC
FC Margveti Zestafoni
Jul 24
FC Margveti Zestafoni
Sliema Wanderers FC
Sliema Wanderers FC won on aggregate score over two legs.
Jul 17
B71 Sandoy
APOEL FC
Jul 24
APOEL FC
B71 Sandoy
APOEL FC won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Dinamo Zagreb
KF Tirana
Jul 24
KF Tirana
Dinamo Zagreb
Dinamo Zagreb won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Newtown AFC
Skonto FC
Jul 24
Skonto FC
Newtown AFC
Skonto FC won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Bohemian FC
FC Dinamo Minsk
Jul 24
FC Dinamo Minsk
Bohemian FC
FC Dinamo Minsk won on away goals, after aggregate score was tied.
Jul 17
Portadown FC
Vojvodina
Jul 24
Vojvodina
Portadown FC
Vojvodina won on aggregate score over two legs.
Jul 17
Íþróttabandalag Akraness
FK Sileks
Jul 24
FK Sileks
Íþróttabandalag Akraness
Íþróttabandalag Akraness won on aggregate score over two legs.
Jul 18
Barry Town United FC
Dinaburg FC
Jul 23
Dinaburg FC
Barry Town United FC
Barry Town United FC won on aggregate score over two legs.
Jul 18
St Patrick's Athletic FC
ŠK Slovan Bratislava
Jul 24
ŠK Slovan Bratislava
St Patrick's Athletic FC
ŠK Slovan Bratislava won on aggregate score over two legs.

Leaders

Nationalities 1996-1997 UEFA Cup

League Notes

Rank Key

About FBref.com

FBref.com launched (June 13, 2018) with domestic league coverage for England, France, Germany, Italy, Spain, and United States. Since then we have been steadily expanding our coverage to include domestic leagues from over 40 countries as well as domestic cup, super cup and youth leagues from top European countries. We have also added coverage for major international cups such as the UEFA Champions League and Copa Libertadores.

FBref includes what we believe is one of the most complete sources for women's soccer data on the internet. This includes the entire history of the FIFA Women's World Cup as well as recent domestic league seasons from nine countries.

In collaboration with StatsBomb, we are including advanced analytical data such as xG and xA for select competitions. For more information on the expected goals model and which competitions are covered, see our xG explainer.

Note that player records are likely not complete for their careers. Players may come from or move to leagues we don't currently cover. This issue will go down over time, as we add new leagues and seasons. We will never in the future have less data than we do today. FBref is currently ad-free. The only payment we will ask for is that you let us know if you find an issue, so we can get better and better.

You can sign up to receive an e-mail when new countries and features launch.

For more information, see our Launch Blog Post, the overall leagues/competition page with details on leagues and seasons we include, or our About Page. Let us know if you find an issue or have a suggestion.

FBref is one of seven Sports-Reference.com sites.